Nowe modele gitar Alvarez Grateful Dead

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki ALVAREZ
Nowe modele gitar Alvarez Grateful Dead

Firma Alvarez zaprezentowała dwa nowe, limitowane modele gitar ozdobionych unikalnymi grafikami związanymi z zespołem Grateful Dead.

Alvarez współpracuje z muzykami Grateful Dead od wielu lat, czego efektem była między innymi jubileuszowa seria gitar Grateful Dead 50th Anniversary, która ujrzała światło dzienne w 2015 roku. Wiosną 2018 roku do oferty marki dołączyły również ukulele ozdobione pracami graficznymi pochodzącymi z okładek albumów zespołu i plakatów związanymi z zespołem. Dwa z zaprezentowanych wówczas wzorów - Roses i Lightning zostały wykorzystane również w najnowszej kolekcji limitowanych do 400 egzemplarzy modeli gitar Alvareza.

Obydwa akustyczne instrumenty posiadają korpusy OM Folk i cechują się taką samą specyfikacją. Mahoniowy korpus wieńczy jednolity top ze świerku sitkajskiego klasy A+, natomiast mahoniowy gryf połączono z podstrunnicą wykonaną z przypominającego palisander komponentu nazywanego przez firmę engineered rosewood. Kompozyt ten, stosowany w związku z zapisami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), które weszły w życie w ubiegłym roku i ograniczyły używanie palisandru w instrumentach muzycznych, jest w pełni organicznym produktem cechującym się wyglądem, odczuciami podczas gry i charakterystyką naturalnego palisandru. Ten sam materiał posłużył do budowy mostka Bi-Level. Korpus wzmacnia ożebrowanie FST2 forward shifting a do połączenie go z gryfem wykorzystano metodę dovetail joint. Ponadto na wyposażeniu gitar znalazły się m.in. siodełka z prawdziwej kości, biały binding płyty przedniej i tylnej oraz inkrustacja z masy perłowej w kształcie błyskawicy umieszczona na podstrunnicy przy 12 progu.

Gitary oferowane są wraz z certyfikatem autentyczności oraz gigbagiem deluxe ozdobionym logo błyskawicy z albumu "Steal Your Face". Customowy jest nawet karton, w którym umieszczona jest całość - umieszczono na nim wizerunek szkieletu Bertha. Gitary ozdobione są grafikami wykonanymi na płytach wierzchnich metodą sitodruku. Następnie instrumenty pokrywane są warstwą błyszczącego lakieru.

Alvarez AF60GD Roses

Gitarę zdobi klasyczny element graficzny, najsilniej kojarzący się z Grateful Dead - szkielet Bertha i róże, który pojawił się po raz pierwszy na plakacie koncertów w Avalon Ballroom w San Francisco (16 i 17 września 1966 roku) oraz na okładce koncertowego albumu "Grateful Dead" z 1971 roku. Grafika opracowana na potrzeby zespołu przez Altona Kelley'a i Stanleya Mouse wykorzystuje oryginalną ilustrację Edmunda Josepha Sullivana z 1913 r., umieszczoną w zbiorze poezji Rubajjaty Omara Chajjama. Ten motyw graficzny zwany jest również jako "Skull & Roses", choć oryginalny cover albumu winylowego zawierał całą postać szkieletu.

Alvarez AF60GD Lightning

Gitarę zdobi kultowe logo błyskawicy (Lightning Bolt) stworzone przez Owsleya Stanleya, które po raz pierwszy pojawiło się na okładce albumu "History of the Grateful Dead, Volume One (Bear's Choice)", a potem w pełnej krasie na okładce płyty "Steal Your Face". Początkowo logo błyskawicy zostało opracowane z myślą o oznaczaniu sprzętu zabieranego przez zespół w trasy koncertowe, ale szybko stał się elementem oficjalnej ikonografii zespołu i zaczął trafiać na okładki albumów i plakaty. Wizerunek błyskawicy przecina również środek topu gitary rozdzielając grupę czerwonych róż i niebieskich misiów - kolejny znak rozpoznawczy Grateful Dead.

 

 

https://www.alvarezguitars.com
http://www.gratefuldeadguitars.com