Alvarez Yairi Honduran

Newsy
Pozostałe artykuły marki ALVAREZ
Alvarez Yairi Honduran

Firma Alvarez poszerzyła serię Yairi o trzy nowe modele gitar z korpusami wykonanymi z mahoniu honduraskiego.

Yairi to wyjątkowa linia w ofercie Alvareza. Modele firmowane są przez amerykańską markę, ale powstają w japońskiej fabryce Yairi w Kani w pobliżu Nagoi. Przez wiele lat Alvarez współpracował ze zmarłym w 2014 roku Kazuo Yairim, pochodzącym z rodziny japońskich lutników noszących nazwisko Yairi, którego instrumenty posiadają m.in. Sir Paul McCartney czy Carlos Santana. Kazuo wytwarzał gitary pod własną marką K. Yairi oraz współpracował m.in. z Alvarezem.

W tym roku linia gitar Alvarez Yairi powiększyła się o trzy całkowicie nowe modele, których korpusy zostały wykonane z naturalnie sezonowanego przez wiele lat mahoniu honduraskiego. Instrumenty Alvarez Yairi Honduran powstały niemal przypadkowo - podczas pracy nad customową gitarą dla Jacka Pearsona, okazało się, że najbardziej pożądana brzmieniowo kombinacja to połączenie mahoniu honduraskiego oraz świerku Adirondack.

Kazuo Yairi znany był z wyszukiwania i kolekcjonowania przez wiele lat gatunków drewna o odpowiednich właściwościach tonalnych, które trzymał w swojej fabryce oraz na terenie nieopodal. Właśnie tam lutnicy Alvareza odnaleźli drewno mahoniu honduraskiego, które w idealnym stanie uległo procesowi naturalnego starzenia trwającego co najmniej 40 lat. W ten sposób narodziły się nowe instrumenty Alvarez Yairi Honduran, które mają oddać hołd lutniczemu mistrzostwu Kazuo Yairi. "Wiedzieliśmy, że musimy przygotować coś wyjątkowego i powstały oszałamiające gitary najwyższej światowej klasy - mówi Chris Meikle, wiceprezes Alvareza i szef działu rozwoju. "To prawdopodobnie najlepsze gitary, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy."

Linia Alvarez Yairi Honduran składa się z trzech modeli: DYM60HD o korpusie typu Dreadnought oraz FYM60HD i FYM66HD z korpusem w kształcie OM.

DYM60HD

FYM60HD

FYM66HD

Modele 60 posiadają jednolite topy ze świerku Adirondack klasy AAAA oraz boki i tył z mahoniu honduraskiego naturalnie starzonego przez minimum 40 lat. Model 66 został wykonany w całości z sezonowanego mahoniu. Gitary posiadają naturalne wykończenie na wysoki połysk oraz klasyczne dla Alvareza elementy budowy.

Wśród nich jest ręcznie wycinane ożebrowanie FTS2/1 (Forward Shifted, Scalloped X), siodełka z naturalnej kości oraz elementy z hebanu - główki złoconych kluczy Gotoh 510, top główki i mostki wraz z kołkami, również wykonanymi z tego samego drewna. Instrumenty posiadają gryfy z jednego kawałka mahoniu z przedłużonym połączeniem z korpusem w wykończeniu semi gloss 50/50. Ponadto na pokładzie gitar znalazły się hebanowa podstrunnica, inkrustacja przy 12 progu z abalonu i masy perłowej oraz binding z syntetycznej kości słoniowej.

http://alvarezguitars.com