Fender Custom Shop prezentuje serię Vintage Custom

Newsy
Pozostałe artykuły marki FENDER CUSTOM SHOP
Fender Custom Shop prezentuje serię Vintage Custom

W Custom Shopie Fendera zadebiutowała nowa seria Vintage Custom, na którą złożyły się modele wzorowane na budowie prototypów i najwcześniejszych modeli marki.

Gitary Vintage Custom Series nawiązują do najwcześniejszych, prototypowych i przejściowych egzemplarzy klasycznych modeli Fendera, zanim przybrały one znaną obecnie postać. Instrumenty cechują się subtelnymi modyfikacjami w celu zwiększenia komfortu gry i ulepszenia brzmienia, niektóre modele uwzględniają prototypowe elementy, które sporadycznie oglądały światło dzienne, inne zaś tymczasowe rozwiązania, które były w przeszłości stosowane w okresie kształtowania się ostatecznej wersji instrumentu.

Wszystkie gitary Vintage Custom na 2018 rok wykonane są w stylu "kapsuły czasu" co oznacza, że mają wyglądać tak, jakby ostatnie kilka dekad przeleżały w futerale. Na taką stylizację składa się niepolerowane wykończenie lakierem NOS Flash Coat (poliuretanowy podkład i cienka warstwa lakieru nitrocelulozowego w wersji NOS (New Old Stock), mającej sprawiać wrażenie jakby gitara była wykonana wiele lat temu i od tego czasu nie była używana) oraz osprzęt Closet Classic, który również ma wizualnie postarzać instrument. Określenia NOS jak i Closet Classic pojawiały się już zresztą w nazwach wcześniejszych, vintage'owych modeli Fendera.

W skład serii Vintage Custom 2018 weszły modele Vintage Custom 1955 Stratocaster, Vintage Custom 1959 Stratocaster, Vintage Custom 1950 Double Esquire, Vintage Custom 1959 Telecaster Custom oraz Vintage Custom 1951 Precision Bass.

Vintage Custom 1955 Stratocaster

Wkrótce po przełomowym debiucie w 1954 roku, Stratocaster przeszedł kilka modyfikacji, które pomogły ugruntować jego niepowtarzalne dziedzictwo. Vintage Custom 1955 Stratocaster posiada kilka rozwiązań, które w najlepszy sposób reprezentują charakter oryginalnego Strata i dają wgląd w innowacje mające podstawowe znaczenie dla jego rozwoju. Instrument, wykończony w wersji 2-Color Sunburst i pokryty lakierem NOS Flash Coat posiada podstrunnicę o zmiennym promieniu 7,25"-9,5", która występowała w kilku rzadkich egzemplarzach i daje odczucie gry unikalne nawet wśród vintage'owych modeli. Podstrunnica została wykonana z klonu. Instrument posiada również 21 vintage'owych progów medium, nieco szerszych niż typowe progi vintage.

Vintage Custom 1955 Stratocaster wyposażono ponadto w osprzęt Closet Classic, korpus z dwóch kawałków jesionu, gryf z przyciemnianego klonu wyciętego metodą rift sawn o profilu '54 U, trzy ręczenie nawijane przetworniki '55 Single-Coil Strat z przejściowymi osłonami z 1954 roku, pięciopozycyjny przełącznik, regulatory Master Volume i 2x Tone, mostek American Vintage Tremolo, pickguard Eggshell, okrągłe drzewko przytrzymujące struny i siodełko z kości.

Vintage Custom 1959 Stratocaster

Rok 1959 był kluczowy w historii Stratocastera, ponieważ to właśnie wtedy pojawiły się po raz pierwszy nowoczesne rozwiązania, takie jak palisandrowe podstrunnice i nowe, dziś ikoniczne wykończenie 3-Color Sunburst. Obydwa znalazły się oczywiście w modelu Vintage Custom 1959 Stratocaster wraz z kilkoma innymi rzadkimi elementami z okresu przejściowego, które pojawiły się w modelu 1955 Stratocaster - lakier, zmienny promień podstrunnicy i nieco szersze progi.

Instrument posiada korpus z dwóch kawałków jesionu, gryf z przyciemnianego klonu wyciętego metodą rift sawn o profilu '59 C, 21 progów, trzy ręczenie nawijane przetworniki '59 Single-Coil Strat, pięciopozycyjny przełącznik, regulatory Master Volume i 2x Tone, mostek American Vintage Tremolo, miętowy pickguard, skrzydlate drzewko przytrzymujące struny, siodełko z kości oraz vintage'owe klucze.

Vintage Custom 1950 Double Esquire

Zanim w 1951 roku Telecaster rozpoczął podbój świata, Leo Fender zbudował kilka prototypów, testując różne pomysły, które doprowadziły go do ostatecznego rezultatu. Vintage Custom 1950 Double Esquire jest wiernym odwzorowaniem jednego z wczesnych modeli, bardzo rzadkiego, wyposażonego w parę pickupów Esquire'a, który został nieco unowocześniony tak, żeby zadowolić zarówno nowoczesnych graczy, jak i miłośników brzmienia retro. Gitara posiada ręcznie nawijane przetworniki '50-'51 Blackguard single-coil połączone ze zmodyfikowanym okablowaniem '51 Nocaster i regulatorami (Volume, Blend). Układ posiada pokrętło Blend zamiast standardowego Tone, które umożliwia dodanie do końcowej barwy czystego sygnału z instrumentu, a także dodatkowy opornik w obwodzie rytmicznym.

Pozostałe elementy wyposażenia gitary to wykończenie Nocaster Blonde, lakier NOS Flash Coat i osprzęt Closet Classic, klonowa podstrunnica o zmiennym promieniu 7,25"-9,5", 21 szerszych progów medium vintage, jesionowy korpus z dwóch kawałków drewna, których łączenie nie przebiega przez centralną część korpusu, gryf z przyciemnianego klonu wyciętego metodą rift sawn o profilu 10/56 V, trzypozycyjny przełącznik, czarny fenolowy pickguard, mostek '51-'54 Tele z mosiężnymi siodełkami, siodełko główki z kości, okrągłe drzewko przytrzymujące struny oraz vintage'owe klucze.

Vintage Custom 1959 Telecaster Custom

W późnych latach '50 Telecaster zyskał wśród gitarzystów reputację prawdziwego konia roboczego, jednak dla graczy potrzebujących wszechstronności Telecastera ale o nieco wyraźniej zaznaczonym indywidualnym charakterze, firma wprowadziła w 1959 roku model Telecaster Custom, który - po raz pierwszy w przypadku Tele - przyniósł podwójny binding korpusu oraz elegancką palisandrową podstrunnicę. Vintage Custom 1959 Telecaster Custom zachowuje szyk oryginału wzbogacony o rzadkie rozwiązania z okresu kształtowania się ostatecznej wersji Telecastera. Instrument ma na pokładzie m.in. ręcznie nawijane pickupy '58 Single-Coil Tele z okablowaniem '50 Fat, a także opcje znane z innych modeli Vintage Custom Series - zmienny promień podstrunnicy wynoszący 7,25"-9,5" i poszerzone progi medium vintage.

Pozostała specyfikacja Vintage Custom 1959 Telecaster Custom to: wykończenie Chocolate 3-Color Sunburst, lakier NOS Flash Coat, osprzęt Closet Classic, jesionowy korpus z dwóch kawałków drewna, gryf z przyciemnianego klonu wyciętego metodą rift sawn o profilu '59 "C", płaska palisandrowa podstrunnica, 21 progów, trzypozycyjny przełącznik oraz regulatory Volume i Tone, mostek '58-'63 Tele z trzema stalowymi siodełkami, pergaminowy pickguard, skrzydlate drzewko przytrzymujące struny, siodełko z kości oraz vintage'owe klucze.

Vintage Custom 1951 Precision Bass

Debiut w 1951 roku modelu Precision Bass okazał się jednym z muzycznych kamieniu milowych XX wieku. Precision Bass sprawił, że basiści stali się wreszcie słyszalni bez potrzeby stosowania nieporęcznego, ciężkiego i kruchego kontrabasu, a także wpłynął na brzmienie muzyki popularnej i narodziny nowych muzycznych stylów. Vintage Custom 1951 Precision Bass oferuje te same rozwiązania, które posiadał oryginalny model, wliczając w to niezwykle szybki i wygodny klonowy gryf wycinany metodą quartersawn z podstrunnicą o promieniu 7,25", mostek '51-‘55 P Bass z dwoma siodełkami, struny z płaską owijką oraz korpus o oryginalnym kształcie pokryty lakierem NOS Flash Coat.

Vintage Custom 1951 Precision Bass posiada również wykończenie Nocaster Blonde, hardware Closet Classic, korpus z dwóch kawałków jesionu, klonową podstrunnicę, 20 vintage'owych progów, pickup '55 P-Bass przy mostku, regulatory Master Volume i Master Tone, jednowarstwowy, czarny pickguard, siodełko z kości, okrągłe drzewko przytrzymujące struny oraz vintage'owe klucze.

http://www.fendercustomshop.com