Nowy model Hagstrom Alvar

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki HAGSTROM
Nowy model Hagstrom Alvar

Firma Hagstrom zaprezentowała nowy model - Alvar, oparty na popularnym Vikingu.

Na początku roku Hagstrom wprowadził do oferty model Ultra Max, będący mniejszą wersją Ultra Swede. Teraz szwedzki producent zaprezentował kolejnego młodszego i mniejszego brata innego popularnego modelu - Viking. Mimo mniejszego korpusu instrument otrzymał imię Alvar, które w mitologii nordyckiej oznacza elfa - wojownika. Zgodnie z podaniami, Alvar zawsze miał pozostawać niewzruszony wobec przeciwności i pozostawał prawdziwym przyjacielem, na którym zawsze można było polegać. Zapewne to właśnie te cechy, kojarzące się z niezawodną gitarą skłoniły markę do wybrania tej nazwy.

Hagstrom Alvar o mniejszym rozmiarze korpusu, tak jak Viking opartego kształtem na ES-335, przeznaczony jest dla graczy poszukujących instrumentu semi-hollow w bardziej kompaktowej formie. Dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych - Wild Cherry Transparent, Black Gloss i Swedish Frost oraz wyposażony oczywiście we wszelkie rozwiązania technologiczne od lat kojarzone z innymi instrumentami Hagstroma.

Elegancki i szczupły korpus, w tym wypukły top, wykonano z kilku warstw klonu, a wklejany gryf z twardego klonu kanadyjskiego. Do wzmocnienia gryfu zastosowano znany z innych instrumentów Hagstroma patent H-Expander, gdzie pręt napinający nie został umieszczony bezpośrednio w drewnie, a w metalowym profilu w przekroju przypominającym literę H. Kompozyt drewna Resinator na podstrunnicy, mający zapewnić większą stabilność niż jakiekolwiek standardowe drewno i wyeliminować wszelkie 'wilcze tony' podczas gry, to kolejne autorskie rozwiązanie producenta. Podstrunnica o promieniu 15" mieści 22 progi medium jumbo, prostokątne markery z pearloidu oraz siodełko GraphTech Black Tusq XL o szerokości 43 mm. Całość instrumentu - korpus, podstrunnicę i główkę - zdobi kremowy binding. Menzura wynosi gibsonowskie 24,75" (628,65 mm).

Za przeniesienie brzmienia odpowiada para humbuckerów Hagstrom HJ-50 z magnesami AlNiCo-5 z chromowanymi osłonami, które sterowane są trzypozycyjnym przełącznikiem oraz odrębnymi regulatorami Volume i Tone. Potencjometry Volume wyposażono w układ RC pomagający zachować właściwe brzmienie podczas zmniejszania głośności gitary. Alvar posiada ponadto klucze Hagstrom o przełożeniu 18:1 oraz mostek Long Travel Tune-O-Matic z klasycznym i typowym dla modelu Viking strunociągiem Hagstrom Trapeze, na którym umieszczono logo producenta.

https://www.hagstromguitars.com
www.musik-meyer-ce.com