Hagstrom Super Swede LTD Made in Sweden

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki HAGSTROM
Hagstrom Super Swede LTD Made in Sweden

Hagstrom poinformował o przeniesieniu części produkcji instrumentów do Szwecji. Aby uczcić ten fakt powstał limitowany model Hagstrom Super Swede LTD.

Jak informuje firma, w związku z licznymi głosami fanów marki na przestrzeni lat oraz potrzebą ciągłego podnoszenia standardów, Hagstrom podjął decyzję o powrocie do korzeni i po raz pierwszy od wczesnych lat '80 częściowym przeniesieniu produkcji do Szwecji. Który model lepiej nadaje się do uczczenia tego faktu jak nie flagowy Super Swede, po raz pierwszy wprowadzony do oferty w 1978 roku. Pierwszym krokiem na nowej drodze rozwoju marki jest ściśle limitowany do 30 egzemplarzy Hagstrom Super Swede LTD w jednym z najbardziej popularnych kolorów - Cosmic Black Burst. Każdy egzemplarz gitary będzie posiadał numer i dokumentację informującą o produkcji w ojczystym kraju firmy.

Korpus modelu został wykonany z dwóch kawałków mahoniu afrykańskiego pochodzącego z Gabonu i zwieńczony topem z klonu płomienistego o grubości 3/4". Mahoń afrykański (khaya) posłużył również do budowy gryfu o profilu D. Oczywiście nie mogło zabraknąć typowych dla marki rozwiązań obecnych we wszystkich pozostałych modelach. Wśród nich jest pręt stabilizujący gryf H-Expander, którego konstrukcja obejmuje pręt napinający umieszczony w lekkim aluminiowym profilu o szerokim symetrycznym przekroju przypominającym obróconą literę H. Ponadto podstrunnica została jak zawsze wykonana z kompozytu Resinator - wyglądającego jak drewno tworzywa opatentowanego przez Hagstroma, którego struktura przypomina heban, jest jednak w pełni jednolita pod względem struktury wewnętrznej, dzięki czemu wszystkie dźwięki wybrzmiewają tak samo dobrze. Podstrunnica o promieniu 15" mieści 22 progi medium jumbo oraz bloki markerów wykonane z pearloidu. Menzura wynosi 25,5".

Firma ponownie nawiązała współpracę ze szwedzkim producentem przetworników, Johanem Lundgrenem (pracującym m.in. z Ghost i Meshuggah), który przygotował z myślą o Super Swede LTD ręcznie budowane humbuckery - Lundgren AlNiCo-5 Suckerbucker przy mostku i Lundgren AlNiCo-2 Heaven 57 przy gryfie. Za ich pracę odpowiada trzypozycyjny przełącznik, a pod pokrętłami Schaller z laserowo wygrawerowaną literą H kryją się oddzielne dla każdego przetwornika potencjometry Volume i Tone z opcją push/pull rozłączającą cewki.

Osprzęt marki Schaller obejmuje nie tylko pokrętła. Hagstrom Super Swede LTD Made in Sweden posiada również customowy mostek Schaller STM Long Travel Tune-O-Matic oraz blokowane, customowe klucze Schaller M6 o przełożeniu 18:1 z główkami Hagstroma. Obydwa elementy hardware cechują się specjalnym wykończeniem marki, łączącym ruten i złoto. Ponadto zastosowano siodełko GraphTech Black Tusq oraz wykończony rutenem strunociąg Hagstrom Sustain Block. Do wykończenia podstrunnicy i progów użyto technologii PLEK, która opiera się na zastosowaniu trójwymiarowego, elektromagnetycznego skanera sprawdzającego wysokość progów oraz wysokość strun nad progami. Pomaga on w precyzyjnym ustawieniu krzywizny gryfu, a następnie steruje obrabiarką szlifującą progi z dokładnością do 1/1000 milimetra. 

Szwedzkie pochodzenia instrumentu symbolicznie podkreśla zdobienie główki instrumentu, na której umieszczono nordycki symbol tarczy algizowej (Aegishjalmur) związany z magią runiczną i stosowanym m.in. w celu ochrony przed atakiem, zarówno magicznym jak i fizycznym. Gitarę wyposażono fabrycznie w struny D’Addario oraz w twardy futerał Hagstrom.

https://www.hagstromguitars.com/