Powrót do przeszłości: Hagstrom 67’ Viking II

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki HAGSTROM
Powrót do przeszłości: Hagstrom 67’ Viking II

Tegoroczne nowości marki Hagstrom objęły również linię instrumentów hollow-body, Viking, wraz z modelem 67’ Viking II.

Pierwszy Hagstrom Viking ujrzał światło dzienne w 1965 roku i był jednym z najbardziej popularnych modeli marki aż do zakończenia produkcji w 1979. Po powrocie Hagstroma na międzynarodowy rynek w 2004 roku, Viking, ceniony za elegancki wygląd, wysoką grywalność i świetne brzmienie, znowu podbija świat. Najnowsza odsłona gitary, zaanonsowana na targach NAMM 2020, nawiązuje do modelu Viking II produkowanego w 1967 i 1968 roku, w niezwykłym okresie rozkwitającego rock'n'rolla. Po instrument ten sięgnęły wówczas największe gwiazdy, choćby Elvis Presley, który używał go m.in podczas telewizyjnych występów w 1968 roku.

Hagstrom 67’ Viking II posiada korpus hollow-body wykonany z pięciowarstwowej sklejki z kanadyjskiego klonu płomienistego i wyposażony w wielowarstwowy biały binding oraz otwory rezonansowe w kształcie litery f. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne - Wild Cherry Transparent oraz Black Gloss.

W przeciwieństwie do modelu Viking, tym razem gryf, wykonany z kanadyjskiego klonu cukrowego, został przykręcony do korpusu, co wzmacnia rezonans i sustain oraz nieco rozjaśnia brzmienie. Warto również zwrócić uwagę na odmienny kształt główki z kluczami w jednym rzędzie, nawiązującej linią do Stratocastera - zresztą kształt oryginalnego Vikinga II przypominał Fendera Coronado. Bez zmian pozostało typowe dla Hagstroma wzmocnienie gryfu H-Expander, którego konstrukcja obejmuje pręt napinający umieszczony w lekkim aluminiowym profilu o szerokim symetrycznym przekroju przypominającym obróconą literę H.

Także podstrunnica wykorzystuje znany już z większości innych instrumentów marki, kompozyt Resinator. To wyglądające jak heban tworzywo opatentowane przez Hagstroma jest w pełni jednolite pod względem struktury wewnętrznej, dzięki czemu wszystkie dźwięki wybrzmiewają tak samo dobrze. Obramowana wielowarstwowym bindingiem podstrunnica mieści 22 progi medium jumbo oraz bloki markerów z pearloidu, z charakterystycznym podwójnym markerem przy 12 progu - takim samym jak w historycznym modelu. Promień podstrunnicy wynosi 15", a szerokości siodełka GraphTech Black Tusq XL 43 mm. Menzura instrumentu to 24,56” (624 mm).

Za przeniesienie brzmienia odpowiadają nowo zaprojektowane mini humbuckery Hagstrom H-52 AlNiCo 5 z możliwością rozłączania cewek, co następuje za pomocą dwóch pokręteł Tone. Elektronikę uzupełniają dwa potencjometry głośności oraz trzypozycyjny przełącznik przetworników. Złote elementy pickupów, pokręteł i przełącznika pasują do wykończenia pozostałego osprzętu - kluczy Hagstrom Die Cast o przełożeniu 18:1 oraz mostka Long-Throw Tune-O-Matic z rolkowatymi siodełkami i strunociągiem Hagstrom Trapeeze.

https://www.hagstromguitars.com/