FENDER MTG Tube Tremolo

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
2020-10-22
FENDER - MTG Tube Tremolo

Zapoczątkowana w 2018 roku nowa seria stomboxów efektowych Fendera od razu zyskała uznanie gitarzystów, oferując znakomite brzmienie, efektowny design oraz szereg funkcjonalnych rozwiązań użytkowych.

Niesłabnąca popularność efektów objawia się też w coraz to nowych kostkach pojawiających się sukcesywnie w ofercie, a obecny w teście i zaprezentowany na targach NAMM 2020, MTG Tube Tremolo to kolejny stompbox w imponującej już kolekcji efektów gitarowych Fendera oraz trzeci z linii MTG, grupującej stompboxy wykorzystujące pokładową lampę, a co za tym idzie, całe, wieloletnie doświadczenie marki w tworzeniu analogowych konstrukcji lampowych. Dwa wcześniejsze efekty z tej linii to MTG Tube Distortion oraz MTG:LA Tube Distortion, podobnie jak MTG Tube Tremolo zaprojektowane w południowej Kalifornii przez zespół ekspertów Fendera oraz guru wzmacniaczy, Bruce'a Egnatera.

Fender MTG Tube Tremolo wykorzystuje brzmienie tremola bazujące na obwodach stosowanych w vintage’owych wzmacniaczach lampowych Fendera, oferując całkowicie analogową ścieżkę audio obejmującą lampę próżniową NOS 6205 z wydajnym cyfrowym obwodem sterowania zapewniającym bardzo szeroką elastyczność modulacji. Całość zamknięto w aluminiowej, pięknie prezentującej się anodyzowanej obudowie, mamy tu też znane z innych efektów niebieskie diody LED wbudowane w gałki potencjometrów ułatwiające orientację w ciemnych warunkach (z możliwością ich wyłączenia przełącznikiem na tylnym panelu).

Na panelu do dyspozycji są gałki LEVEL – wejściowego poziomu sygnału, INTENSITY – intensywności efektu, SPEED – przełącznik obrotowy do wyboru 7 różnych podziałów rytmicznych, współpracujących z przełącznikiem nożnym TAP do nabicia tempa wskazywanego pulsującą diodą, oraz 3-pozycyjny mini switch Mode do wyboru kształtu fali (sinusoidalna, trójkątna i kwadratowa), której końcowy charakter możemy kształtować gałką WAVE. Całość dopełniają boczne gniazda wejścia i wyjścia, włącznik BYPASS oraz gniazdo zasilania na górze 9V DC 200 mA.

Oczywiście nie mamy możliwości pracy bateryjnej - wewnętrzny zasilacz impulsowy przekształca 9 V napięcia wejściowego na 55 V i to wyższe napięcie przenosi na płytkę lampy próżniowej – tak jak we wzmacniaczu. Podobnie jak wszystkie efekty Fendera z linii MTG uzbrojone w lampę, stompbox pracuje w oparciu o standardowy zasilacz 9V DC i nie wymaga osobnego, specjalnego zasilacza.

W PRAKTYCE

MTG Tube Tremolo w założeniu ma oddawać rasowe brzmienie vintage znane z lampowych konstrukcji wzmacniaczy Fendera, choć wybór kształtu fali modulowanej dodatkowo gałką WAVE jak i opcja tap tempa z wyborem podziałów pokazują, że możliwości efektu wykraczają mocno poza klasyczną regulację. Pierwsze włączenie przy ustawionym łagodnym przebiegu sinusoidalnym powoduje, że od razu poczujemy się jak w domu jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenie z tremolo wbudowanym w lampowy wzmacniacz – barwa jest bardzo naturalna i ciepła, nie przykrywa charakteru instrumentu i nie ma żadnych metalicznych artefaktów, czasem słyszalnych w typowo cyfrowych konstrukcjach.

Pełne, dynamiczne brzmienie jest niewątpliwie zasługą zastosowania wewnętrznej lampy, a Fender jak mało kto zna się na rzeczy w temacie uzyskania rasowego efektu tremola znanego z ich vintage’owych konstrukcji. Bardzo ciekawie działa gałka LEVEL, którą można traktować w zasadzie jako podbicie gainu na wejściu – przy ustawieniu w okolicach godz. 9:00 barwa jest transparentna, dalej wprowadzamy lampowe podbicie zwiększające nieco głośność, a dalej harmoniczne i nasycenie barwy. Przy skręconym INTENSITY możemy efekt potraktować jako booster. W górnej pozycji Mode mamy miękki przebieg od trójkątnego przez sinus do kwadratowego w zależności od pozycji WAVE, środkowa to bardziej wyraziste, ekspresyjne przejście od piły do trójkąta, ostatnie ustawienie to bardziej urywane, kwadratowe przebiegi. Daje to całą paletę różnorodnych ustawień tremola, które w każdej pozycji ma tłusty, czysty jednocześnie charakter nasycony lekką kompresją i harmonicznymi lampy, a gałka WAVE pozwala wybrać precyzyjnie dany przebieg.

Fender MTG Tube Tremolo w tej cenie oferuje nie tylko jeden z najbardziej naturalnych efektów tremola o analogowym, wręcz lampowym charakterze, ale zapewnia też bardzo szeroki wachlarz możliwości wyboru i kształtowania samego charakteru przebiegu, nasycenia harmonicznymi oraz lekkiego podbicia gainu gałką LEVEL, jak i opcji tap tempo z wyborem podziałów rytmicznych.

www.fender.com

 

Konstrukcja: analogowa, lampa NOS 6205
Regulatory: LEVEL, INTENSITY, WAVE
Przełączniki: Mode (3 tryby), SPEED (7 podziałów rytmicznych), BYPASS, TAP
Przyłącza: IN, OUT, 9V DC 200mA
Zasilanie: 9V DC 200 mA

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Cena
819.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2020
Kup teraz