SOLAR GUITARS A2.7 LN

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki SOLAR GUITARS
Testy
2020-01-17
SOLAR GUITARS - A2.7 LN

Marka Solar, założona przez Ola Englunda, gitarzystę metalowych zespołów Fear i Haunted oraz bardzo popularnego obecnie youtubera, nieustannie rozwija się prezentując nowe modele instrumentów o zróżnicowanym designie jak i bardzo ciekawych wykończeniach.

Jedną z ostatnich odsłon jest obecny w naszym teście model Solar A2.7, którego lakier Lemon Neon Matte magnetycznie wręcz przyciąga wzrok jaskrawą, zieloną tonacją. Gitarę do testu otrzymaliśmy dzięki łódzkiemu sklepowi Guitar Center, gdzie dostępna jest bardzo szeroka oferta gitar marki Solar.

BUDOWA

Solar A2.7 to siedmiostrunowa gitara zbudowana dla współczesnych, metalowych gitarzystów, należąca do bardzo dobrze skalkulowanej cenowo linii Solar Type A2. A2.7 wykorzystuje nowoczesny kształt o ostrych rogach i głębokich, dodatkowo profilowanych wcięciach cutaway. Dzięki matowemu, neonowemu wykończeniu Lemon Neon Matte gitara prezentuje się wyjątkowo oryginalnie, szczególnie przy jej przeznaczeniu do mocnego przesteru i obniżonego rejestru.

Mamy tu mahoniowy korpus oraz konstrukcję z wklejanym głęboko klonowym gryfem o bardzo komfortowym, cienkim profilu i wydłużonej menzurze 26,5”. Na hebanowej, płaskiej podstrunnicy o radiusie 400 mm nabito 24 progi super-jumbo, a jej ciemną powierzchnię zdobi tylko firmowa, okazała perłowa inkrustacja na 12 progu. Całość wieńczy odwrócona główka o ostrym kształcie doskonale korespondującym z korpusem, na której znalazło się grafitowe siodełko oraz siedem czarnych kluczy Solar o przełożeniu 18:1. Współpracują one ze stałym, czarnym mostkiem ze strunami przechodzącymi przez korpus oraz oddzielną regulacją menzury i wysokości. Otwór obustronnego pręta regulacyjnego zasłania czarna płytka z wygrawerowanym graficznym logo marki.

Za odpowiednio szerokie spektrum tonalne odpowiada para czarnych humbuckerów Duncan Solar przykręcanych bezpośrednio do korpusu. Układ elektryczny dopełnia 5-pozycyjny przełącznik ze wspólnymi regulatorami głośności i tonów. Wejście standardowo zlokalizowane jest na dole na bocznej krawędzi.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Gitara z uwagi na swój neonowy kolor robi spore wrażenie i oczywiście przeznaczona jest dla gitarzystów chcących się wyróżnić na scenie. Drapieżne, nowocześnie wyprofilowane głębokie rogi oraz główka, jak również siedem strun przypominają o przeznaczeniu instrumentu do cięższych odmian przesterowań. Solar A2.7 po wyjęciu z pudełka od razu jest gotowy do gry, wykończenie i spasowanie jest bez zarzutów, a cena przy 7-strunowej konstrukcji z wklejanym gryfem skalkulowana jest na naprawdę konkurencyjnym poziomie.

Niska akcja strun oraz wydłużona menzura w połączeniu z wygodnym gryfem zapewniają bardzo dobre warunki zarówno do gry ciężkich riffów jak i szybkich solówek. Niemal płaskie przejście korpusu w gryf oraz pogłębione wcięcie oferują rewelacyjny dostęp do najwyższych pozycji na gryfie. Dodatkowo stały mostek w tym układzie zapewnia ładny rezonans i sustain.

Po włączeniu Solar A2.7 wyjątkowo dobrze odnajduje się na kanale czystym – międzypozycje są jasne i dźwięczne, wzorowo sprawdzając się przy rozłożonych arpeggio, barwa jest czysta z lekko szklistym charakterem w górze, a przełączenie na pickup gryfowy skutkuje cieplejszym niższym pasmem, mocnym środkiem i dynamiczną odpowiedzią na atak. Jednak to na kanale drive słychać do czego przeznaczony jest ten instrument, i pomimo mogącego mylić jaskrawozielonego wykończenia, pokazuje swoją czarną duszę. Wyraźnie zarysowany środek dostarcza odpowiedniej agresywności w pozycji humbuckera mostkowego, mocna i zwarta barwa łączy dynamiczny palm muting z nasyconymi harmonicznymi, a perkusyjne brzmienie i stabilne struny basowe zadowolą wymagających metalowych gitarzystów szukających narzędzia do generowania ciężkich, szybkich i selektywnych riffów w niższym rejestrze.

A2.7 wychodzi obronną ręką zarówno w prog-metalowych klimatach jak i thrashowej klasyce, nie gorzej też radzi sobie przy solówkach, oferując wyborny sustain i dobre oddanie niuansów, bez nadmiernej kompresji. Widać, że Ola Englund jako ekspert w dziedzinie mocnego przesteru wyjątkowo dobrze dobiera komponenty do swoich konstrukcji, dbając też o dopilnowanie kontroli jakości, której wysoki poziom w instrumentach Solar jak najbardziej potwierdza testowany, siedmiostrunowy A2.7, urzekający wyjątkowo wyrazistym, neonowym, matowym wykończeniem.

www.guitarcenter.pl
www.solar-guitars.com

 

konstrukcja: neck-through-body
korpus: mahoń
gryf: klon
profil gryfu: C
podstrunnica: heban
progi: 24 Super Jumbo
skala: 26,5”
promień podstrunnicy: 400 mm
klucze: Solar 18:1
siodełko: grafitowe
mostek: stały, Solar strings-through-body
układ elektryczny: 2 x humbuckery Duncan Solar, 5-pozycyjny przełącznik przetworników, 1 x VOLUME i 1 x TONE
osprzęt: czarny, matowy
wykończenie: Lemon Neon, matowe
kraj produkcji: Indonezja
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
6
Cena
3 179.00 zł