Gibson Slash 1958 Les Paul “First Standard" #8 3096 Replica

Newsy
Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Slash 1958 Les Paul “First Standard" #8 3096 Replica

Kolejnym owocem współpracy Gibsona i Slasha jako globalnego ambasadora marki jest replika ulubionego instrumentu gitarzysty - Gibsona 1958 Les Paul Standard, oczywiście w wykończeniu sunburst.

Oryginalny model Les Paula w złotym wykończeniu pojawił się na rynku w 1952 roku, a sześć lat później przybrał nowe barwy cherry sunburst i nazwę - Les Paul Standard. Gitara zadebiutowała w czerwcu 1958 roku na branżowych targach w Chicago, lecz nie przyciągnęła większej uwagi, dopóki nie pojawiła się w arsenale takich gitarzystów jak Keith Richards, Jimmy Page, Eric Clapton, Mike Bloomfield, Duane Allman, Peter Green, Joe Walsh, Joe Perry oraz, oczywiście w późniejszym czasie, Slash.

Slash regularnie używał w studio swojego Les Paula Standard z 1958 roku, ale nie zdawał sobie wówczas sprawy, jak ważny kawałek historii jest w jego posiadaniu. Po pewnym czasie okazało się bowiem, że to właśnie egzemplarz Slasha, o numerze seryjnym #8 3096, został wysłany na targi w Chicago w 1958 roku. Model powędrował tam jako jeden z dwóch pierwszych Les Pauli sunburst oraz jako pierwszy wyposażony w klonowy top wykonany z dwóch kawałków drewna połączonych w centralnej części korpusu, co stało się kluczowym znakiem rozpoznawczym serii Standard. Oznacza to, że to właśnie model Slasha był pierwszym egzemplarzem Les Paula Standard.

Nic dziwnego, że to właśnie ta gitara doczekała się repliki w ramach zacieśnionej ostatnio współpracy między Gibsonem a Slashem, jako globalnym ambasadorem marki. Jak informuje firma, proces dokładnego odtworzenia instrumentu, z zachowaniem oryginalnego koloru i wykończenia, śladów korozji, rozmiarów gryfu i konstrukcji, był najbardziej żmudnym projektem w historii Custom Shopu. Gotowy prototyp został z entuzjazmem zaakceptowany przez Slasha. Dostępne są trzy wersje repliki: Vintage Gloss, Aged oraz Aged (Signed), czyli z własnoręcznym podpisem Slasha, wszystkie trzy oczywiście w różnych cenach.

Wersja Vintage Gloss

Wersja Aged i Aged (Signed)


Gibson Slash 1958 Les Paul “First Standard" #8 3096 Replica posiada lekki mahoniowy korpus wraz z klonowym topem z dwóch kawałków drewna. Gryf wykonano z jednego kawałka mahoniu, wklejono w korpus typową dla Gibsona metodą Long Tenon oraz nadano mu profil C będący dokładną repliką historycznego modelu Slasha. Na jednoczęściowej podstrunnicy z palisandru umieszczono 22 progi medium firmy Jescar oraz klasyczne trapezoidalne markery. Szerokość gryfu przy wykonanym z nylonu siodełku wynosi 1,687" (42.85 mm). Menzura gitary to oczywiście klasyczne 24,75", (62,865 cm), a promień podstrunnicy 12".

W gitarze zastosowany niklowany osprzęt. #8 3096 Replica posiada mostek ABR-1 wraz z lekkim aluminiowym strunociągiem, replikę pickguardu z laminatu akrylu, oraz klucze Kluson Deluxe. Dokładnie tak jak w przypadku historycznego modelu Slasha, główki pięciu kluczy posiadają u dołu jeden ozdobny pierścień, jedna główka ma natomiast pierścień podwójny.

Gitara posiada parę custombuckerów z magnesami Alnico III. Humbucker pod gryfem posiada odtworzoną z oryginału osłonę, odsłonięty pickup przy mostku jest koloru czarnego. Układ elektroniczny uzupełniają odrębne dla każdego humbuckera regulatory Volume i Tone oraz trzypozycyjny przełącznik. Zastosowano ręcznie nawijane cewki oraz kondensatory Bumblebee.

Najtańszy model Vintage Gloss dostępny jest w cenie 5 999 dolarów, za wersję Aged, wiernie oddającą zużycie historycznego egzemplarza trzeba zapłacić 2 tysiące dolarów więcej. Aged z ręcznym podpisem Slasha to już naprawdę duży wydatek wynoszący 11 999 dolarów.

Przypomnijmy, że wcześniej zaprezentowane, sygnowane przez Slasha modele to Les Paule Gibson Custom Slash Anaconda Burst oraz Custom Slash Firebird.

http://www.gibson.com
www.lauda-audio.pl