Jackson: nowe sygnatury Davida Ellefsona - CBXM IV i CBXM V

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki JACKSON
Jackson: nowe sygnatury Davida Ellefsona - CBXM IV i CBXM V

Jackson zaprezentował dwa nowe modele sygnowane przez basistę Megadeth - czterostrunowy X Series Signature David Ellefson Concert Bass CBXM IV oraz pięciostrunowy CBXM V.

Czterostrunowy Jackson X Series Signature David Ellefson Concert Bass CBXM IV o menzurze 34" oraz pięciostrunowy X Series Signature David Ellefson Concert Bass CBXM V, którego menzura wynosi 35" dostępne są w dwóch wersjach wykończenia - Gloss Black z białym pickguardem lub Snow White z pickguardem w czarnym kolorze. Instrumenty wyposażono w chromowany hardware oraz - na prośbę Ellefsona - nową, szerszą główkę, która ma polepszyć intonację. Główka CBXM IV cechuje się układem czterech kluczy w jednej linii w górnej części, natomiast w modelu CBXM V zastosowano układ kluczy 4+1. Tylną część główki zdobi sygnatura basisty Megadeth oraz znajome logo z symbolem promieniowania radioaktywnego.

"Kiedy zaczęliśmy projektować te modele, moją pierwszą myślą było 'zróbmy coś bardziej tradycyjnego' - mówi David Ellefson "Basy Jacksona cechują się wspaniałą grywalnością, brzmieniem i wyposażeniem. Chciałem czegoś, co trafi do szerszej grupy odbiorców. Gdy tylko spojrzysz na te instrumenty od razu zadasz sobie pytanie 'czy to na pewno Jackson?' Basy mają nowy wygląd szczególnie jeśli chodzi o główkę. Powiększona główka bardzo dobrze rezonuje i przenosi energię w dół do korpusu."

Górna krawędź korpusu, wykonanego z drewna topoli została specjalnie wyprofilowana w celu poprawy komfortu gry, skonturowana dolna część zapewnia lepszy balans podczas gry w pozycji siedzącej i oparciu basu na kolanie. Przykręcany, satynowo wykończony gryf został wykonany z klonu wyciętego metodą quartersawn i wzmocniony grafitowym prętem z śrubą regulacyjną umieszczoną na końcu gryfu od strony korpusu. Łatwy i szybki dostęp do regulacji pręta napinającego był ważny dla Ellefsona: "Śruba do regulacji wydaje się taka mała, ale podróżujący muzyk musi wiedzieć jak ustawić instrument, jak poprawić intonację i mieć pewność, że gryf zachowa odpowiednie właściwości gry. W tym przypadku możesz po prostu użyć każdego śrubokręta, klucza imbusowego, niemal wszystkiego, co będzie pasować, aby podregulować gryf przed występem".

Klonowa podstrunnica o zmiennym promieniu 12"-16" mieści 21 progów jumbo i czarne kropki znaczników pozycji.

Jackson X Series Signature David Ellefson Concert Bass CBXM IV i CBXM V wyposażono w przetworniki EMG w konfiguracji P (gryf) i J (mostek), z niecodziennym, odwróconym układem dzielonych cewek pickupa EMG P, co - zdaniem Ellefsona - lepiej pasuje do cięższego grania. "Pickupy EMG nawiązują do moich pierwszych basów Jacksona, które zostały dla mnie wykonane w latach '80. To konfiguracja PJ, ale z odwróconym przetwornikiem P. Tradycyjny setup pickupa P nastawiony jest na pewny środek, co moim zdaniem nie jest zbyt korzystne w muzyce, którą lubię grać, szczególnie cięższej i ostrzejszej. Jego odwrócenie eliminuje to specyficzne 'trąbienie' środkowego pasma".

Basy posiadają trzypasmową, aktywną korekcję Bass, Middle, Treble oraz pokrętła Volume i Blend. Ostatnie z nich miesza brzmienie obydwu przetworników i reguluje zakres udziału każdego z nich w ostatecznym miksie. Na osprzęt instrumentów składa się ponadto mostek Jackson HiMass oraz klucze Jackson Die-Cast.

 

https://www.jacksonguitars.com