JHS VCR wraca jako Space Commander

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki JHS
JHS VCR wraca jako Space Commander

Firma JHS podjęła decyzję o całkowitym rebrandingu efektu VCR sygnowanego przez Ryana Adamsa. Teraz ta sama konstrukcja będzie oferowana jako Space Commander i już bez udziału muzyka.

Decyzja ta ma związek z głośnymi oskarżeniami pod adresem Ryana Adamsa, opisanymi między innymi przez New York Timesa. Kilka kobiet oskarżyło w nim muzyka o molestowanie oraz znęcanie się emocjonalne. Wśród nich jest m.in. była żona Adamsa, jak również kobieta, która w momencie opisywanych wydarzeń miała zaledwie 14 lat. W związku z tymi zarzutami FBI wszczęło postępowanie, przesunięto premierę zapowiadanej nowej płyty Adamsa, a kilka firm muzycznych zerwało dotychczasową współpracę z muzykiem. Wśród nich była marka JHS Pedals, która w 2017 roku zaprezentowała sygnowany przez Adamsa efekt VCR. Informując w lutym o zakończeniu współpracy, założyciel marki Josh Scott zapowiedział, że VCR zostanie wycofany z oferty i w przyszłości powróci z nową nazwą i - oczywiście - bez jakichkolwiek powiązań z niesławnym muzykiem.

Zapowiedzi szybko zrealizowano i w marcu na horyzoncie pojawił się Space Commander - dokładnie ten sam efekt co VCR, opatrzony jednak nowym designem nawiązującym do legendarnej gry Space Invaders, która na początku lat '80 podbiła świat oraz jej licznych klonów znanych m.in. jako Space Commanders. Przypomnijmy, że VCR był, a Space Commander jest kostką łączącą trzy efekty: Boost, Chorus i Reverb. Każdy z efektów - których można używać osobno, albo równocześnie - sterowany jest odrębną pojedynczą gałką i każdy załączany jest przy pomocy małego przełącznika toggle umieszczonego pod pokrętłem. Przy pomocy footswitcha Master Bypass można natomiast włączyć i wyłączyć wszystkie efekty równocześnie.

JHS Space Commander ma być - zgodnie z zapowiedziami - "maszyną czasu, która zabierze nas do czasów złotej ery chorusa i reverbu". Boost to tranzystorowy booster dodający więcej głośności i doskonały do dopalenia lampowego wzmacniacza. Chorus nawiązuje do brzmienia chorusów z lat '80 i jak cały efekt Space Commander cechuje się bardzo prostą kontrolą. Przekręcenie gałki w prawo zwiększa szybkość i zmniejsza głębokość chorusa, skręt w lewo przynosi odwrotny efekt - zmniejszenie szybkości i zwiększenie głębokości chorusa. Reverb to pogłos typu hall, zgodnie z charakterem Space Commander, nawiązujący również do brzmienia z lat '80. Gałka Reverb kontroluje całą skalę poziomu pogłosu w sygnale - od pełnego dry do pełnego wet.

JHS Space Commander oferowany jest w niższej niż wcześniej cenie (wynoszącej na stronie producenta 229 $). Część zysków ze sprzedaży będzie przekazane lokalnej organizacji z Kansas City zajmującej się zwalczaniem różnych form przemocy. JHS oferuje również możliwość rebrandingu efektów, które są już w posiadaniu klientów, z VCR w Space Commander. Operacja ta kosztuje 35 $ plus koszty wysyłki w obydwie strony.

https://www.jhspedals.com