Gretsch G5230T Nick 13 Signature Electromatic Tiger Jet With Bigsby

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GRETSCH
Gretsch G5230T Nick 13 Signature Electromatic Tiger Jet With Bigsby

Gretsch zapowiedział premierę modelu G5230T Nick 13 Signature Electromatic Tiger Jet With Bigsby, sygnowanego przez założyciela i lidera zespołu Tiger Army.

Kalifornijskie trio psychobilly, Tiger Army, dowodzone przez głównego kompozytora, wokalistę i gitarzystę, Nicka 13, od niemal ćwierćwiecza łączy wiele eklektycznych wpływów, począwszy od wczesnego rock'n'rolla, poprzez hillbilly i ballady w stylu Roya Orbisona do surowej energii pierwszej fali punk rocka z lat '70. Nick 13 tworzy również solowo, obracając się w stylistyce country i Americana.

"Chociaż Gretsch nie był moim pierwszym instrumentem, to dopiero po zdobyciu pierwszego modelu tej marki, wiele lat temu, naprawdę związałem się z gitarą i poczułem, że odnalazłem swoje brzmienie - coś głęboko emocjonalnego, ale jednocześnie wyjątkowego" - mówi Nick 13. "W miarę upływu czasu zdałem sobie sprawę, że wielu moich ulubionych artystów na ulubionych albumach wykorzystywało to brzmienie, czy to rockowcy z lat '50, jak Duane Eddy czy Eddie Cochran, George Harrison z The Beatles, jak również zespoły związane z wczesnym ruchem punkowym, jak The Cramps czy X. Wejście w ten świat jako artysta Gretscha z własnym modelem bardzo wiele dla mnie znaczy. Nigdy nie chciałem grać niczego innego".

foto: Travis Shinn

Nick 13 nadał klasycznemu modelowi Electromatic wiele elementów własnego stylu, m.in. eleganckie czarne wykończenie na wysoki połysk, biały binding korpusu, gryfu i główki, kremowe przetworniki, chromowany osprzęt, charakterystyczne, wykonane z pearloidu markery TigerBat na podstrunnicy, pickguard w kolorze oxblood z logo TigerBat oraz pasującą do niego kolorystycznie osłonę pręta wzmacniającego, na której umieszczono sygnaturę artysty.

Gretsch G5230T Nick 13 Signature Electromatic Tiger Jet With Bigsby posiada mahoniowy, komorowany korpus typu solid body z wypukłym topem z laminatu klonu. Wklejany, mahoniowy gryf o profilu Thin "U" połączono z wawrzynową podstrunnicą. Mieści ona 22 progi medium jumbo, boczne znaczniki pozycji w postaci czarnych kropek oraz siodełko z syntetycznej kości. Menzura instrumentu wynosi 24,6" (625 mm), promień podstrunnicy 12" (305 mm), a szerokość siodełka 42,86 mm.

Za brzmienie odpowiada para przetworników Black Top Filter'Tron, których pracę reguluje trójpozycyjny przełącznik, indywidualne potencjometry Volume, Master Volume oraz Master Tone z układem treble bleed. Na osprzęt składa się mostek Anchored Adjusto-Matic ze strunnikiem Bigsby B50 vibrato oraz klucze Die-Cast.

"Brzmienie mojego Tiger Jet jest bardzo ekspansywne. Jednym z moich ulubionych elementów jest wydrążona, zamknięta komora wewnątrz korpusu" - opowiada Nick 13. "Nie możesz jej zobaczyć, ale zapewnia rezonans, jakiego nie mogłaby uzyskać gitara o pełnym korpusie solid body, jednocześnie unikając problemów ze sprzężeniem zwrotnym, które pojawiają się w modelach z korpusami hollow body z wyższym wzmocnieniem. To najlepsze cechy z obu światów. Pod względem estetycznym uwielbiam starannie dobraną kolorystykę i moje ulubione inkrustacje "TigerBat" na podstrunnicy, które fani Tiger Army rozpoznają jako logo zespołu".

https://www.gretschguitars.com/