FENDER American Original ’70s Telecaster Custom

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
Marcin Komorowski
2020-09-07
FENDER - American Original ’70s Telecaster Custom

Choć była to niesamowita dekada dla muzyki, lata 70. nie były najmocniejszym punktem dla gitary elektrycznej, a już z pewnością nie dla producentów będących fundamentem tego przemysłu, Fendera i Gibsona.

Era CBS Fendera nie cieszyła się zbytnią renomą, a efektem produkcji prowadzonej przez księgowych często była niska jakość instrumentów. Jednak po 50 latach wiele projektów z tego okresu postrzeganych jest już w zupełnie innym świetle, a liczne i niegdyś wyśmiewane modele dawno wróciły na właściwe tory i znajdują się w katalogu Fendera.

Doskonałym przykładem z tamtej epoki są wyposażone w humbuckery Telecastery z początku lat 70.: modele Thinline, Custom i Deluxe – wyraźna i oczywista próba przejęcia rynku od Gibsona, które znalazły miejsce w rigach kolejnych generacji gitarzystów. Dużym problemem okazał się jednak oryginalny humbucker Fendera opracowany przez Setha Lovera, w którym wykorzystano specyficzne magnesy CuNiFe, które pod koniec lat 70. stały się niemożliwe do pozyskania. I chociaż wielu producentów pickupów, w tym również Fender, budowało ich repliki, musieli oni stosować w tym przypadku inne, własne rozwiązania.

W 2020 roku, po wielu poszukiwaniach i inwestycjach Fender znalazł w końcu rozwiązanie powracając do tego materiału, a nowy, obecny w tym teście Telecaster Custom z lat 70. (wraz z kilkoma modelami Custom Shop) jest pierwszą gitarą produkcyjną Fender USA od prawie 40 lat, wykorzystującą kultowy humbucker Wide Range w oryginalnej specyfikacji. Instrument należy do serii American Original, nawiązującej do najlepszych rozwiązań historii firmy w trzech dekadach ‘50s, ‘60s i ‘70s.

BUDOWA

Fender American Original ’70s Telecaster Custom posiada olchowy korpus o historycznym profilu wykończony błyszczącym lakierem nitrocelulozowym w kolorze Vintage Blonde, zwieńczony dużym, trzywarstwowym, czarnym pickguardem przykręconym 15 śrubkami. Klonowy gryf posiada historyczny profil Medium C i kościane siodełko o długości 42 mm, a klonowa podstrunnica promieniu 9,5" (241 mm) zaopatrzona jest w 21 progów Vintage Tall. Poza Vintage Blonde w ofercie dostępny jest model Mocha również z klonową podstrunnicą oraz 3-Color Sunburst z palisandrową nakładką.

Wzorowany na oryginalnych rozwiązaniach osprzęt to mostek Vintage-Style Tele z trzema rowkowanymi, stalowymi siodełkami i strunami przechodzącymi przez korpus, klucze Fender Vintage z naciętymi od góry kołkami i opatrzone logiem F, a także umieszczone na główce dociski strun. Komfortową regulację gryfu zapewnia efektowna nakrętka typu ‘bullet’ wyprowadzona na główce zaraz za siodełkiem. Miejsce łączenia gryfu z korpusem wyposażono w przykręconą trzema śrubami płytkę w kształcie tarczy z logo F, a także w mechanizm Micro Tilt umożliwiający kalibrację odchylenia gryfu.

American Original '70s Telecaster Custom jest pierwszym modelem Fendera od ponad 40 lat, który wykorzystuje prawdziwy przetwornik z magnesami CuNiFe, łączący miedź, nikiel i żelazo, do którego Fender wybrał powiększony design humbuckera z dwoma rzędami śrub nabiegunników rozmieszczonych offsetowo po trzy na jedną cewkę. Został on odtworzony na podstawie analizy starych przetworników i magnesów przez Tima Shawa.

Humbuckerowi Tim Shaw Authentic CuNiFe Wide-Range towarzyszy umieszczony przy mostku i również zaprojektowany przez Shawa pickup Vintage- Style '70s Single-Coil Tele. Kontrola obejmuje odrębne dla każdego przetwornika pokrętła głośności i barwy oraz trzypozycyjny przełącznik. W układzie zastosowano potencjometry CTS: 1-megowe głośności oraz tonów o oporności 250k z kondensatorami 0,022 mF. Gniazdo wyjściowe jest umieszczone na boku, kołki do paska to również powrót do klasyki, w komplecie jest futerał typu Vintage-Style Hardshell.

W PRAKTYCE

Gdyby instrumenty Fendera z lat 70. były wykonane jak testowany model, na pewno nie byłoby żadnych niepochlebnych opinii i nadszarpniętej reputacji amerykańskiego giganta. Każdy detal, spasowanie czy położenie lakieru to najwyższa półka, a połączenie oryginalnego humbuckera i powiększonego pickguardu zaopatrzonego w cztery charakterystyczne, czarne pokrętła z podziałkami, od razu przyciągają wzrok. Wygodny gryf ma przyjemne w dotyku wykończenie, a lekko unowocześniony profil Medium C komfortowo układa się w dłoni – mamy tu odchudzone wymiary 21,5 mm grubości przy 1 progu.

Setup i intonacja to równie wysoki poziom, pomimo 3-siodełkowego mostka. Połączenie raczej niskich progów Vintage Tall z bardziej płaskim radiusem 9,5” w porównaniu do oryginalnego 7,25” zadowoli zarówno miłośników vintage jak i gitarzystów lubiących unowocześnienia.

Na sucho nowy American Original ’70s Telecaster Custom odzywa się bardzo dźwięcznie i głośno, z wyrównanym balansem sprężystych strun basowych i mocnej, okrągłej góry wiolinów, mając też lekko przydymiony charakter znany z rasowych modeli Tele. Dla wielu wiodącą rolę w barwie Telecastera ma pickup mostkowy, i tutaj otrzymujemy to drapieżne, przecinające przestrzeń brzmienie, oferujące jednocześnie mocny, okrągły środek i zwarty dół. Lekka, naturalna kompresja idealnie dopełnia country’owe, jasne licki.

Oddanie artykulacji przy mid-gainie jest znakomite, a gryfowy humbucker po przełączeniu nie przesłania barwy przerysowanym dołem, zapewniając słodki, plastyczny środek i czytelną prezencję. Jego charakter można porównać do mieszanki dynamicznego singla ‘69 i humbuckera PAF.

Bardzo ciekawie robi się przy połączeniu obu pickupów, które oferują poszerzone, szkliste brzmienie telecasterowych singli wzbogaconych o tłusty niski środek, jednak dzięki niezależnym potom głośności i przede wszystkim tonów możemy szeroko kształtować niuanse tej konfiguracji połączenia. Skręcenie głośności łagodzi górę pasma, nie ujmując tej opcji przebicia się w miksie. Mocny crunch w stylu Stonesów i klasycznego Tele ma tu więcej mięsa i głębi, nie tracąc na czytelności.

Humbucker Wide Range tak dobrze odtworzony przez Tima Shawa przywołuje ducha oryginału z lat 70., jego wyważony, nie za wysoki sygnał oddaje niuanse artykulacji i charakter instrumentu instrumentu, zapewniając wyjątkową klarowność od krystalicznych cleanów po detaliczny overdrive.

PODSUMOWANIE

Chociaż 2020 rok świętuje 70-lecie oryginalnego Fendera Broadcastera, powrót tego wyjątkowego humbuckera w modelu American Original ’70s Telecaster Custom jest z pewnością wart większego odnotowania i uwagi. W ramach serii American Original oddającej ducha oryginalnych instrumentów przygotowano profesjonalne, poprawione często w stosunku do oryginałów wyjątkowe modele przystosowane jednocześnie do wyśrubowanych wymagań współczesnych muzyków.

www.fender.com

 

Korpus: olcha
Gryf: klon, Medium C
Podstrunnica: klon
Radius: 9,5” (241 mm)
Siodełko: kość, 42 mm
Progi: 21 vintage tall
Klucze: Fender Vintage ‘F’
Mostek: stały Vintage Tele
Układ elektryczny: Fender Vintage- -Style ’70s single coil Tele (bridge), Tim Shaw Authentic Cunife Wide Range humbucker (neck); przełącznik 3-pozycyjny; VOLUME x 2, TONE x 2
Menzura: 25,5” (648 mm)
Wykończenie: Vintage Blonde, lakier nitrocelulozowy

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
9 399.00 zł