Gretsch prezentuje nowe sygnatury Briana Setzera

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GRETSCH
Gretsch prezentuje nowe sygnatury Briana Setzera

Gretsch regularnie odświeża swoją kolekcję gitar sygnowanych przez Briana Setzera. Latem zaprezentował trzy nowe modele w kilku wersjach kolorystycznych.

Obchodzący 40 lecie działalności artystycznej, Brian Setzer zdobył powszechne uznanie w odświeżając stylistykę rockabilly w Stray Cats a później zajmując się swingiem w Brian Setzer Orchestra. Ma na koncie 13 mln sprzedanych albumów, 3 nagrody Grammy, a także m.in. Orville H. Gibson Lifetime Achievement Award przyznaną za jego osiągnięcia jako gitarzysta.

Najnowsze sygnatury Setzera należą do linii Nashville i jak zawsze nawiązują do vintage'owych instrumentów artysty. Gitary posiadają korpusy typu Nashville/G6120 z pojedynczym wcięciem, powiększonymi otworami w kształcie f oraz ożebrowaniem 1959 trestle bracing wprost odtwarzającym wzmocnienie zastosowane w oryginalnym modelu Setzera Gretsch 6120 z 1959 roku.

Korpusy gitar, z wypukłą płytą przednią i tylną, wykonano z laminatu klonu. Klonowy gryf cechuje się profilem Vintage V, a podstrunnica zaokrąglonymi krawędziami i zmiennym promieniem wynoszącym 9,5"-12". Na podstrunnicy znajdziemy 22 progi medium jumbo oraz klasyczne markery Neo-Classic Thumbnail wykonane z pearloidu. Na osprzęt składają się m.in. siodełko z tworzywa sztucznego o handlowej nazwie Delrin, blokowane klucze Gotoh, mostek Adjusto-Matic przymocowany do palisandrowej podstawy oraz strunociąg vibrato Bigsby. Na tylnej części główki umieszczono sygnaturę Setzera.

Wszystkie modele będą dostępne w ofercie Gretscha od października.

Gretsch G6120T-BSSMK Brian Setzer Signature Nashville Hollow Body ’59 “Smoke” With Bigsby

G6120T-BSSMK odtwarza sławny model znany jako Stray Cat, który do przez wiele lat był głównym instrumentem Setzera. Wśród elementów zgodnych z historycznym oryginałem jest m.in. główka w kształcie i z logo z 1959 roku, kształt pickguarda, rozmiar i ożebrowanie korpusu, położenie pokręteł Volume i Tone oraz przełączników, a także wykończenie - Smoke Orange semi-gloss - obejmujące korpus, gryf i główkę. Instrument posiada hebanową podstrunnicę z bindingiem Aged White, który znalazł się również na korpusie (z dodatkową biało-czarną lamówką). Menzura wynosi 24,6" (625 mm), głębokość korpusu 2,5" (63,5 mm), a szerokość siodełka 1,685" (42,8 mm).

Zastosowano przetworniki Dual TV Jones Ray Butts Ful-Fidelity (Ray Butts był wynalazcą m.in. pierwszych gitarowych humbuckerów FilterTron), które regulowane są pokrętłem Master Volume oraz odrębnymi potencjometrami Volume dla każdego przetwornika, trzypozycyjnym przełącznikiem pickupów oraz trzypozycyjnym przełącznikiem barwy. Osprzęt uzupełnia strunociąg Bigsby B6CGH oraz złoty pickguard z logo marki i podpisem Setzera.

Gretsch G6120T-BSNSH Brian Setzer Signature Nashville Hollow Body With Bigsby

Z czarnym wykończeniem modelu na wysoki połysk koresponduje hebanowa podstrunnica z markerami z masy perłowej oraz binding korpusu i podstrunnicy w kolorze Aged White. Instrument cechuje się nieco grubszym korpusem o głębokości 2,75" (70 mm) i minimalnie szerszym siodełkiem 1,6875" (42,86 mm). Także tu zastosowano złoty pickguard o historycznym kształcie z logo Gretscha i sygnaturą artysty.

Za brzmienie odpowiada para przetworników TV Jones Brian Setzer Signature Filter'Tron. Instrument zachowuje również oryginalny, historyczny układ pokręteł Master Volume (wyposażony w układ treble bleed) i 2x Volume oraz obydwu przełączników - zmiany pickupów i barwy. Uwagę zwracają pokrętła głośności w kształcie kostek do gry z układem kropek 'seven come eleven'. Na niklowany osprzęt składa się m.in. vibrato Bigsby B6C.

Gretsch G6120T-HR Brian Setzer Signature Hot Rod Hollow Body With Bigsby

Wystrzałowo wykończone na wysoki połysk modele Hot Rod dostępne będą w czterech wersjach kolorystycznych - Candy Blue Burst, Candy Magenta, Extreme Coolant Green Sparkle oraz Lime Gold. Korpus, tym razem bez pickguarda, posiada biały binding, który znalazł się również na wykonanej z palisandru podstrunnicy. Głębokość korpusu wynosi 2,5" (63,5 mm), a szerokość siodełka 1,6875" (42,86 mm).

Na pokładzie znajduje się m.in. vibrato Bigsby B6C oraz przetworniki TV Jones Brian Setzer Signature Filter'Tron regulowane trzypozycyjnym przełącznikiem oraz pojedynczym pokrętłem Master Volume z układem treble bleed.

https://www.gretschguitars.com