Nowa seria gitar Alvarez Cádiz

Newsy
Pozostałe artykuły marki ALVAREZ
Nowa seria gitar Alvarez Cádiz

Amerykańska firma Alvarez poszerzyła ofertę o całkowicie nową serię gitar Cádiz, które powstały w oparciu o wiedzę i doświadczenie lutników z Andaluzji.

Przed powstaniem nowych modeli, ekipa Alvareza wybrała się do Kadyksu w hiszpańskiej Andaluzji. Tam, w położonym na szczycie wzgórza nieopodal Kadyksu, niewielkim miasteczku Vejer de la Frontera miała okazję rozmawiać i pracować wspólnie z miejscowymi lutnikami. Pracownicy Alvareza przestudiowali cztery różne konstrukcje gitar i ich ożebrowania a następnie - już po powrocie do Stanów - skonstruowali prototypy w oparciu o doświadczenia przywiezione z Andaluzji i zbudowane tam egzemplarze. W ten sposób powstała nowa seria gitar o jednoznacznej nazwie Cádiz (Kadyks). Modele zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas zimowych targów NAMM 2018, a teraz trafiły do oferty.

Seria Cádiz składa się zarówno z modeli Flamenco jak i Concert w różnych konfiguracjach, w tym z wcięciem oraz elektroniką, a także hybrydowe egzemplarze z cieńszym gryfem (zaprojektowane w celu zbliżenia ich grywalności do gitar akustycznych). Gitary posiadają delikatnie inny kształt niż stosowany wcześniej przez Alvareza, oparty na nieco większych i węższych korpusach. Pod wpływem wielkich lutników, takich jak Jose Ramirez III, Alvarez zdecydował również o wydłużeniu standardowej menzury wynoszącej 650 mm (25,6”) do 662 mm (26,06”), co lekko zwiększyło naciąg strun i pozwoliło na dostarczenie więcej energii do pudła rezonansowego.

Każdy z instrumentów posiada jednolite topy ze świerku sitkajskiego, asymetryczne ożebrowanie wachlarzowe a także połączenie Spanish Heel, które pozwala na lepsze przenoszenie drgań pomiędzy elementami niż w przypadku połączenia typu jaskółczy ogon, a także pozytywnie wpływa na usztywnienie całej konstrukcji. Modele Flamenco posiadają tył i boki korpusu wykonane z cyprysu z bindingiem z hebanu, natomiast w gitarach Concert do tego celu użyto orzecha a do bindingu akacji. Za wyjątkiem gitar hybrydowych, modele z serii Cádiz cechują się klasycznym, tradycyjnym designem wykorzystującym m.in. gryf wykonany z trzech kawałków drewna (mahoń - heban - mahoń), co pozwala na zachowanie właściwego naprężenia gryfu bez konieczności stosowania pręta. Do budowy podstrunnicy użyto palisandru albo Pau Ferro, z tego samego drewna wykonano również mostki (w gitarach Flamenco typu Bi-Level). Gitary wyposażono ponadto w siodełka główki i mostka z prawdziwej kości, drewnianą mozaikową rozetę, inkrustację z masy perłowej, umieszczoną na główce oraz struny D’Addario Pro Arte EXP46.

"Jesteśmy przekonani, że gitary Cádiz zainspirują wszystkich użytkowników, zarówno doświadczonego gitarzystę klasycznego jak i każdego, kto szuka innego brzmienia gitary z nylonowymi strunami. Mamy nadzieję, że te gitary, które oferujemy w możliwie najbardziej przystępnej cenie, przyczynią się do stworzenia prawdziwej, bliskiej więzi z instrumentem". - mówi szef działu rozwoju Alvareza, Chris Meikle.

Seria Alvarez Cádiz składa się z sześciu modeli:

CF6

Tańsza wersja modelu Classic Flamenco o klasycznym kształcie i wykończeniu Gloss.

CF6CE

Model Classic Flamenco z wcięciem korpusu oraz przedwzmacniaczem LR Baggs StagePro z pickupem Element.

CC7

Model Classic Concert w wykończeniu Natural Gloss.

CC7CE

Model Classic Concert z wcięciem korpusu oraz przedwzmacniaczem LR Baggs StagePro z pickupem Element.

CC7HCE

Hybrydowy model Classic Concert z wcięciem korpusu, węższym siodełkiem (48 mm, w przeciewieństwie do zastosowanych w pozostałych modelach 52 mm), 22 progami oraz przedwzmacniaczem LR Baggs StagePro z pickupem Element.

CC7HCEAR

Hybrydowy model Classic Concert z wcięciem korpusu oraz wyprofilowaniem bevel armrest, węższym siodełkiem (48 mm), 22 progami oraz przedwzmacniaczem LR Baggs StagePro z pickupem Element.

http://alvarezguitars.com
www.musicinfo.pl