Warwick wygrywa z Gibsonem przed niemieckim sądem

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki WARWICK
Warwick wygrywa z Gibsonem przed niemieckim sądem

Ciąg dalszy batalii prawnej pomiędzy firmą Warwick a Gibsonem. Niemiecki producent wygrał proces w Wyższym Sądzie Okręgowym w Hamburgu.

Gibson już w 2014 roku wystąpił wobec firmy Warwick z żądaniem zaprzestania naruszania przepisów niemieckiej ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji, między innymi w związku z gitarą Wolfa Hoffmanna, twierdząc, że instrument ten był nieuczciwą imitacją modelu Flying V Gibsona. Zdaniem amerykańskiej formy doszło do możliwego do uniknięcia ukrywania oryginalnego pochodzenia wzoru gitary, a także naruszenia dobrego imienia Gibsona.

Warwick przegrał sprawę w pierwszej i drugiej instancji wstępnego postępowania nakazowego. Również w postępowaniu głównym Gibson początkowo wygrał w pierwszej instancji. Warwick i jego prawnicy z Meissner Bolte w Monachium mogli jednak skierować sprawę do Wyższego Sądu Okręgowego w Hamburgu (OLG Hamburg, 15 U 86/19).

Framus WH-1

Gibson Flying V 2017 T

Dla sądu decydujące znaczenie miało to, że potencjalni nabywcy modelu Warwicka posiadali wiedzę na temat gitar i dlatego nie mogli być uznawani za laików. Ponadto, zdaniem sądu, istotne były nie tylko różnice konstrukcyjne, ale także techniczne. Wzięto pod uwagę również fakt, że w obu przypadkach przedmiotowe produkty były stosunkowo wysokiej jakości.

Wyższy Sąd Okręgowy w Hamburgu zezwolił na odwołanie się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (najwyższa instancja sądownictwa cywilnego w Niemczech z siedzibą w Karlsruhe), Gibson nadal może się więc odwołać.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Firma Warwick wygrała toczącą się przed Sądem Unii Europejskiej sprawę przeciwko Gibsonowi, dotyczącą traktowania kształtu gitar V jako znaku towarowego. Unijny Sąd stwierdził wówczas, że choć w 1958 roku kształt V był w istocie rewolucyjny, nie może to jednak stanowić przeszkody dla ewolucji runku instrumentów, która miała miejsce podczas kolejnych 5 dekad, gdy do sprzedaży zaczęły trafiać gitary w różnych kształtach produkowane przez różnych producentów. Zdaniem Sądu Unii Europejskiej żaden kształt gitary stworzony ponad 50 lat temu nie może być przeszkodą dla faktu, że duża liczba firm stosuje obecnie podobny, jeśli nie identyczny design 'strzałki' w swoich produktach.

Zdjęcie: Robert Wilk

www.warwick.de
www.w-distribution.de