Epiphone Ltd. Ed. Jared James Nichols “Old Glory” Les Paul Custom Outfit

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki EPIPHONE
Epiphone Ltd. Ed. Jared James Nichols “Old Glory” Les Paul Custom Outfit

Epiphone zaprezentował najnowszy model Les Paula sygnowanego przez wschodzącą gwiazdę gitarowego blues-rocka, Jareda Jamesa Nicholsa.

Jared James Nichols urodził się w Waukesha w stanie Wisconsin - rodzinnym mieście Les Paula, nic więc dziwnego, że od początku kariery używa instrumentów Gibsona i Epiphone. Pierwsza sygnatura Nicholsa dla Epiphone nawiązuje do wykończonego na czarno modelu z 1955 r., używanego przez muzyka i nazwanego "Old Glory". Oczywiście z zachowaniem m.in. najbardziej charakterystycznego elementu - pojedynczego przetwornika przy mostku.

"To wspaniały instrument - powiedział Jared James Nichols w wywiadzie dla Epiphone - nie mogłem się doczekać kiedy zostanie mi dostarczony, więc sam pojechałem do biura Epiphone w Los Angeles, gdzie już na mnie czekał. Kiedy wyjąłem go z futerału pomyślałem jedynie 'O rany!' Marzyłem o tej gitarze, rysowałem ją sobie w myślach wiele razy i oto jest - do tego jest perfekcyjna. Prosto z futerału. Złapałem ją, natychmiast podpiąłem do wzmacniacza i zabrzmiała doskonale. Uwielbiam ją, ucieleśnia wszystko, czego oczekują od gitary."

Epiphone Ltd. Ed. Jared James Nichols “Old Glory” Les Paul Custom Outfit posiada klasyczny korpus w stylu 1955 Les Paula Custom, wykonany z mahoniu. Z mahoniu zbudowano również wklejany gryf o profilu Rounded-C '50, natomiast do budowy podstrunnicy o promieniu 12" posłużył heban. Znalazły się na niej 22 progi medium jumbo oraz duże, prostokątne markery z pearloidu. Korpus i główkę zdobi wielowarstwowy czarno-biały binding, biały binding został umieszczony również na gryfie. Ciekawe jest wykończenie główki gitary, której tylna strona - w przeciwieństwie do reszty instrumentu wykończonego w wersji Black Aged Gloss - pozostaje w białym kolorze - znalazł się tam również podpis Nicholsa. Na customowy wygląd instrumentu oraz podobieństwo do oryginalnego modelu wpływa również plakietka z napisem 'Blues Power' umieszczona na korpusie tuż za mostkiem.

Gitara posiada jednoczęściowy, 'zawijany' mostek Wrap around “Lightning” Bar i klucze Grover Rotomatics o przełożeniu 18:1. Uzbrojona jest w pojedynczy pickup mostkowy Seymour Duncan P-90 regulowany pokrętłami Volume i Tone. To jedna z najbardziej charakterystycznych elementów gitary Jareda Jamesa Nicholsa, który już wcześniej grał na modelu z wymontowanym przetwornikiem przy gryfie. Okazuje się, że inspiracją do takiego wyboru był Joe Perry.

"W tamtym czasie grałem na SG i różnych modelach Les Paul, jak wielu gitarzystów mając nadzieję, że w końcu trafię na model, który będzie pasować mi w 100 procentach. Pamiętam, że to było pięć lat temu, graliśmy próbę w studio w Los Angeles, tym samym, w którym Aerosmith zrobił swój ostatni album. Jamowałem w pomieszczeniu obok razem z moim zespołem aż - skracając dłuższą historię - przyszedł do nas Steven Tyler i zapytał: "Kim jesteście? Co robicie?" Zaczęliśmy rozmawiać i wtedy on stwierdził: "Stary, świetnie grasz. Nagrywamy obok, wpadnij do nas". Pamiętam, że miałem wtedy zamiar grać na pożyczonym modelu Epiphone Les Paul Slash. Kiedy jednak poszedłem do nich, był tam Joe Perry ze swoimi gitarami, który powiedział: "Poczekaj, wypróbuj tą" i dał mi vintage'owego Les Paul Custom 1958 z wymontowanym przetwornikiem przy gryfie i pozostawionym jedynie przy mostku. Zacząłem na niej grać i momentalnie się zakochałem w tym brzmieniu. Nie była to dokładnie taka sama konfiguracja, jakiej używam dzisiaj, ale pomysł prostszej gitary z prostszymi ustawieniami okazał się dla mnie bardzo inspirujący.

Pozostawiając za sobą wiele kwestii brzmieniowych musisz bardziej pracować nad swoją grą, zwrócić większą uwagę na dynamikę kostkowania oraz atak. Musisz także traktować swoje pojedyncze potencjometry głośności i barwy jako narzędzia. To wszystko co masz. Ten minimalizm jest bardzo ekscytujący. Gra na tym instrumencie jest inspirująca za każdym razem. Poza tym uważam, że jest coś świetnego w pełnym korpusie double bound Les Paul Custom z pojedynczymi pokrętłami. To instrument stworzony z myślą o gitarzystach, który sprawdzi się w szerokim zakresie gatunków muzycznych. Każdy zabrzmi na niej w inny sposób. Uwielbiam ją."

Epiphone Ltd. Ed. Jared James Nichols “Old Glory” Les Paul Custom Outfit dostarczany jest wraz z certyfikatem autentyczności oraz futerałem EpiLite.

 

http://www.epiphone.com