Nowe modele PRS Experience LTD 2018

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki PRS
Nowe modele PRS Experience LTD 2018

Podczas imprezy Experience 2018, która w miniony weekend odbyła się w fabryce PRS Guitars w Stevensville w stanie Maryland, firma zaprezentowała pięć nowych limitowanych modeli gitar.

Experience 2018 to impreza skierowana do fanów marki PRS i jej produktów, która w tym roku odbyła się w dniach 8-9 czerwca w Stevensville. Oprócz występów muzycznych, firma dowodzona przez Paula Reeda Smitha zaprezentowała również pięć nowych limitowanych modeli gitar: trzy instrumenty semi-hollow (Special Semi-Hollow Limited Edition, McCarty 594 Semi-Hollow Limited i Singlecut McCarty 594 Semi-Hollow Limited) oraz wyjątkowe gitary Private Stock McCarty 594 “Graveyard Limited” i Experience PRS 2018 Paul’s Guitar.

Special Semi-Hollow Limited Edition

Gitara została w dużej mierze oparta na modelu Custom 22 i posiada mahoniowy korpus semi-hollow z pojedynczym otworem w kształcie f, top z klonu wzorzystego, mahoniowy gryf oraz palisandrową podstrunnicę o promieniu 10" i 22 progach. Menzura gitary wynosi 25". Na osprzęt składają się blokowane klucze PRS Phase III oraz opatentowany przez PRS mostek Gen III Tremolo.

Za brzmienie odpowiadają przetworniki w układzie H/S/H z ustawionym w pozycji środkowej singlem PRS Narrowfield oraz humbuckerami PRS 58/15 Multi-Tap przy mostku i gryfie. Elektronikę uzupełniają regulatory Volume i Tone, pięciopozycyjny przełącznik oraz dwa mini przełączniki typu toggle pozwalające na odłączenie cewek obydwu humbuckerów. Gitara dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, m.in. River Blue, Autumn Sky, Fire Red Burst, Trampas Green, Aquamarine czy Antique White.

 

 

McCarty 594 Semi-Hollow Limited i Singlecut McCarty 594 Semi-Hollow Limited

Obydwie wersje McCarty 594 Semi-Hollow, różnią się jedynie kształtem korpusu - z dwoma lub pojedynczym wcięciem. Podobnie jak w przypadku PRS Special Semi-Hollow, instrumenty posiadają mahoniowe korpusy z pojedynczym otworem f, topy z klonu wzorzystego, mahoniowe gryfy oraz palisandrową podstrunnicę o promieniu 10" i 22 progach. Menzura wynosi 24,594”. Na pokładzie instrumentów znalazł się mostek PRS 2-Piece Stoptail oraz klucze PRS Tweaked Phase III, wyposażone w dodatkowy zestaw śrub, które stabilizują przekładnię klucza. Również te modele dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, choć gitary w wykończeniu River Blue i Copperhead Burst dostępne były jedynie podczas Experience 2018.

Zainspirowany brzmieniem retro, McCarty 594 oferuje zarówno vintege'owe brzmienia humbuckerów, jak i zniuansowany, słodszy sound single-coil. Jest to możliwe dzięki opcji rozłączania cewek humbuckerów 58/15 LT przy pomocy dwóch regulatorów Tone typu push/pull. Ponado instrument posiada odrębne pokrętła głośności dla każdego przetwornika oraz trzypozycyjny przełącznik.

PRS Special Semi-Hollow Limited Edition oraz obydwa modele McCarty 594 nie posiadają limitu ilości egzemplarzy, ale można zamawiać je jedynie do 31 sierpnia 2018.

 

 

 

Private Stock McCarty 594 “Graveyard Limited”

Kolejną nowością jest limitowany do 80 egzemplarzy model McCarty 594 Graveyard z linii Private Stock. Do budowy płyty wierzchniej korpusu instrumentu wykorzystano drewno klonowe pozyskane w niewielkiej ilości przez Paula Reeda Smitha z drzew rosnących na obrzeżach starego cmentarza położonego na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Daty na nagrobkach sięgają nawet 1884 roku i przynajmniej tyle samo liczyły sobie otaczające cmentarz drzewa. Zdaniem Smitha drzewa te należały do podgatunku czerwonego klonu z Michigan i pozyskane z nich drewno zbliżone jest właściwościami do drewna używanego w Gibsonach wytwarzanych w Kalamazoo w 1959 roku.

Poza unikalnym topem, Private Stock McCarty 594 “Graveyard Limited” posiada również mahoniowy korpus (z mahoniu wykonano również klapki z tyłu instrumentu), gryf z mahoniu wzorzystego, podstrunnicę z palisandru madagaskarskiego oraz klonowy binding topu i gryfu. Na podstrunnicy umieszczono 22 progi oraz wykonane z abalonu markery w charakterystycznym dla PRS kształcie ptaków. Z abalonu wykonano również umieszczony na froncie główki wizerunek orła. Instrument, pokryty cienką warstwą lakieru nitro Honey Gold, posiada wykończenie Dark Cherry Smoked Burst.

Na osprzęt złożył się mostek 2-Piece Stoptail, blokowane klucze PRS Phase III z główkami z syntetycznej kości słoniowej oraz siodełko z kości. Podobnie jak w innych modelach McCarty 594 na elektronikę składa się para humbuckerów 58/15 LT, 2 regulatory Volume i 2 Tone z opcją push/pull oraz trzypozycyjny przełącznik.

 

 

Experience PRS 2018 Paul’s Guitar

Zgodnie z nazwą model Paul’s Guitar jest rezultatem najnowszych odkryć założyciela firmy w dziedzinie brzmienia, który posiada również osobiście dobrane przez Smitha elementy wyposażenia, takie jak top z klonu kędzierzawego, mniejsze ptasie markery o zmienionym wyglądzie przypominającym pociągnięcia pędzla, a także wąskie cewki pickupów.

O ile prezencja gitary nie odbiega od charakterystycznego dla PRS designu, tak pod względem brzmienia instrument - zgodnie z zapowiedziami - przynosi unikalne rozwiązania poprzedzone dokładnymi badaniami vintage'owego brzmienia single-coli. Znalazły one odzwierciedlenie w sygnowanym modelu John Mayer Silver Sky wyposażonym w pickupy 635JM oraz nowych przetwornikach TCI (Tuned Capacitance and Inductance), które znalazły się na pokładzie modelu Paul’s Guitar. Dwa mini przełączniki toggle umieszczone między pokrętłami Volume i Tone umożliwiają odłączanie cewek humbuckerów i uzyskanie pełnego brzmienia single coil.

"Nie wystarczy powiedzieć, że lubię najnowszą wersję mojej gitary - mówi Paul Reed Smith. Ja ją po prostu uwielbiam. Dzięki nowym przetwornikom, mini przełącznikom i normalnego trzypozycyjnego przełącznika, mogę przejść z mocnego brzmienia pickupu przy mostku do bardzo czystego (jesteś w stanie usłyszeć każdą nutę), krzykliwego przetwornika pod gryfem. To bardzo muzyczny i użyteczny setup. Gitara posiada zarówno czyste, żwawe brzmienie single-coil, kiedy rozłączysz cewki, jak i pełną jakość pickupów soapbar kiedy przełączysz ją w tryb humbuckerów."

Experience PRS 2018 Paul’s Guitar to również mahoniowy korpus i gryf, podstrunnica z drewna zricote, 22 progi, inkrustację z sylwetką orła na główce, mostek PRS Patented Gen III Tremolo oraz blokowane klucze PRS Phase III. Gitara posiada wykończenie Black Gold Nitro i jest limitowana do 100 egzemplarzy.

 

 

http://www.prsguitars.com