Seymour Duncan Brad Paisley Secret Agent Tele - Neck

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki SEYMOUR DUNCAN
Seymour Duncan Brad Paisley Secret Agent Tele - Neck

Seymour Duncan i Brad Paisley, w ramach najnowszej współpracy, zaprezentowali interesujący przetwornik Secret Agent, który powinien spodobać się miłośnikom stylistyki Fendera Esquire'a pragnącym uzyskać więcej możliwości brzmieniowych.

Nazwa Secret Agent nie jest tutaj oczywiście przypadkowa, ponieważ ten gryfowy przetwornik mocowany jest we wnęce korpusu i ukryty pod pickguardem Esquire'a. A wszystko to po to, aby zapewnić opcje brzmieniowe tradycyjnego Telecastera, jednocześnie zmniejszając siłę przyciągania magnetycznego strun gitary i zachować zarówno mostkowy sustain, jak i klasyczny wygląd Esquire'a.

Lata pięćdziesiąte przyniosły narodziny rock'n'rolla, zespołów jazzowych i zelektryfikowanego country. Niestety, oznaczało to, że podatne na sprzężenia zwrotne gitary elektryczne typu hollow body zaczynały okazywać się niewystarczającą dla coraz głośniejszej muzyki. Widząc nową potrzebę i wzorując się na popularnych gitarach solid body lap steel, Leo Fender zdecydował się zastosować te zasady konstrukcji do elektrycznego instrumentu 6-strunowego w stylu 'hiszpańskim'. Pierwszą z nich był debiutujący w 1950 roku Esquire wyposażony w sosnowy korpus, przykręcany gryf, pojedynczy pickup pożyczony z gitary lap steel oraz trójpozycyjny przełącznik dla dodatkowej kontroli brzmieniowej.

W pozycji pierwszej odłączał on kontrolę Tone, pozostawiając w układzie jedynie potencjometr głośności, co przekładało się na gorętsze i głośniejsze brzmienie. W pozycji drugiej przetwornik Esquire'a pracował z aktywnymi obydwoma regulatorami, dostarczając nieco cieplejszy ton niż w pozycji pierwszej. W pozycji trzeciej układ przetwornika ponownie pomijał potencjometr Tone, a poza regulatorem głośności był poprowadzony przez rezystor wysokich tonów, mający nadać brzmieniu ciemniejszej barwy. Pierwotnie Leo Fender zaplanował rozwiązanie z pozycji trzeciej jako „preset basowy”, który pozwoliłby gitarzystom w latach '50 wejść na terytorium basu, po prostym przestawieniu trójpozycyjnego przełącznika.

Esquire położył podwaliny pod wszystkie późniejsze gitary elektryczne typu solid body i zapowiedział jego bardziej znanego brata - Telecastera, wyposażonego w korpus o tym samym kształcie. Wkrótce potem w modelach Fendera zaczęto mocować wzmocnienie gryfu oraz dodawać - na życzenie użytkowników, którzy prosili o gitarę z mniej agresywnym, cieplejszym brzmieniem - drugi przetwornik. Leo Fender dołożył zatem do Esquire'a pickup gryfowy a trójpozycyjny przełącznik kontroli brzmienia zmienił w przełącznik przetworników. W ten sposób przez jakiś czas funkcjonowały modele Esquire uzbrojone zarówno w jeden, jak i dwa przetworniki (zwane Double Esquire). Żeby uporządkować tę sytuację podjęto jednak decyzję o zaprzestaniu produkcji Esquire i wprowadzeniu w październiku 1950 roku nowego modelu z dwoma pickupami single-coil - Broadcastera, który utorował drogę dla kolejnego - kultowego Telecastera.

Telecaster szybko zawojował rynek, ale w Esquire było coś, czego Tele nie był w stanie oddać. Ze względu na brak przetwornika gryfowego, który poddaje struny ciągłemu przyciąganiu magnetycznemu, Esquire oferował agresywny atak oraz pełne brzmienie i sustain. Stąd wielu gitarzystów, przynajmniej okazjonalnie, wciąż sięgało i sięga po ten instrument. Jednym z nich jest Brad Paisley, kojarzony przede wszystkim z konstrukcjami w stylu T. Jednak, podobnie jak wielu muzyków przed nim, nie mógł on przyzwyczaić się do dziwnego okablowania i systemu przełączania w Esquire.

Stąd w głowie Brada pojawił się pomysł, z którym zgłosił się do firmy Seymour Duncan - opracowanie gryfowego przetwornika w stylu Tele ukrytego pod maskownicą Esquire'a. Celem było maksymalne zmniejszenie przyciągania strun przez przetwornik, przy jednoczesnym zachowaniu sustainu Esquire'a, dzwonowatych tonów Tele i trójpozocyjnego przełączania między przetwornikami. W ten sposób narodził się Secret Agent, wykonywany ręcznie w Custom Shopie marki Seymour Duncan (i oferowany w cenie 130 dolarów).

Seymour Duncan Brad Paisley Secret Agent jest przetwornikiem single-coil opartym na ceramicznym magnesie sztabkowym o średnim poziomie wyjściowym. Jest on mocowany we wnęce korpusu pod pickguardem i zapewnia równomierną reakcję strun oraz właściwości brzmieniowe Tele. A to wszystko bez naruszania tradycyjnego wyglądu Esquire'a i typowego dla tego modelu charakteru oddziaływania przetwornika mostkowego. W założeniu nie jest to jednak rozwiązanie skierowane wyłącznie do Brada Paisley'a, ale do wszystkich miłośników Esquire'a pragnących poszerzyć paletę brzmieniową swojego instrumentu bez interwencji w jego wygląd.

 

https://www.seymourduncan.com/
https://customshop.seymourduncan.com/