Hagstrom Fantomen Custom - nie tylko dla fanów Ghost

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki HAGSTROM
Hagstrom Fantomen Custom - nie tylko dla fanów Ghost

Firma Hagstrom wprowadziła do regularnej oferty customową wersję modelu Fantomen, opracowaną na potrzeby muzyków formacji Ghost.

Fantomen ujrzał światło dzienne w 2017 roku w wyniku współpracy lutników Hagstroma i gitarzystów Ghost znanych jako Nameless Ghouls i jest obecnie dostępny w regularnej ofercie marki w trzech wersjach wykończenia: pierwotnych Black Gloss i White Gloss i dodanym później Tobacco Sunburst. Instrument spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem fanów marki a od momentu premiery (a nawet jeszcze wcześniej) muzycy szwedzkiej formacji nie rozstają się na scenie ze swoimi modelami, które doskonale pasują do wizerunku grupy.

W tym roku, po raz pierwszy na targach NAMM 2020, Hagstrom wspólnie z ekipą z Ghost zaprezentowali nową wersję modelu - Fantomen Custom, która poza stosownym napisem na płytce pręta napinającego, oferuje szereg całkowicie nowych rozwiązań nadających gitarze customowego sznytu.

Hagstrom Fantomen Custom oferowany jest w dwóch znanych już kolorach - Black Gloss z chromowanym osprzętem i White Gloss z osprzętem pokrytym rutenem - obydwa z czarnym pickguardem i czarną główką. Tym razem mamy do czynienia z konstrukcją Neck-Thru body z gryfem z trzech kawałków klonu cukrowego (wcześniej mahoń) o profilu slim D i mahoniowymi bocznymi skrzydłami korpusu. Nowością jest również dodatkowe wzmocnienie (volute) odchylonej główki, przydatne podczas intensywnego życia koncertowego instrumentu. Gryf tradycyjnie wzmocniony jest prętem H-Expander, wielokrotnie już na naszej stronie opisywanym. Pręt ten umieszczony jest w lekkim aluminiowym profilu o szerokim symetrycznym przekroju przypominającym obróconą literę H, a jego zadaniem jest uzyskanie wyjątkowo niskiej akcji strun przy zachowaniu nadzwyczaj dużej sztywności gryfu, a także wydłużenie sustainu.

Co więcej, w przeciwieństwie do szeroko stosowanego przez Hagstroma kompozytu Resinator (również w pierwotnej wersji Fantomen), szwedzki producent do budowy podstrunnicy użył hebanu. Podstrunnica cechuje się promieniem 15" i zaokrąglonymi krawędziami. Umieszczono na niej 22 progi medium jumbo, wykonane tym razem ze stali nierdzewnej oraz duże markery z pearloidu. Siodełko o szerokości 43 mm to GraphTech Black Tusq XL. Zgodnie z koncertowym przeznaczeniem modelu, nie mogło tym razem zabraknąć świecących, bocznych znaczników pozycji ułatwiających grę w ciemnościach na scenie. Zarówno korpus jak i podstrunnicę zdobi wielowarstwowy binding.

Kolejne elementy wyposażenia z wyższej półki to komponenty Schaller: mostek STM Tune-O-Matic z rolkowymi siodełkami i strunociagiem oraz straplocki. Do tego klucze GraphTech Ratio z główkami Hagstroma. Gitarzyści Ghost cenią sobie brzmienie szwedzkich pickupów Lundgren, więc - podobnie jak w pierwotnej wersji - znajdziemy tu parę humbuckerów tej marki - Lundgren Design AlNiCo-2 No. 2 przy gryfie oraz Lundgren Design AlNiCo-5 No. 5 przy mostku. Są one regulowane trzypozycyjnym przełącznikiem oraz oddzielnymi dla każdego humbuckera potencjometrami Volume (z filtrem RC pomagającym zachować właściwe brzmienie podczas zmniejszania głośności gitary) i Tone (z opcją rozłączania cewek przetworników).

https://www.hagstromguitars.com/

Zdjęcia: Dariusz Ptaszyński