Gretsch - nowe sygnatury Richa Robinsona i Guy'a Chisletta

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GRETSCH
Gretsch - nowe sygnatury Richa Robinsona i Guy'a Chisletta

Na sezon letni Gretsch zaplanował m.in. premierę dwóch modeli G6136T Falcon sygnowanych przez Richa Robinsona i Guy'a Chisletta.

Rich Robinson znany jest przede wszystkim z formacji The Black Crowes, którą założył w wieku 15 lat razem ze starszym bratem Chrisem. Działający z kilkoma przerwami zespół, uchodzący za jeden z najlepszych rock'n'rollowych bandów koncertowych, sprzedał ponad 35 milionów egzemplarzy swoich albumów, a zapowiedziana na 2020 roku powrotna trasa, z powodu pandemii koronawirusa została przełożona na 2021 rok. Robinson występował również solo, a w 2016 roku powołał do życia grupę The Magpie Salute.

Jego nowa model, Gretsch G6136T-RR Rich Robinson Signature Falcon with Bigsby, jest znacznie przystępniejszą oraz dużo tańszą wersją ubiegłorocznego, limitowanego do zaledwie 25 egzemplarzy modelu G6136T-CSTRR Custom Shop Rich Robinson "Magpie" i charakteryzuje się bardzo zbliżoną specyfikacją.

Gretsch G6136T-RR o menzurze 25,5” (648 mm) posiada boki i tylną płytę korpusu wykonane z trzywarstwowego laminatu klonu oraz jednolity topu ze świerku sitka. Zastosowano również ożebrowanie 1959 Trestle Bracing (które nawiązuje do modelu Briana Setzera z tego roku), świerkowy blok zamocowany pod mostkiem, a także powiększone otwory rezonansowe w kształcie litery f. Instrument zdobi wykończenie na wysoki połysk Raven’s Breast Blue (choć nie w customowej wersji Relic) oraz binding korpusu, gryfu i główki w kolorze Silver Sparkle. Na srebrnym pickguardzie umieszczono, poza logo marki, również wizerunek sroki, który nawiązuje do zespołu The Magpie Salute i zastąpił tradycyjnego dla modeli Falcon sokoła.

Wklejany, klonowy gryf, również wykończony na wysoki połysk i pokryty lakierem nitrocelulozowym cechuje się profilem C. Na hebanowej podstrunnicy o promieniu 12" (305 mm) umieszczono 22 progi medium jumbo, siodełko z kości o szerokości 42,8 mm a także klasyczne markery Neo-Classic Thumbnail z masy perłowej. Na niklowy osprzęt składa się mostek Adjusto-Matic na hebanowej podstawie wraz ze stunociągiem Bigsby B6CBRR String-Thru, klucze Grover Imperial oraz pokrętła potencjometrów typu G-arrow ozdobione bursztynową kropką.

Na pokładzie Gretscha G6136T-RR Rich Robinson Signature Falcon znajdziemy humbuckery TV Jones Filter’Tron Classic przy mostku i Broad'Tron BT65 przy gryfie. Są one kontrolowane przez trójpozycyjny przełącznik, dwa pokrętła Volume, oddzielne na każdego przetwornika oraz regulatory Master Tone i Master Volume z układem treble bleed zapobiegającym zaciemnieniu tonu przy zmniejszonej głośności.

Guy Chislett jest gitarzystą i producentem oraz założycielem formacji Hillsong United. Grał również w Academy Is... i zespole Butcha Walkera oraz współpracował z takimi artystami jak Pete Yorn, Pistol Youth i Good Charlotte. Gretsch G6136T-MGC Michael Guy Chislett Signature Falcon with Bigsby nawiązuje do ulubionego modelu Chisletta, Gretscha White Falcon z wczesnych lat '90, który artysta nabył gdy był nastolatkiem i który towarzyszył mu później w podróżach po całym świecie.

Korpus hollow-body w rozmiarze Falcon zbudowano z laminatu klonu (tył i boki) oraz świerku sitka (top). Top z obwiedzionymi lamówką otworami rezonansowymi w kształcie F wzmacnia ożebrowanie 1959 Trestle Bracing. Wykończeniu na wysoki połysk Vintage White towarzyszy złoty binding korpusu, gryfu i główki, z czarno-białą lamówką, a także pickguard i osprzęt również w złotym kolorze.

Klonowy gryf posiada profil Standard U oraz wykończenie semi-gloss. Na hebanowej podstrunnicy o promieniu 12" (305 mm) umieszczono 22 progi medium jumbo, siodełko z kości o szerokości 42,8 mm a także bloki markerów z pearloidu. Osprzęt to mostek Adjusto-Matic na hebanowej podstawie wraz ze stunociągiem Bigsby B6GP String-Thru, blokowane klucze Grover Imperial oraz pokrętła potencjometrów typu Jeweled G-arrow.

Za brzmienie odpowiada para humbuckerów TV Jones TV Classic przy mostku i gryfie, które regulowane są trójpozycyjnym przełącznikiem, dwoma pokrętłami Volume, oddzielnymi na każdego przetwornika oraz regulatorami Master Tone i Master Volume z układem treble bleed.

https://gretschguitars.com/