Fender 2018 Limited Edition Jaguar Strat z serii Parallel Universe

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender 2018 Limited Edition Jaguar Strat z serii Parallel Universe

Unikalną serię Fender Parallel Universe zasilił w październiku nowy model 2018 Limited Edition Jaguar Strat.

Parallel Universe Collection to seria dziewięciu unikalnych modeli Fendera, które co miesiąc będą pojawiać się w katalogu firmy, począwszy od kwietnia do grudnia 2018. Nowe gitary są nie tylko limitowane ale przede wszystkim hybrydowe - podstawowym założeniem linii było bowiem połączenie cech znanych modeli gitar i basów Fendera w nowych instrumentach. "Parallel Universe podkreśla modularną naturę gitar Fendera poprzez połączenie DNA różnych modeli w celu stworzenia zwariowanych instrumentów hybrydowych." - mówi wiceprezes firmy ds produktów, Justin Norvell. Do tej pory w serii Parallel Universe Fender zaprezentował modele Strat-Tele HybridAmerican Elite Telecaster HSSJazz-TeleTroublemaker TeleTele Thinline oraz Whiteguard Strat.

Jak sama nazwa wskazuje, tym razem lutnicy Fendera zdecydowali się na połączenie elementów Stratocastera i Jaguara, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję jak i elektronikę. Już sama prezencja gitary i wykończenie na wysoki połysk w kolorze Candy Apple Red zestawione z szylkretowym pickguardem i licznymi chromowanymi elementami wywołuje - jak zapewnia Fander - opad szczęki. A co kryje się pod maską modelu?

Fender 2018 Limited Edition Jaguar Strat posiada olchowy korpus w kształcie Stratocastera, który sparowano z główką Jaguara. Z Jaguara zapożyczono również klonowy gryf o profilu Modern "Deep C", choć instrument cechuje się stratową menzurą wynoszącą 25,5", w przeciwieństwie do typowej menzury Jaguara liczącej 24". Na palisandrowej podstrunnicy o promieniu 9,5" umieszczono 22 wysokie i wąskie progi, białe znaczniki pozycji oraz siodełko główki z kości.

Ciekawie robi się, gdy przyjrzymy się elektronice nowej hybrydy. W przeciwieństwie do uzbrojonych w dwa pickupy Jaguarów, Jaguar Strat posiada trzy single Pure Vintage '65 Jaguar - mostkowy oraz dwa pickupy gryfowe. Pierwszy z nich umieszczono, standardowo pod gryfem, a drugi w pozycji środkowej. Regulowane są one piąciopozycyjnym przełącznikiem ślizgowym zapewniającym pełnię kombinacji między przetwornikami (1 - mostek, 2 - mostek i środek, 3 - środek, 4 - środek i gryf, 5 - gryf). Na dolnej, chromowanej płytce gitary znalazły się regulatory Master Volume oraz Tone dla przetworników przy gryfie i w pozycji środkowej. Do regulacji barwy singla przy mostku służy odrębne, dedykowane mu pokrętło kółkowe na górnej płytce nad przetwornikami (które pracuje w pozycji 1 przełącznika). Dodatkowe opcje brzmieniowe zapewniają kolejne dwa dwupozycyjne switche na górnej płytce, które działają jedynie w pozycji 3 przełącznika. Pierwszy z nich włącza i wyłącza funkcje specjalne, górne ułożenie drugiego angażuje wszystkie trzy przetworniki, dolne - pickupy przy gryfie i mostku, tak jak w środkowej pozycji Telecastera.

Na pozostałe wyposażenie składają się blokowane klucze oraz mostek American Professional Jazzmaster/Jaguar z beczkowatymi siodełkami Mustanga i vintage'owym, pływającym systemem tremolo z wkręcanym ramieniem. Promień strun na mostku (9,5") ściśle odpowiada promieniowi podstrunnicy. W komplecie z gitarą nabywca otrzyma twardy futerał.

 

https://www.fender.com