FENDER Vintera '60s Stratocaster Modified

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
Marcin Komorowski
2020-08-05
FENDER - Vintera '60s Stratocaster Modified

Vintera to zeszłoroczna, cały czas popularna seria gitar nawiązujących do złotej ery brzmienia i stylistyki Fendera – jej nazwa stanowi połączenie słów „vintage era”.

Nowe modele mają oddawać ducha i charakter czasów odległych o kilka dekad i oferować prawdziwe vintage'owe instrumenty cechujące się przy tym współczesną niezawodnością oraz przystępną ceną. W linii Vintera znajdziemy Stratocastery, Telecastery, Jaguary, Jazzmastery, Mustangi oraz basy Precision, Jazz i Mustang o różnych typach kształtów gryfów, pickupach i kolorach, które były dostępne w latach '50, '60 i '70 ubiegłego wieku.

Instrumenty powstają w meksykańskiej fabryce Fendera w Ensenadzie i zastąpiły wcześniejszą linię Fendera - Classic Series. Poszczególne modele oznaczone symbolami ‘50s, ‘60s ,‘70s mają też swoje uwspółcześnione nieco odpowiedniki Modified, i takim też instrumentem zajmiemy się w tym teście – konkretnie jest to Fender Vintera '60s Stratocaster Modified.

BUDOWA

W porównaniu z modelami Classic Series, gitary z linii Vintera posiadają skorygowane profile gryfów, design przetworników oraz są wykończone w kolorach, które nie były dostępne w serii Classic. Wszystkie pickupy zastosowane w nowych instrumentach, zarówno single-coil, jak i humbuckery zostały pieczołowicie dobrane do konkretnych modeli. Praca nad nowymi przetwornikami odbywała się pod okiem samego Tima Shawa, co gwarantuje ich najwyższą jakość.

Vintera '60s Stratocaster Modified to tradycyjnie już olchowy korpus, który wykończono w bardzo ciekawym, metalizowanym odcieniu Burgundy Mist Metallic. Model ten dostępny jest jeszcze w kolorze Olympic White. Vintage’owego sznytu dodaje też pickguard mint green wraz z kremowymi osłonami pickupów oraz gałkami potencjometrów.

Single Vintage-Style '60s Hot zaprojektowane zostały przez Tima Shawa.

Klonowy gryf o profilu ‘Modern C’ zaopatrzono w podstrunnicę z Pau Ferro o promieniu 9,5” i 21 progach medium jumbo. Na główce zamontowano niklowane klucze typu vintage z mocowaniem strun od góry, a osprzęt dopełnia dwupunktowy synchronizowany mostek tremolo z vintage'owymi, stalowymi siodełkami.

Sercem układu elektrycznego są trzy single Vintage-Style '60s Single-Coil Hot Strat oczywiście autorstwa Tima Shawa – to pickupy vintage z magnesami Alnico V, jednak w wersji Modified mają nieco większy sygnał, stąd też ‘Hot’ w nazwie. Sterowanie obejmuje 5-pozycyjny przełącznik, wspólny regulator głośności oraz dwa tonów: pierwszy dla singla gryfowego i środkowego, drugi dla mostkowego. W gałkę głośności wbudowany jest też włącznik systemu S-1 typu push-push, dołączający pickup gryfowy w pozycjach 1 (mostek) oraz 2 (mostek i pickup środkowy). Gitara posiada fabrycznie założony komplet strun Fender USA 250L Nickel Plated Steel (9-42), oraz dostarczana jest w komplecie wraz z pokrowcem typu Deluxe Gig Bag.

2-punktowy, synchronizowany mostek tremolo to konstrukcja vintage z giętymi, stalowymi siodełkami.

WRAŻENIA

Model Vintera '60s Stratocaster Modified, podobnie jak pozostałe gitary serii, produkowany jest w Meksyku, co przekłada się na bardzo dobrą jakość wykonania, w zasadzie nieodbiegającą od amerykańskich braci. Metalizowane wykończenie Burgundy Mist łączy pastelowe odcienie różu, czerwieni i brązu prezentując się bardzo oryginalnie i stylowo zarazem. Gryf jest wygodny, nieco bardziej odchudzony w wyższych pozycjach w stosunku do fenderowskiej klasyki profilu C, dzięki progom medium jumbo nie będzie też żadnych kłopotów z głębszym wibratem. Setup nie sprawi najmniejszych problemów grającym gitarzystom, mostek tremolo działa tak jak można oczekiwać od unowocześnionej konstrukcji vintage – płynnie i precyzyjnie, wkręcane ramię jest nieco bardziej uciążliwe w porównaniu do wciskanego, jednak całość spełnia dobrze swoje zadanie.

Pewną niedogodnością jest także umieszczenie śruby regulacji gryfu od strony pickupu, co wymaga poluzowania lub zdjęcia strun i odkręcenia gryfu, lub przynajmniej pickguardu. Jednak taki już urok niektórych, stosowanych do dzisiaj rozwiązań vintage. Fabryczne ‘dziewiątki’ zapewniają łatwość gry dla lewej ręki, jednak ograniczają nieco dynamikę oraz mocniejszy atak – to już kwestia osobistych preferencji. Na plus jest też na pewno solidny gig-bag w komplecie. Manualnie wszystko tu się zgadza, nie ma głuchych dźwięków, struny ładnie i dźwięcznie wybrzmiewają, a pickupy zaprojektowane kolejny raz przy udziale słynnego już Tima Shawa gwarantują klasowe brzmienie Strata.

Na bardzo ładnie prezentującej się podstrunnicy z pau ferro znalazło sie 21 progów medium jumbo.

Tu mamy podrasowane lekko od strony sygnału wersje Hot, które cały czas mieszczą się jak najbardziej w kanonie vintage. Brzmią jasno i klarownie na czystym kanale, z rasowym dzwoneczkiem w 4 pozycji, ciepło i okrągło przy gryfie ze słyszalną szklankową prezencją czy country’owym twangiem w pierwszych pozycjach przełącznika. Jednocześnie nieco bardziej tłusty charakter lepiej odnajduje się przy solidnym, blues-rockowym przesterowaniu – singiel przy mostku nie odbiega nasyceniem od pozycji neck i nie razi zbyt jasną górą, co jest częste w przypadku klasycznych singli vintage, szczególnie że tu mamy wygodną regulację tonów przyporządkowaną tylko do tej pozycji. Reakcja na atak i ‘otwarcie’ się góry przy jednoczesnej lekkiej kompresji to elementy umieszczające meksykańskiego Strata z serii Vintera w gronie poważnych instrumentów nawet dla wymagających muzyków.

Poza paletą typowo stratowych, okrągłych barw mamy do dyspozycji bardzo użyteczny przełącznik S-1. To dodatkowe dwa brzmienia pod ręką – dodany singiel gryfowy do mostkowego oferuje ładną barwę znaną z Telecastera, oraz ciekawie brzmiącą, szczególnie na kanale drive konfigurację wszystkich 3 singli. Nikt tu nie będzie rozczarowany poszerzonymi możliwościami tonalnymi.

W korpusie zastosowano vintage'owy routing na przetworniki.

PODSUMOWANIE

Seria Vintera nie tylko jest kontynuacją bardzo chwalonej, meksykańskiej linii Classic, ale wprowadza też istotne ulepszenia eliminując jednocześnie wszelkie jej bolączki. Vintera '60s Stratocaster Modified to rasowo brzmiąca stratowo gitara ze stajni Fendera, oferująca bardzo ładne wykończenie oraz jakość wykonania, i dodająca do klasycznej palety barw dwie dodatkowe, łącząc walory instrumentów Fendera z lat 60. z kilkoma praktycznymi unowocześnieniami.

Główka mieści komplet kluczy vintage ze strunami przekładanymi od góry w stylu Klusona.

Potencjometr głośności w trybie push-push aktywuje wbudowany układ S1, dołączający singiel gryfowy w pozycji 1 (mostek) i 2 (działają wtedy wszystkie 3 pickupy) przełącznika.

www.fender.com

 

Korpus: olcha
Gryf: klon, Modern C
Podstrunnica: Pau ferro
Radius: 9,5” (241 mm)
Progi: 21 medium jumbo
Klucze: Fender Vintage
Mostek: 2-punktowy Vintage-Style Synchronized Tremolo
Układ elektryczny: Fender Vintage-Style '60s Single-Coil Hot × 3; przełącznik 5-pozycyjny; VOLUME (S-1 system push-push), TONE 1 (gryf, środek), TONE 2 (mostek)
Wykończenie: Burgundy Mist Metallic

 

Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
4 599.00 zł