Fender Alternate Reality Electric XII

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Alternate Reality Electric XII

Kolejnym modelem Fendera z tegorocznej serii Alternate Reality Collection jest unikalny dwunastostrunowy Electric XII.

Alternate Reality Collection jest swoistym następcą ubiegłorocznej, limitowanej serii Parallel Universe opartej na hybrydowych instrumentach łączących cechy kilku modeli. Podobnie jak ona, również Alternate Reality Collection ma odzwierciedlać innowacyjne podejście Fendera do tworzenia gitar. W ramach nowej linii amerykański producent - któremu przyświecało motto "nie tylko kolejny Strat" - prezentuje eklektyczne modele, wykorzystujące różne elementy designu Fendera, które pozostając jedną nogą w przeszłości stanową zarazem krok w przyszłość. Dotychczas marka zaprezentowała modele PowercasterSixty-Six oraz Meteora HH. We wrześniu światło dzienne ujrzał kolejny - Electric XII.

Model Electric XII, wyposażony w dwanaście strun, dzielone pickupy, korpus Jaguara/Jazzmastera i nowy kształt główki, został po raz pierwszy zaprezentowany przez Fendera w 1965 roku. Po instrument, zaprojektowany przez Leo Fendera z myślą o rosnącym rynku folk-rocka, sięgali m.in. muzycy The Who, Beach Boys czy The Velvet Underground. Również Jimmy Page zagrał na nim jedną z partii w słynnej kompozycji "Stairway to Heaven". Electric XII nie spotkał się jednak z szerszą popularnością i był produkowany jedynie do końca lat '60. Teraz Fender przywrócił go do żywych w ramach serii Alternate Reality - jako przykład interesującego, innowacyjnego podejścia do tworzenia gitar, od zawsze związanego z historią firmy.

Fender Alternate Reality Electric XII posiada olchowy korpus Jazzmastera i dostępny jest w trzech opcjach kolorystycznych: Lake Placid Blue, 3-Color Sunburst oraz Olympic White w wykończeniu lakierem poliestrowym na wysoki połysk. Wykończeniu Lake Placid Blue towarzyszy biały pickguard, pozostałym dwóm wersjom - pickguard szylkretowy. Przykręcany gryf o profilu Modern C wykonano klonu, a podstrunnicę z Pau Ferro. Znajdziemy na niej 21 progów medium jumbo oraz białe kropki znaczników pozycji. Siodełko główki wykonano z syntetycznej kości. W przeciwieństwie do satynowego gryfu, główkę instrumentu, cechującą się zachowanym wzornictwem z 1965 roku, wykończono na wysoki połysk. Menzura gitary wynosi 25,5", a promień podstrunnicy 9,5".

Podobnie jak w historycznych egzemplarzach, gitarę uzbrojono w dzielone przetworniki single coil - Split-Coil Electric XII - zaprojektowane specjalnie z myślą o tym modelu. Za ich pracę odpowiada standardowy trzypozycyjny przełącznik oraz potencjometry Master Volume i Master Tone. Fender Alternate Reality Electric XII wyposażono w 12 kluczy Vintage-Style oraz w pełni regulowany mostek hardtail z dwunastoma indywidualnymi siodełkami. Komplet obejmuje również twardy futerał.

 

https://www.fender.com