EVH '79 Bumblebee na jubileusz Van Halen

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki EVH
EVH '79 Bumblebee na jubileusz Van Halen

Świętując czterdziestą rocznicę premiery drugiego albumu Van Halen, firma EVH zaprezentowała wyjątkowy 'tribute model' '79 Bumblebee.

W czasie pracy nad albumem "Van Halen II", Eddie Van Halen potrzebował nowego instrumentu, innego niż jego oryginalny Frankenstrat, który był w tamtym czasie kopiowany przez wielu innych producentów gitar.

Pomysł Van Halena polegał na zbudowaniu nowej gitary z jesionowym korpusem w czarnym wykończeniu z żółtymi paskami i elektroniką montowaną od tyłu, a zatem bez potrzeby mocowania pickguarda. Za przygotowanie korpusu odpowiadał Wayne Charvel, a klonowy gryf został zbudowany przez Lynna Ellswortha z Boogie Bodies i wyposażony był w klonową podstrunnicę ze znacznikami pozycji w kształcie kropek. Pozostałe elementy pierwszej odsłony tego modelu - który można zobaczyć na zdjęciu na albumie Van Halen II - to standardowe siodełko, pojedynczy humbucker Mighty Mite z odsłoniętymi, przeźroczystymi szpulami, pojedyncze, chromowane pokrętło głośności, oryginalny, przykręcany sześcioma śrubami mostek tremolo Charvela oraz klucze Schaller.

O ile gitarzysta był zadowolony z wyglądu instrumentu, tak mniejsze wrażenie robiło na nim jego brzmienie, stąd szybka decyzja o dogłębnych poprawkach. Van Halen zainstalował nowy klonowy gryf z Boogie Bodies z naturalnie wykończoną główką i niewykończonym tyłem (który zawsze preferował) oraz klonową podstrunnicą o promieniu 12". Następnie przyszła kolej na pickup Mighty Mite. Eddie zdecydował się na humbuckera DiMarzio Super Distortion, z którego wymontował ceramiczny magnes i zamontował magnes Alnico 2 wzięty z pickupa Gibson PAF. Po ręcznym nawinięciu pickupa zanurzył go w wosku parafinowym oraz owinął zwoje taśmą miedzianą.

Zdecydował się również na usunięcie mostka Charvela (zostawiając sześć otworów po śrubach), w miejsce którego zamocował prototyp dwupunktowego mostka Floyd Rose i blokowane siodełko z belką dociskającą, stając się tym samym pierwszym profesjonalnym gitarzystą rockowym, który zaczął używać systemu tremolo z blokadą. Chromowane pokrętło zostało wymienione na gałkę w stylu Stratocastera z napisem Tone. W ten sposób z pierwotnej konstrukcji ostał się jedynie oryginalny korpus w czarno-żółtym wykończeniu, charakterystyczne haki mocowania paska oraz klucze Schaller.

Gitara, nazwana przez fanów trzmielem (Bumblebee), szybko zyskała ogromną popularność i stała się ulubionym instrumentem miłośników formacji Van Halen. Oryginalny egzemplarz instrumentu został pochowany razem z tragicznie zmarłym w 2004 roku “Dimebagiem” Darrellem Abbottem. Eddie Van Halen był największą inspiracją gitarzysty Pantery, a Bumblebee był jego ulubioną gitarą wszech czasów.

Teraz w związku z okrągłą rocznicą premiery "Van Halen II" światło dzienne ujrzała wyjątkowa reprodukcja modelu - EVH '79 Bumblebee. "Brzmienie '79 Bumblebee jest właśnie takie, jakiego oczekiwałem od oryginalnego soundu - mówi Eddie Van Halen - "Zajęło to 40 lat, ale teraz to wszystko wróciło - wspaniale wyglądająca gitara, która brzmi doskonale."

Limitowany do 50 egzemplarzy 'tribute model' '79 Bumblebee został dokładnie odtworzony z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów specyfikacji. Wśród nich jest jesionowy korpus Stratocastera, przykręcany gryf z klonu ptasie oczko z olejowanym tyłem, prosta podstrunnica z klonu ptasie oczko o promieniu 12", na której znalazły się 22 progi jumbo, markery w kształcie kropek z drewna katalox i czarne, boczne znaczniki pozycji, a także pokrętło głośności "Tone" w stylu Strata.

Zachowując oryginalny przepis na przetwornik, gitara została wyposażona w mostkowy humbucker EVH ’79 Bumblebee. Zdecydowano się również na odtworzenie sześciu otworów po śrubach mostka - które zostały w większości zasłonięte przez zamocowany na korpusie, dokładnie odtworzony prototyp mostka tremolo. EVH zdecydował się wykonać taki mostek jedynie na potrzeby tego modelu. Odtworzono również oryginalne blokowane siodełko. Każdy element chromowanego osprzętu został postarzony, wliczając w to customową, mosiężną belkę dociskającą, haki mocowania paska, gniazdo wyjściowe oraz oryginalne, zachowujące zgodność historyczną klucze Schaller. Oczywiście pozostawiono również oryginalne, czarne wykończenie z żółtymi pasami.

Każdy egzemplarz gitary został podpisany przez Eddie Van Halena na tylnej części główki. EVH '79 Bumblebee będzie sprzedawany w komplecie z futerałem Anvil oraz bonusami - strunami Fender Super Bullets, szylkretowymi kostkami do gry wzorowanymi na oryginalnych używanych przez Eddiego w latach '70, kolekcjonerską książeczką poświęconą Bumblebee, książką 'Van Halen Live Tour in Japan 1978 & 1979' oraz podpisanymi dodatkami - certyfikatem autentyczności, zdjęciem w rozmiarze 8”x10” przedstawiającym Eddiego podczas koncertu w 1979 roku oraz winylowym albumem "Van Halen II".

http://www.evhgear.com