PRS Fiore - sygnatura Marka Lettieri

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki PRS
PRS Fiore - sygnatura Marka Lettieri

PRS i Mark Lettieri przedstawiają sygnowany model Fiore dostępny w trzech wersjach wykończenia.

"Wszyscy gitarzyści mają w głowie dźwięk - dźwięk, który ewoluuje i rośnie wraz z rozwojem umiejętności, pozwalając na odkrywanie kolejnych, pięknych niuansów, które definiują nasz indywidualny styl. Aby ten proces był łatwiejszy, gracze potrzebują żywej, dynamicznej gitary, która zapewni im wolną przestrzeń, do rozwoju ich osobowości. PRS i ja zaprojektowaliśmy Fiore (po włosku „kwiat”) z myślą o właśnie takiej gitarze” - mówi Mark Lettieri.

"Nigdy wcześniej nie nazywałem swoich gitar, wydawało mi się to trochę nienaturalne, więc teraz powierzyłem to zadanie swojej córce, która ma trzy i pół roku. Pokazałem jej czerwony egzemplarz i zapytałem, co o nim myśli, a ona odpowiedziała "wygląda jak kwiat, nazwijmy ją tak". Mam włoskie korzenie, a po włosku kwiat to fiore, co brzmi naprawdę świetnie. Kiedy zagłębiłem się jeszcze bardziej w ten koncept, zdałem sobie sprawę, że kwiat kwitnie, rozwija się, rośnie i powiększa, a zatem robi dokładnie to, co każdy gitarzysta na ścieżce samorozwoju. Pomysł nabrał wówczas jeszcze więcej sensu".

PRS Fiore jest kolejnym krokiem w rozwoju linii PRS Bolt-On i gitar wyposażonych w przetworniki single-coil. Gitara dostępna jest w trzech kolorach, których nazwy pochodzą od gatunków kwiatów: Amaryllis (amarylis), Black Iris (irys czarny) i Sugar Moon (jedna z białych odmian róży). Nie mogło oczywiście zabraknąć indywidualnych akcentów wybranych przez Marka Lettieri, w tym customej płytki osłony pręta, ozdobionej kwietną inkrustacją, opartą na renesansowym wzornictwie i stworzoną przez matkę gitarzysty (Mark: "Zamiast swojego imienia wolałem coś, co będzie lepiej reprezentować charakter tej gitary i tak powstało logo Fiore").

Ponadto korpus z wybranego przez Lettieri jesionu bagiennego posiada całkowicie nowy kształt, nieco zmodyfikowany, w porównaniu z designem gitar z dwoma wcięciami stosowanym przez PRS. Jak wyjaśnia Mark, miało być to swoiste połączenie esencji gitar w kalifornijskim stylu z tradycyjnym charakterem PRS. Również przykręcany gryf cechuje się indywidualnym profilem Fiore. Klonowy gryf wieńczy 22 progowa, jasna podstrunnica z tego samego drewna, na której wyróżniają się typowe dla PRS ptasie (czemu nie kwietne?) markery w czarnym kolorze - nie jednolite, ale w postaci obrysu, co miało nadać instrumentowi bardziej "otwarty" charakter. Osprzęt obejmuje dwupunktowy, stalowy mostek tremolo oraz klucze PRS Vintage-style. Na płytce łączenia gryfu umieszczono logo Fiorę oraz sygnaturę Lettieri. Menzura wynosi 25,5".

Na pokładzie zamocowano nowe, zaprojektowane wspólnie z Lettierim przetworniki PRS Fiore - Fiore S (single-coil) przy gryfie i w pozycji środkowej oraz humbucker przy mostku, Fiore H, który wynika z zapotrzebowania Marka Lettieri na jeszcze większe zróżnicowanie brzmieniowe instrumentu (Mark: "Single - single - hum to mój układ, od kiedy byłem nastolatkiem"). Jak zapewniają twórcy, akcent został postawiony nie tylko na brzmienie pojedynczych przetworników, ale przede wszystkim na ich płynną współpracę w tandemie - "Nie chciałem dwóch typów gitar złożonych razem jak kanapka, to miał być instrument brzmiący jak jedna gitara". Układ obejmuje pięciopozycyjny przełącznik o klasycznym układzie pozycji (mostek; mostek + środek; środek; środek + gryf; gryf), pokrętło Master Volume oraz dwa potencjometry Tone z funkcją push/pull.

"O posiadaniu, własnego sygnowanego modelu marzyłem będąc jeszcze nastolatkiem, więc moment, w którym mogę skreślić pozycję na samym szczycie mojej listy jest po prostu wspaniały, tym bardziej, że zrobiłem to wraz z taką firmą jak PRS. To naprawdę wyjątkowa chwila".

 

https://prsguitars.com/