ELECTRO-HARMONIX 95000 Performance Loop Laboratory

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ELECTRO-HARMONIX
Testy
2018-08-17
ELECTRO-HARMONIX - 95000 Performance Loop Laboratory

Looper w obecnych czasach to urządzenie, które przeszło ogromną ewolucję pozwalając nie tylko na efektywne ćwiczenie z nagranymi pętlami, ale również tworzenie rozbudowanych struktur muzycznych przez pojedynczego muzyka, mogącego niezwykle kreatywnie zastąpić nawet cały zespół na scenie.

W ofercie marki EHX dostępnych jest już kilka tego typu urządzeń wyróżniających się zarówno możliwościami jak i znakomitą jakością brzmienia. Ostatnio do tej grupy dołączył flagowy looper 95000 Performance Loop Laboratory, będący najbardziej zaawansowaną konstrukcją tego typu ze stajni EHX. Urządzenie do testu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości łódzkiego sklepu Guitar Center.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

EHX 95000 zamknięty jest w czarnej, bardzo solidnej aluminiowej obudowie o wymiarach 320 x 150 x 65 mm. Wielkością można porównać go do dwóch zestawionych ze sobą podłogowych, większych efektów np. Strymona, a biorąc pod uwagę możliwości spokojnie można nazwać kompaktowym – 95000 sprawdzi się zarówno na podłodze jak i postawiony na biurku.

Electro-Harmonix 95000 w porównaniu do kilku rozbudowanych looperów dostępnych na rynku, obok zaawansowanych funkcji oferuje wyjątkową możliwość wielośladowego nagrywania loopów i ustalenia głośności każdego tracku w loopie dedykowanymi suwakami oraz błyskawicznego miksowania całości. Na pokładzie mamy 6 niezależnych tracków z indywidualnymi suwakami głośności oraz potencjometrami panoramy plus suwak Mix Down dla zmiksowania ustawień w ślad stereo – i wszystko dla pojedynczego loopu. EHX 95000 nagrywa w formacie WAV z jakością 16- bit/44,1 kHz bezpośrednio na kartę Micro SD. Wspierane są karty o pojemności od 4GB do 32GB, z możliwością zapisania 100 banków/loopów i ich wyboru przyciskami nożnymi góra/dół. W zestawie otrzymujemy kartę 16GB pozwalającą na 375 minut nagrania. Tu znajdziemy też 20 loopów rytmicznych, które możemy włączyć podczas nagrywania poszczególnych pętli (zlokalizowane są one na pierwszych 20 pętlach na śladzie Mixdown). Karta 32 GB pomieści 750 minut, czyli 12 godzin i 30 minut, również przy maksymalnie 100 pętlach.

Wspomniane przełączniki wyboru pętli uzupełniają jeszcze na obudowie 4 nożne przyciski zmiany śladu TRACK, cofnięcia nagrania w wybranym śladzie UNDO, nagrania/ dogrywki RECORD oraz Start/ Stop. Po prawej stronie znalazł się alfanumeryczny 4-cyfrowy wyświetlacz pokazujący numer pętli, tempo, numer taktu i beatu czy wartości danych funkcji, oraz małe, wciskane pokrętło Value do wprowadzania zmian. Poniżej umieszczonych jest sześć podświetlanych na zielono przycisków obsługujących wybrane funkcje jak zewnętrzna synchronizacja Ext.Clock, kwantyzacja Quantize, opcja Punch (nagrywanie z kasowaniem poprzedniej warstwy), zmiany oktawy w dół oraz prędkości o połowę Oct czy odtwarzania pętli od tyłu Reverse. Tempo pętli możemy regulować płynnie dedykowanym suwakiem lub nabić przyciskiem TAP. Głośność wbudowanego metronomu z dwoma czerwonymi, pokazującymi tempo diodami regulujemy gałką Clix Lvl, obok której do dyspozycji mamy potencjometry głośności wyjścia słuchawkowego oraz sumy Master Lvl. Na panelu po lewej stronie znajdziemy również potencjometry służące do regulacji poziomu obu wejść INPUT L i R oraz poziomu i panoramy naszego instrumentu dla wyjść L i R (Dry Output).

EHX 95000 oferuje pełną obsługę i synchronizację MIDI z możliwością zewnętrznego sterowania niemal wszystkimi funkcjami i parametrami czy połączenia nawet z drugim 95000. Gniazdo USB pozwala na łatwe przesyłanie w obie strony plików audio po połączeniu z komputerem (Mac/ PC). 95000 Performance Loop Laboratory został wyposażony na tylnym panelu w dwa wejścia MIC/INST/LINE typu combo [XLR/jack] z włącznikiem zasilania phantom +48V, stereofoniczne wejście AUX [jack 1/8”], główne wyjścia audio (L, R), wyjście monitorowe, słuchawkowe oraz pedału ekspresji, jak również wspomniane już gniazda MIDI OUT, IN, USB, Micro SD. Urządzenie jest zasilane zasilaczem 9V DC 400mA, który otrzymujemy w zestawie.

W PRAKTYCE

Electro-Harmonix 95000 Performance Loop Laboratory oferuje niezwykle rozbudowane możliwości, których dokładne opisanie przekracza ramy objętościowe testu. Niemniej mamy na pokładzie narzędzia znane z profesjonalnych looperów plus nagrywanie 6 tracków dla jednego loopu i dowolne ustawianie ich głośności czy panoramy, z opcją dokonywania dowolnej ilości dogrywek w każdym tracku. Pomimo pozornego skomplikowania, już po chwili intuicyjnie zaczynamy nagrywać na wybraną pętlę poszczególne tracki, a możliwość szybkiej korekcji głośności suwakami i panoramy oraz późniejszej ich obsługi otwiera zupełnie nowe możliwości na żywo. Dowolny z 6 śladów możemy wybrać stopą i dodatkowo stosować funkcję undo/redo, czyli cofanie i ponowne przywrócenie ostatniej dogrywki, co pozwala na bardzo szerokie zmiany i manipulację na scenie poszczególnymi dogrywkami. Każdy z loopów możemy zapisać na karcie, dodatkowo wzbogacając całość pokładowymi podkładami perkusyjnymi.

Oczywiście funkcje jak kwantyzacja, czyli wyrównywanie loopu do danego tempa, zwolnienie śladu o połowę czy puszczenie/nagrywanie od tyłu (reverse) są tu obecne, a dla lubiących eksperymenty EHX 95000 oferuje znacznie więcej. Możemy np. suwakiem TEMPO w czasie rzeczywistym zmieniać prędkość dźwięku w obszarze dwóch oktaw podczas robienia dogrywek i wracać później do wcześniejszego tempa przyciskiem TAP, czy przyciskiem OCT zmieniać wysokość o oktawę. Poza sześcioma śladami sterowanymi suwakami, miksowanymi w jeden ślad stereo i zorganizowanymi w wygodnie zmienianych loopach/bankach, co czyni nowy EHX 95000 potężnym i kreatywnym narzędziem dla artystów solo, dzięki funkcjonalnym gniazdom wyjściowym, Aux i monitorowym looper EHX jest też znakomicie dostosowany do pracy na scenie z zespołem. Do dyspozycji mamy wyjście monitorowe z klikiem metronomu co sprawdzi się przy grze z perkusistą, któremu możemy podać oddzielnie sygnał, wejście pedału ekspresji pozwala regulować poprzez wpięty pedał zsumowaną głośność nagranych tracków. Łatwość i szybkość obsługi oraz mnóstwo funkcji dodatkowych plus zapis na karcie Micro SD z późniejszą możliwością modyfikacji loopów czy wykorzystania dowolnych backing tracków czyni z 95000 profesjonalny wielośladowy recorder i mikser, eliminując przy grze solo potrzebę korzystania z zewnętrznych urządzeń typu iPad czy odtwarzacz CD/mp3. Przydałyby się może jeszcze zbalansowane wyjścia XLR, ale i bez nich poradzimy sobie w każdej scenicznej czy studyjnej sytuacji.

PODSUMOWANIE

Electro-Harmonix 95000 Performance Loop Laboratory to jak nazwa wskazuje niezwykle wydajne laboratorium do kreowania zaawansowanych struktur muzycznych o absolutnie wyjątkowych możliwościach, które świetnie sprawdzi się zarówno przy tworzeniu muzyki w studio jak i występach live dla w zasadzie każdego instrumentu oraz wokalu.

www.guitarcenter.pl
www.ehx.com

 

Pamięć: 100 banków/loopów, 6 śladów/loop, 375 min/16 GB, 750 min/32 GB
Gniazda: INPUT L, INPUT R – XLR combo LINE/MIC/INSTR; OUTPUL L i R, MONITOR OUT, PHONES, EXPRESSION PEDAL, MIDI OUT i IN, USB (B), MICRO SD, 9V DC 400mA
Regulacje: INPUT LEVEL L i R, DRY OUTPUT L i R, TRACK 1-6, MIX DOWN, TAP, CLIX LVL, HEADPHONE LVL, MASTER LVL, VALUE (PUSH),
Przełączniki: NEW LOOP, TRACK, UNDO, RECORD, START/ STOP, LOOP UP/DOWN, REVERSE, OCT, PUNCH, EXT CLOCK, QUANTIZE, PAGE, TAP, PHANTOM +48V
Zasilanie: 9 V DC/400mA (w zestawie)
Wymiary: 320 x 150 x 65 mm
Wyposażenie: zasilacz 9V DC, karta Micro SD 16GB
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
2 489.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
czerwiec 2018
Kup teraz