Gretsch G6136T-CSTRR Custom Shop Rich Robinson "Magpie" With Bigsby

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GRETSCH
Gretsch G6136T-CSTRR Custom Shop Rich Robinson "Magpie" With Bigsby

Kolejną sygnaturą marki Gretsch, zaprezentowaną na targach Summer NAMM 2019 jest Custom Shop Rich Robinson "Magpie".

Rich Robinson znany jest przede wszystkim z formacji The Black Crowes, którą założył w wieku 15 lat razem ze starszym bratem Chrisem. Zespół, uchodzący za jeden z najlepszych rock 'n' rollowych bandów koncertowych, sprzedał ponad 35 milionów egzemplarzy swoich albumów, zanim - po kilku przerwach w funkcjonowaniu - ostatecznie zakończył działalność w 2015 roku. Robinson występował również solo, a w 2016 roku powołał do życia grupę The Magpie Salute. Debiutancki album zespołu "High Water I" ukazał się dwa lata później, jego następca został zapowiedziany na październik tego roku.

Wcześniej jednak Rich Robinson może pochwalić się nową sygnaturą Gretscha. "Już od dzieciństwa, zawsze kochałem gitary Gretscha. Od Neila Younga i Stephena Stillsa do Steve'a Marriotta i Malcoma Younga, te instrumenty ciągle pobudzały moją wyobraźnię. Modele Gretscha zawsze były niezwykle unikalne, zarówno pod względem brzmieniowym, jak i wyglądu. To prawdziwy honor posiadać sygnaturę tej marki, a Magpie jest kombinacją wszystkich moich ulubionych elementów gitar Gretscha".

Gretsch G6136T-CSTRR Custom Shop Rich Robinson "Magpie" charakteryzuje się korpusem o kształcie Falcon wykonanym z trzech warstw klonu oraz jednolitego topu ze świerku sitka. Gitara posiada wypukłą płytę tylną, ożebrowanie 1959 Trestle Bracing (które nawiązuje do modelu Briana Setzera z tego roku), świerkowy blok zamocowany pod mostkiem, a także powiększone otwory rezonansowe w kształcie litery f. Instrument zdobi wykończenie na wysoki połysk Raven’s Breast Blue Relic oraz binding korpusu, gryfu i główki w wersji silver sparkle. Na srebrnym pickguardzie umieszczono, poza logo marki, również wizerunek przedstawiający srokę - zgodnie z nazwą modelu i najnowszego zespołu Robinsona - która zastąpiła tradycyjnego dla modeli Falcon sokoła. Dodatkowym elementem dekoracyjnym jest logo z piórem wpisanym w okrąg wyrzeźbione na topie. Tak pięknie prezentujący się instrument jest również - jak na modele z Custom Shopu przystało - ściśle limitowany i trafi jedynie do 25 nabywców na całym świecie.

Klonowy gryf, również wykończony na wysoki połysk cechuje się profilem C. Budowę instrumentu uzupełnia hebanowa podstrunnica o promieniu 12", na której umieszczono 22 progi medium jumbo, siodełko z kości i klasyczne markery Neo-Classic Thumbnail z masy perłowej. Na niklowy osprzęt składa się mostek Adjusto-Matic na hebanowej podstawie wraz ze stunociągiem Bigsby B6CBST, klucze Grover Imperial oraz pokrętła potencjometrów typu G-arrow ozdobione bursztynem.

Za przeniesienie brzmienia gitary odpowiada para humbuckerów TV Jones Classic Plus przy mostku i Broad'Tron BT65 przy gryfie. Są one kontrolowane przez trzypozycyjny przełącznik, dwa pokrętła Volume, oddzielne na każdego przetwornika oraz regulatory Master Tone i Master Volume z układem treble bleed zapobiegającym zaciemnieniu tonu przy zmniejszonej głośności.

https://www.gretschguitars.com