Jazz-rock
Robert Lewandowski
Prawie każdy gitarzysta zetknął się z pojęciem trytonu, jednak nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznacza ten termin.
W zeszłym miesiącu przypomnieliśmy sobie skale modalne o molowym charakterze: eolską, dorycką i frygijską. Tym razem pora na trzy kolejne ...
Skale powstałe na kolejnych stopniach skali durowej zwane są w muzyce klasycznej kościelnymi, a w szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej - modalnymi.
Gdy akompaniujemy akordami na gitarze, warto przeanalizować stosowane diagramy akordowe i sprawdzić, czy da się znaleźć takie, które będą ...
Kończą się wakacje, kończy się lato i większość z nas wraca do codziennych obowiązków i zajęć, również tych związanych z muzyką.
Prawie każdy gitarzysta, będący na etapie uczenia się podstawowych akordów, próbuje przesuwania ich diagramów w różne miejsca gryfu.
Elementem wielu solówek są frazy oparte na melodycznych ćwiczeniach interwałowych. Równie ciekawe, a może nawet ciekawsze efekty uzyskamy, ...
Sztuka improwizowania bez przygotowania do zadanej harmonii jest jedną z podstawowych umiejętności muzyka grającego jazz lub gatunki pokrewne.
Standardowy strój gitary, zwany również włoskim, oparty jest na kwartach. Wynika stąd wiele nie zawsze przyjemnych konsekwencji dla gitarzysty.
Przed miesiącem przyjrzeliśmy się bliżej akordowi zwiększonemu i dwóm skalom, które do niego pasują, czyli całotonowej i alterowanej.
...
4