Alvarez Grateful Dead Ukulele

Newsy
Pozostałe artykuły marki ALVAREZ
Alvarez Grateful Dead Ukulele

Firma Alvarez Guitars wprowadziła do oferty pięć koncertowych modeli ukulele ozdobionych wyjątkowymi grafikami związanymi z zespołem Grateful Dead.

Oficjalne ukulele Grateful Dead ozdobiono niezapomnianymi pracami graficznymi pochodzącymi z okładek albumów zespołu i plakatów. "Kultowa oprawa graficzna wykorzystywana przez Grateful Dead jest w świecie rock and rolla ceniona bardziej niż jakakolwiek inna. Jestem przekonany, że fanom i graczom na ukulele spodoba się sposób, w jaki zaprezentowaliśmy sztukę zespołu na naszych fantastycznych instrumentach." - mówi szef działu rozwoju Alvareza, Chris Meikle.

Ukulele Grateful Dead posiadają topy wykonane ze świerku sitkajskiego oraz korpusy w wersji Concert, wykonane z mahoniu i klonu (w modelu Lightning). Mahoniowe gryfy uzupełnia podstrunnica, do budowy której wykorzystano kompozyt palisandru. Kompozyt ten, stosowany w związku z zapisami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), które weszły w życie w ubiegłym roku i ograniczyły używanie palisandru w instrumentach muzycznych, jest w pełni organicznym produktem cechującym się wyglądem, odczuciami podczas gry i charakterystyką naturalnego palisandru. W nowych ukulele Alvareza wykonano z niego również mostki. Instrumenty posiadają ponadto siodełka z prawdziwej kości oraz zamknięte, chromowane klucze.

 

W skład serii weszło pięć instrumentów:

Veneta

Zdobienie instrumentu oparte jest na grafice użytej w związku z "Sunshine Daydream" - filmem i koncertem zagranym przez zespół w miejscowości Veneta w stanie Oregon. Choć koncert, który znalazł się w filmie odbył się 27 sierpnia 1972 roku i od lat krążył w obiegu w postaci bootlegów, oficjalnie ukazał się dopiero w 2013 roku nakładem Rhino Entertainment jako DVD oraz album koncertowy na CD i LP. Element oryginalnej okładki, stworzonej przez Steve'a Vance, przedstawiający szkielet z kwiatowym wiankiem oraz orła znalazł się na topie ukulele.

Roses

Ukulele zdobi klasyczny element graficzny, najsilniej kojarzący się z Grateful Dead - szkielet Bertha i róże, który pojawił się po raz pierwszy na plakacie koncertów w Avalon Ballroom (16 i 17 września 1966 roku) oraz na okładce koncertowego albumu "Grateful Dead" z 1971 roku. Grafika opracowana na potrzeby zespołu przez Altona Kelley'a i Stanleya Mouse wykorzystuje oryginalną ilustrację Edmunda Josepha Sullivana z 1913 r., umieszczoną w zbiorze poezji Rubajjaty Omara Chajjama. Ten motyw graficzny zwany jest również jako "Skull & Roses", choć oryginalny cover albumu winylowego zawierał całą postać szkieletu.

Tattoo

Na tym modelu ukulele umieszczono lustrzane i utrzymane w czarnej kolorystyce odbicie wspomnianego oryginalnego plakatu "Skull & Roses" zapowiadającego koncerty w Avalon Ballroom w San Francisco. Wzdłuż krawędzi topu, na całym obwodzie gitary można również dostrzec charakterystyczne wizerunki tańczących misiów (Dancing Bears). Zaprojektowane przez Boba Thomasa misie były częścią tylnej okładki albumu "History of the Grateful Dead, Volume One (Bear's Choice)" wydanego w 1973 i nawiązywały do postaci producenta i inżyniera dźwięku Owsleya “Bear” Stanleya. Warto również wyjaśnić, że wbrew popularnemu przekonaniu "tańczące misie" wcale nie tańczą, co swego czasu wyjaśniał sam Stanley.

Montage

Ukulele celebruje 50 rocznicę powstania Grateful Dead i zawiera kilka charakterystycznych dla zespołu elementów graficznych. Otwór rezonansowy zdobi grafika zaprojektowana przez Owsleya Stanleya i Boba Thomasa na okładkę albumu "Steal Your Face" z 1976 r. Nie zabrakło Berty z różami w wersji z krążka "Grateful Dead", tańczących misiów oraz logo “Good Ol Grateful Dead” wykorzystującego charakterystyczną dla zespołu czcionkę.

Lightning

Ukulele zdobi kultowe logo błyskawicy (Lightning Bolt) stworzone przez Owsleya Stanleya, które po raz pierwszy pojawiło się na okładce albumu "History of the Grateful Dead, Volume One (Bear's Choice)", a potem w pełnej krasie na okładce płyty "Steal Your Face". Początkowo logo błyskawicy zostało opracowane z myślą o oznaczaniu sprzętu zabieranego przez zespół w trasy koncertowej, ale szybko stał się elementem oficjalnej ikonografii zespołu i zaczął trafiać na okładki albumów i plakaty. Oczywiście na ukulele nie zabrakło również kolejnych róż i misiów.

 

http://alvarezguitars.com
http://www.gratefuldeadukuleles.com/
www.musicinfo.pl