TC ELECTRONIC Thrust BQ250

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2019-03-13
TC ELECTRONIC - Thrust BQ250

W 2018 roku firma TC Electronic zaprezentowała nową serię wzmacniaczy basowych Thrust. W tej chwili w jej skład wchodzą dwa modele: BQ250 o mocy 250 W i BQ500 dysponujący mocą dwukrotnie większą (500W). W tym miesiącu prezentujemy pierwsze z tych urządzeń.

BUDOWA

Thrust BQ250 waży zaledwie 2,2 kg, a wyjątkowo małe wymiary (255 x 69 x 233 mm) czynią z niego sprzęt przyjazny basistom, którym zależy na jak najmniejszych gabarytach sprzętu. Całość zamknięto w solidnej, metalowej obudowie, która zwraca uwagę intensywnie czerwoną barwą panelu przedniego. Po obydwóch stronach płyty czołowej przytwierdzono dwa wygodne uchwyty, dzięki którym sprzęt nie tylko wygląda bardziej profesjonalnie, ale również jest lepiej chroniony podczas transportu. Z lewej strony panelu umieszczono gniazdo wejściowe INPUT. Pozostałe elementy wyposażenia to gałki potencjometrów, z których dwa zostały uzupełnione o dodatkowe przełączniki, a także parę kontrolek.

Mamy tu następujące regulatory: GAIN (wraz z przełącznikiem PASSIVE/ ACTIVE), THRUST (z przełącznikiem ON/OFF), BASS, LO-MID, HI-MID, TREBLE oraz MASTER. Z tyłu obudowy umieszczono gniazdo głośnikowe SPEAKER OUT w formacie SPEAKON, wejście AUX IN, wyjście słuchawkowe PHONES, a także zbalansowane wyjście BALANCED OUTPUT. Dzięki temu ostatniemu złączu można podpiąć sprzęt bezpośrednio do konsoli, co w wielu sytuacjach może zaoszczędzić problemów i ułatwić pracę. Ponadto wyjście to jest uzupełnione przyciskiem PRE/POST EQ pozwalającym wybrać, czy sygnał na wyjściu jest poddany korekcji czy też nie. Końcówka mocy pracuje w klasie D, natomiast przedwzmacniacz oparto na wysokonapięciowych układach MOSFET. Urządzenie uzbrojono także w pokładowy kompresor, który kryje się pod gałką THRUST. Układ ten można wyłączyć za pomocą przełącznika THRUST ON/OFF zlokalizowanego po lewej stronie regulatora.

WRAŻENIA

Pomimo niewielkich wymiarów Thrust BQ250 potrafi dostarczyć wystarczającą liczbę decybeli. Końcówka mocy pracująca w klasie D daje wyrównane, masywne brzmienie, które nie ulega niepożądanemu przesterowaniu. Moc wzmacniacza jest całkowicie wystarczająca do większości zastosowań. Bardzo ciekawie prezentuje się pokładowy kompresor i w tym przypadku nie jest on jedynie dodatkiem mającym podnieść atrakcyjność urządzenia, ale pełnowartościowym układem, który sprawnie wyrównuje brzmienie dodatkowo przyjemnie je ocieplając. Czteropasmowa sekcja korekcji pracuje bardzo sprawnie pozwalając na uzyskanie szerokiego spektrum barw. Obecność dwóch regulatorów pracujących w zakresie częstotliwości środka (LO-MID i HI-MID) przydaje się podczas poszukiwania indywidualnych barw i dostosowania brzmienia do warunków akustycznych panujących na scenie. Częstotliwości ustawione na sztywno (odpowiednio 400 Hz i 800 Hz) sprawdzą się w większości zastosowań, jednak niektórym basistom może brakować regulatorów parametrycznych pozwalających wybrać optymalne częstotliwości.

Z drugiej strony zastosowane tu rozwiązanie pozwala na szybkie znalezienie odpowiedniej barwy bez ryzyka zbyt długiego kręcenia dużą liczbą gałek. Brzmienie wzmacniacza jest naturalne i przyjemnie nasycone, dźwięk posiada dużą moc i jest dynamiczny. Podczas gry ma się nawet wrażenie, że jest to konstrukcja lampowa, szczególnie po podkręceniu gałek GAIN i MASTER. Całość uzupełnia użyteczny przełącznik GAIN PASSIVE/ACTIVE umieszczony po lewej stronie gałki GAIN. Dzięki niemu można wybrać jeden z trybów pracy pozwalając tym samym dostosować parametry pracy przedwzmacniacza do posiadanych w basie przetworników (aktywnych lub pasywnych).

PODSUMOWANIE

Wzmacniacz TC Electronic Thrust BQ250 jest wyjątkowo lekki i poręczny, dlatego z łatwością można wygospodarować na niego miejsce w walizce lub torbie podróżnej. Moc 250 W wystarczy w wielu zastosowaniach pozwalając na zachowanie dużej mobilności. Spora wydajność i klarowność brzmieniowa sprawiają, że urządzenie powinno sprawdzić się nie tylko na scenie czy próbie, ale również w studiu nagraniowym. Całości dopełnia pokładowy układ kompresji Thrust, który wygładza brzmienie i uwypukla środkowe tony, dodając do brzmienia przyjemnych w odbiorze harmonicznych.

www.soundtrade.pl

 

moc: 250 W
klasa wzmacniacza: D
impedancja wejściowa: 1 MOhm
korekcja: BASS (+/- 15 dB, 40 Hz), LO-MID (+/- 15 dB, 400 Hz), HI-MID (+/- 15 dB, 800 Hz), TREBLE (+/- 15 dB, 10 kHz)
regulatory: GAIN, THRUST, BASS, LOMID, HI-MID, TREBLE, MASTER
przełączniki: GAIN PASSIVE/ACTIVE, THRUST ON/OFF
przyłącza: INPUT, SPEAKER OUT, AUX IN, PHONES, BALANCED OUTPUT
pobór mocy: 60 W
rozmiary: 255 x 69 x 233 mm (SxWxG)
waga: 2,2 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
819.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
grudzień 2018
Kup teraz