Andy Timmons na Gitarowym Rekordzie Guinnessa!

Koncerty
2020-02-10
Andy Timmons na Gitarowym Rekordzie Guinnessa!

Światowej sławy wirtuoz gitary, Andy Timmons, wystąpi we Wrocławiu podczas 18 edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa. Artysta zagra 1 maja na Rynku oraz podczas Koncertu Gwiazd w kompleksie Hali Stulecia, gdzie dołączy do niego czteroosobowy zespół.

"Od dwóch lat starałem się zaprosić Andy'ego Timmonsa do Wrocławia. Andy łączy w swoim stylu wszystko, co najbardziej kocham w graniu: śpiewność, świetne frazowanie, znakomitą barwę, wrażliwość i radość z muzykowania. Będzie to wielkie wydarzenie" – zapowiada Leszek Cichoński, pomysłodawca Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Andy Timmons zasłynął jako gitarzysta pop-metalowego zespołu Danger Danger, który sprzedał ponad milion płyt na całym świecie. Dwa teledyski grupy plasowały się na pierwszym miejscu listy MTV. Formacja wydała również siedem studyjnych albumów, na których można usłyszeć utwory pełne mocnych gitarowych brzmień, ale też dźwięków bluesowych, a nawet bardziej popowych, inspirowanych twórczością The Beatles czy Elvisa Costello. Jako sesyjny gitarzysta Timmons gościł na albumie legendy perkusji – Simona Phillipsa. Nagrał również krążek live z Oliwią Newton-John oraz dwa albumy Kipa Wingera, które odniosły międzynarodowy sukces. Miał przyjemność grać u boku swoich idoli, takich jak Steve Vai, Joe Satriani, Eric Johnson, Steve Morse, Mike Stern, Ace Frehley, Ted Nugent i Pierre Bensusan, jak również obok swoich ulubionych gwiazd lat 60., takich jak Beach Boys, Lesley Gore czy Gordon Waller.

Zespół Timmonsa powstał w 1988 roku w Denton, w stanie Texas. Pierwotny skład tworzyli basista Mike Daane, perkusista Mitch Marine oraz Andy na gitarze. Wczesne koncerty grupy były pomieszaniem własnych utworów i coverów znanych gitarzystów takich jak Eric Johnson, Joe Satriani, Steve Vai czy Steve Morse. Zespół wydał kilka płyt („ear X-tacy”, „ear X-tacy II”, „Spoken & The Unspoken”, „And-thology”) i zdobył wiele renomowanych nagród (Muzyk Roku, Najlepszy Gitarzysta, Najlepszy Basista, Najlepszy Perkusista).

W 2001 roku Andy podpisał kontrakt z agencją Steve Vaia, Favored Nations i wydał płytę „That Was Then, This Is Now”, który jest zbiorem piosenek z albumu „ear X-tacy” oraz pięciu nowych utworów. To pierwszy krążek, który zdobył uznanie w całych Stanach Zjednoczonych i nie tylko – odbił się również szerokim echem w kręgach gitarowych na całym świecie. Nowe utwory wyznaczyły drogę muzyczną dla zespołu, która była podstawą do nagrania następnego albumu pt. „Resolution”. Najnowsze wydanie ATB pt. „Plays Sgt. Pepper” zdobyło międzynarodową renomę i zostało okrzyknięte przez gitarzystów mianem arcydzieła. We Wrocławiu do Timmonsa, Daane’a i Marine’a dołączą perkusiści Dan Wojciechowski i Rob Avasharian. 

Czas stroić gitary!

Tegoroczna, osiemnasta już, edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa ma szansę przejść do historii. 1 maja we Wrocławiu, podczas Koncertu Gwiazd, zagra Peter Hook, basista zespołu Joy Division. Z kolei Gerry Leonard, gitarzysta Davida Bowiego, zaprezentuje projekt muzyczny pt. “Bowie Starman” z największymi przebojami zmarłego 4 lata temu artysty. Do programu Koncertu Gwiazd dołączyła też legendarna fińska formacja – Apocalyptica. Wszystkie wieczorne występy odbędą się w ramach 3-Majówki.

Pierwsza oficjalna edycja największego w Europie święta gitary zorganizowana została w 2003 roku. Leszek Cichoński zainicjował wówczas Wielką Gitarową Orkiestrę, która na wrocławskim Rynku wykonała słynny przebój Jimiego Hendrixa pt. „Hey Joe”. Zagrało wtedy 588 gitarzystów, co pozwoliło ustanowić nowy rekord Guinnessa. W tym roku do pobicia rekordu potrzebne są 7 424 gitary. Żeby dołączyć do grona „Rekordzistów”, wystarczy nauczyć się pięciu podstawowych akordów (C G D A E) niezbędnych do zagrania „Hey Joe” Jimiego Hendrixa i zgłosić się 1 maja na wrocławskim Rynku z dowolną gitarą lub innym instrumentem strunowym jak ukulele. Najlepsza muzyka gitarowa, legendy gitary, konkursy z nagrodami i niepowtarzalny klimat – tak zapowiada się coroczna najlepsza majówka w kraju!

Informacje: www.heyjoe.pl

Program Gitarowy Rekord Guinnessa 2020

1.05.20 godz.10.00 - 16.30 Rynek, Wrocław

Wstęp wolny – wymagana rejestracja
Harmonogram wkrótce.

Koncerty gwiazd

1.05.20 start godz. 17.00 / 3-Majówka 2020 - Dzień I
Apocalyptica, Bowie Starman "The best of David Bowie", Peter Hook & The Light grają Joy Division, Happysad

2.05.20 start godz. 15.00 / 3-Majówka 2020 - Dzień II
The Sisters Of Mercy, Kult, Jelonek, Illusion, Mrozu, Łąki Łan, Laboratorium Pieśni, Ralph Kaminski

3.05.20 start godz. 15.00 / 3-Majówka 2020 - Dzień III
Epica, Pidżama Porno, Nosowska, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Łydka Grubasa, Witek Muzyk Ulicy

Bilety jednodniowe: 82 zł - do 15.02.20
Karnety 1-3.05: 150 zł - do 15.02.20
Karnety 1-2.05: 120 zł - do 15.02.20
Karnety 2-3.05: 120 zł - do 15.02.20

Bilety oraz karnety dostępne w sprzedaży online: https://www.ebilet.pl

Zdjęcie: Arkadiusz Ślesicki

Koncerty

3-Majówka 2020 - Wrocław