Made in America: Epiphone Texan USA

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki EPIPHONE
Made in America: Epiphone Texan USA

Epiphone powołał do życia nową linię gitar akustycznych produkowanych w Stanach Zjednoczonych - USA Collection. Pierwszym modelem w jej ramach jest Texan USA.

Począwszy od 1958 roku po gitarę Epiphone Texan sięgali tacy artyści, jak m.in. Paul McCartney, Peter Frampton czy Noel Gallagher z Oasis. Z początkiem 2020 roku firma poinformowała, że produkcja tego instrumentu wraca do Stanów Zjednoczonych. Za powstawanie nowego modelu Epiphone Texan USA będą odpowiadać najlepsi lutnicy Gibsona w fabryce marki w Bozeman w stanie Montana.

Epiphone Texan USA Antique Natural

Epiphone Texan USA Vintage Sunburst

Korpus Epiphone Texan USA wykonany jest z jednolitego drewna - świerku (top) oraz mahoniu (boki i płyta tylna), i został wzmocniony tradycyjnym ożebrowaniem X-bracing oraz pokryty lakierem nitrocelulozowym. Gitara dostępna jest w dwóch wersjach wykończenia - Antique Natural i Vintage Sunburst i zdobi ją wielowarstwowy binding topu oraz jednowarstwowy, czarny binding płyty tylnej. Gryf, o okrągłym profilu D zbudowano z mahoniu, natomiast 20 progową podstrunnicę z palisandru indyjskiego. Umieszczono na niej wykonane z masy perłowej markery w kształcie równoległoboków. Promień podstrunnicy wynosi 12", szerokość kościanego siodełka 1,73" (43,815 mm), zaś menzura instrumentu to 25,5" (647,7 mm).

W gitarze zamocowano pickguard z celuloidu, mostek z palisandru indyjskiego z siodełkiem z kości i kołkami Graph Tech TUSQ oraz klucze Grover z kremowymi główkami. Zastosowano system nagłośnieniowy LR Baggs VTC z aktywnym przetwornikiem piezo oraz kontrolą Volume i Tone. Komplet obejmuje struny Gibson oraz futerał.

https://www.epiphone.com/