HAGSTROM Pat Smear Signature

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki HAGSTROM
Testy
2018-12-28
HAGSTROM - Pat Smear Signature

W ciągu dokładnie siedmiu dekad działalności na rynku gitarowym Hagstrom wyrobił sobie opinię producenta profesjonalnych instrumentów, cenionych przez muzyków zarówno za oryginalne wzornictwo, jak i szereg innowacyjnych, praktycznych rozwiązań.

Potwierdza to zarówno rzesza muzyków korzystających z instrumentów szwedzkiej firmy, jak i rozbudowana oferta obejmująca kilkadziesiąt modeli gitar elektrycznych, akustycznych oraz basowych. Od wielu lat ambasadorem marki na rockowej scenie jest niewątpliwie gitarzysta Foo Fighters, Pat Smear, którego sygnaturze mamy okazję przyjrzeć się w niniejszym teście. Związany mocno z historią marki Pat Smear to założyciel punkowego „The Gems”, gitarzysta legendarnej Nirvany oraz obecnie twórca większości riffów Foo Fighters. Gitary Hagstroma towarzyszą mu już od lat 70. ubiegłego wieku, nie dziwi więc też sygnatura muzyka, którą szwedzki producent uhonorował kilka lat temu Pata. Gitarę otrzymaliśmy dzięki nowemu dystrybutorowi marki w Polsce, firmie Musik Meyer.

BUDOWA

Hagstrom Pat Smear jest przeprojektowaną wersją sprawdzonego w ciągu kilku dekad na scenie, vintage’owego modelu Pata HIIN-OT, łączącą kilka elementów z bardziej współczesnymi gitarami F200 oraz Super Swede. Wykończony w lśniącej, głębokiej czerni korpus wykonano z mahoniu oraz klonowego, miękko profilowanego na krawędziach topu. Charakter nadają też głębsze wcięcia korpusu z ostrzej ukształtowanymi rogami oraz przykręcany pickguard odstający od płyty wierzchniej, z niebieskim okręgiem wokół zamontowanego na nim przełącznika pickupów, nawiązującym do loga pierwszego bandu Pata. Głęboką czerń ożywia biały binding oraz chromowane elementy osprzętu w postaci szerokiej osłony mocowania strun mostka, puszek przetworników i gałek potencjometrów.

Mostek Long Travel Tune-O-Matic posiada rolkowe siodełka a pod wspomnianą osłoną z tyłu przykręcono do topu 6 mosiężnych bloczków, w których zaczepiane są końcówki strun. Wklejony gryf o lekko spłaszczonym profilu C polakierowany jest podobnie jak korpus i zaopatrzony w znaną z konstrukcji Hagstroma płaską, 22-progową podstrunnicę z tworzywa Resinator, właściwościami bardzo zbliżonego do hebanu. Nakładkę zdobi binding oraz perłowe, prostokątne markery o zaokrąglonych rogach. Szyjka posiada wzmocnienie H-Expander – pręt napinający gryf nie został umieszczony bezpośrednio w drewnie jak w większości gitar, a w metalowym profilu w przekroju przypominającym literę H, co zwiększa sztywność konstrukcji oraz sustain. Siodełko główki w rozmiarze 43 mm to twardy, zapewniający bardzo dobry przesuw strun materiał Graph Tech Black Tusq XL.

Całość wieńczy asymetryczna, otoczona podwójnym bindingiem główka z charakterystyczną, perłową inkrustacją w środku i logiem Hagstroma na szczycie. Przykręcono tu po obu stronach chromowane klucze Hagstrom o przełożeniu 18:1, zakończone schodkowymi motylkami znanymi z wielu instrumentów marki. Menzura to krótsze 24,75 cala czyli 628 mm. Układ elektryczny tworzą dwa humbuckery Hagstrom Custom 58 AlNiCo z 3-pozycyjnym przełącznikiem na pickguardzie, oraz chromowanymi gałkami par potencjometrów głośności i tonów, dedykowanych dla każdego z pickupów. Z tyłu główki w górnej części znalazł się też podpis muzyka.

WRAŻENIA

Gitara pomimo klasycznej, czarnej aparycji prezentuje się bardzo dobrze. Lustrzany lakier, szeroki binding, ostrzej profilowane rogi, chromowane elementy osprzętu oraz odstający mocniej od krawędzi pickguard z zamontowanym na nim przełącznikiem wprowadzają świeżość w designie. Dolny róg jest też bardziej cofnięty, co poza bardzo dobrym dostępem do wyższych progów unowocześnia całość wizualnie. Gryf nie jest konstrukcją wyścigową, ale wygodnie układa się w dłoni zarówno podczas solówek jak i przy ‘akordowym’ objęciu szyjki palcami. Na podkreślenie zasługuje niska akcja strun przy ich czystym wybrzmieniu, na co wpływ ma niewątpliwie 15-calowy radius nakładki oraz zastosowany pręt H-Expander.

Co najistotniejsze, od pierwszego uderzonego akordu czuć dynamikę i czystość w dolnym paśmie, powerchordy A i D rezonują poprzez korpus a sprężysta barwa ma wzorowe wybrzmienie nawet w wyższych pozycjach, choć sam jej charakter jest lekko metaliczny. Dwa humbuckery autorskiej konstrukcji Hagstroma oferują uniwersalność stylistyczną i ładnie przebijają się nawet w gęstym miksie. Czyste barwy zachowują wyjątkowo dobry balans częstotliwości z lekko wycofanym środkiem i dodającą klarowności, subtelną prezencją – połączenie obu pickupów zapewnia klasowe brzmienia podkładowe, ładnie sprawdzające się zarówno w dynamicznych przebiegach funkowych jak i pełnych akordach. Po dodaniu gainu pickup gryfowy czaruje kremowym charakterem znanym z rytmicznych riffów Foo Figters, i równie dobrze sprawdza się przy artykulacyjnych przebiegach blues-rockowych.

Po włączeniu ostrzejszego efektu typu fuzz lub distortion mamy rockową ścianę dźwięku o zadziornym, punkowym charakterze, szczególnie przy załączeniu przetwornika pod mostkiem. Custom 58 to klasyka rocka na lekkich sterydach, łącząca wrażliwość na artykulację i bardzo dobrą reakcję na operowanie gałką Volume gitary, z pełnymi, tłustymi harmonicznymi przy high-gainowych przesterowaniach. Tu Hagstrom Pat Smear błyszczy wręcz w riffach zapewniając zarówno nowoczesną, rockową saturację i dynamiczny, inspirujący palm-muting, jak również zwarte brzmienie metalowe, odnajdujące się też przy obniżonym stroju drop D. Choć Pat jest gitarzystą rytmicznym, jego sygnatura śpiewająco odnajduje się w solówkach, które przy długim sustainie i bardziej otwartej górze wzorowo przebijają się w zespole.

PODSUMOWANIE

Hagstrom Pat Smear Signature to bardzo udany, rasowy instrument rockowy, który stworzony jest do generowania soczystych, przesterowanych riffów odnajdujących się w szerokiej stylistyce od punka przez klasyczny rock po mocny high-gain. Dodatkowo gitara radzi sobie bez problemu w lżejszych klimatach oferując ponadprzeciętną wygodę gry oraz ciekawszy, odświeżony design w porównaniu do klasycznych konstrukcji SG.

www.hagstromguitars.com
www.musik-meyer-ce.com

 

Korpus: Mahoń
Top: Klon (profilowany)
Gryf: Mahoń, wklejany
Podstrunnica: Resinator 15”
Klucze: Hagstrom 18:1 Die Cast
Pręt: H-Expander
Progi: 22 Medium Jumbo
Skala: 24,75” (628 mm)
Siodełko: Graph Tech Tusq XL
Mostek: Long Travel Tune-O-Matic rolkowy ze strunociągiem Hagstrom i mosiężnymi blokami
Układ elektryczny: 2 x Hagstrom Custom 58 Alnico, przełącznik 3-pozycyjny, 2 x VOLUME × 2, TONE × 2
Wykończenie: wysoki połysk, czarne, kremowy binding korpusu, gryfu i główki
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 560.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
październik 2018
Kup teraz