Nowy Ibanez Andy'ego Timmonsa - ATZ100

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Nowy Ibanez Andy'ego Timmonsa - ATZ100

Jedną z nowości firmy Ibanez na 2019 rok jest przygotowany z okazji 20 lecia współpracy z marką nowy model ATZ100 sygnowany przez Andy'ego Timmonsa.

Sygnowany ATZ100 stanowi część serii AZ i oparty jest na modelu Ibanez AZ Prestige - zawiera wszystkie charakterystyczne dla niego elementy, jak również rozwiązania zaproponowane przez Timmonsa i na razie nie oferowane w formacie AZ.

Ibanez ATZ100 posiada korpus olchowy korpus w wykończeniu Sunburst Flat, natomiast do budowy gryfu i podstrunnicy użyto klonu przypalanego techniką S-Tech Wood. Przypomnijmy, że jest to opracowana przez Sendai Technologies technologia polegająca na poddaniu drewna obróbce cieplnej, wprowadzona przez Ibaneza w 2018 roku wraz z modelami Prestige z serii AZ. Drewno umieszczane jest w odpornym na ciśnienie pojemniku wypełnionym azotem. Następnie pojemnik przez kilka godzin podgrzewany jest, w warunkach kontrolowanego ciśnienia, do temperatury 180–200°C. Dzięki temu procesowi nietrwała hemiceluloza zawarta w drewnie ulega rozkładowi, co sprawia, że materiał uzyskuje zwiększoną odporność na warunki zewnętrzne. Gęstość drewna ulega zmniejszeniu, a stabilność wymiarowa poprawie. Proces ten nadaje również drewnu bardziej równomierny, ciemny wygląd. Gryfy wykonane z drewna S-Tech są bardziej stabilne, a dzięki mniejszej zawartości wilgoci mniej podatne na wahania wilgotności i temperatury.

Na pokładzie instrumentu ponownie znalazły się humbuckery DiMarzio The Cruiser w obudowach singli, znane ze starszych modeli Andy'ego Timmonsa (AT10P i AT100CL). O ile wcześniej były one jednak umieszczane przy gryfie oraz w pozycji środkowej, tym razem znalazły zastosowanie na wszystkich trzech pozycjach. Niezmiennie pasywne Cruisery przy gryfie i środkowy posiadają magnesy ceramiczne. Przetworniki sterowane są pięciopozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Volume, Tone i Neck Tone.

Ponadto gitara posiada chromowany osprzęt, 22 progi ze stali nierdzewnej wykończone zgodnie ze standardem Prestige Fret Edge Treatment, siodełko z kości oraz mostek Wilkinson-Gotoh VSVG tremolo. Promień podstrunnicy wynosi 305 mm, a menzura 25,5" (648 mm). W komplecie z ATZ100 nabywca otrzyma twardy futerał

 

https://www.ibanez.com