Nowości Ibaneza: AZ Essentials

Newsy

Krzysztof Inglik

Nowości Ibaneza: AZ Essentials

Ibanez poszerza katalog popularnej serii AZ o nową linię AZ Essentials, która w założeniu ma dać dobre brzmienie, wszechstronność oraz grywalność szerszemu gronu początkujących i średniozaawansowanych muzyków...

Ibanez AZ Essentials

Ciekawostkę stanowi fakt, że nowa seria AZ Essentials powstała przy współpracy z Tomo Fujitą - profesorem gitary na Berklee College of Music, który uczył między innymi słynnego piosenkarza i gitarzystę Johna Mayera. Komentując powołanie do życia nowej serii, Tomo Fujita powiedział: "Myślałem o gitarze, która jest jednocześnie wygodna i niedroga... o instrumencie, który towarzyszyłby początkującym gitarzystom podczas ich rozwoju." Dlatego AZ Essentials została wyposażona w funkcje takie jak krótsza menzura 25 cali (635 mm), promień podstrunnicy 250 mm czy siodełko z okrągłymi, komfortowymi krawędziami. Wszystko zaprojektowane tak, aby proces nauki początkujących muzyków był intuicyjnym, przyjemnym i inspirującym doświadczeniem.

Ibanez AZES31 

Korpus modelu AZES31 dostępny jest w dwóch wykończeniach: Vermilion oraz Ivory. Wykonano go z topoli, a gryf o grubości 20,5 mm z klonu. Na podstrunnicę z drewna Jatoba nabito 22 progi rozmiaru Medium. Jej szerokość przy siodełku na główce wynosi 42 mm. Warto podkreślić, że gitary w serii AZ Essentials mają krótszą menzurę niż te z serii AZ (635 vs. 648 mm).

W AZES31 zastosowano mostek F106 o rozstawie strun 10,5 mm, wyposażony w siodełka Comfort (stalowe, ergonomicznie zaokrąglone siodełka). Specjalnie do linii AZ Essentials stworzone zostały pasywne przetworniki Essentials, oparte na magnesach ceramicznych.

Na uwagę zasługuje system przełączania dyna-MIX8 wyposażony w dodatkowy przełącznik Alter Switch umieszczony pomiędzy potencjometrami. Kiedy jest on w pozycji aktywnej, single w skrajnych pozycjach łączone są szeregowo, podobnie jak w przystawce typu humbucker. Kiedy jest nieaktywny, w skrajnych pozycjach mamy tradycyjnie pojedyncze pickupy single-coil. Przystawki w pozycjach 2 i 4 łączone są równolegle, dając typowe, dzwoniące brzmienie typu Strat.

Wg informacji firmy Meinl Distribution, cena sugerowana Ibaneza AZES31 wynosi 1346 zł.

Ibanez AZES40

Korpus modelu AZES40 także wykonano z topoli, ale jest dostępny w 3 kolorach: Purist Blue, Black i Mint Green. Klonowy gryf wyposażono w podstrunnicę Jatoba, a wymiary są takie same jak podane powyżej w modelu AZES31.

Gitarę AZES40 wyposażono natomiast w inny mostek niż w serii AZES31: model T106. Jest to mostek tremolo, jednak również wyposażony w siodełka Comfort, które dzięki zaokrąglonym krawędziom są łaskawsze dla dłoni, szczególnie jeśli gramy dużo z tłumieniem strun (palm muting).

Kolejną różnicą w stosunku do serii AZES31 jest układ przetworników AZES40: HSS. Oprócz singli Essentials mamy tutaj humbucker Accord, także oparty na magnesie ceramicznym.

Oczywiście także w serii AZES40 mamy na pokładzie system przełączania dyna-MIX8 wyposażony w przełącznik Alter Switch, co znacznie poszerza możliwości brzmieniowe instrumentu. W przypadku tego modelu schemat przełączania wygląda następująco:

Wg informacji firmy Meinl Distribution, cena sugerowana Ibaneza AZES40 wynosi 1481 zł.

Fabrycznie wszystkie gitary serii AZ Essentials wyposażane są w struny D'Addario® EXL110 o grubościach: .010/.013/.017/.026/.036/.046.

www.ibanez.com

Zobacz oficjalny filmik Ibanez opisujący serię AZ Essentials (po angielsku):