Joe Bonamassa i Epiphone tworzą replikę Lazarusa

Newsy

Krzysztof Inglik

Joe Bonamassa i Epiphone tworzą replikę Lazarusa

Lazarus to jeden z ulubionych LP Bonamassy, od momentu kiedy wszedł w jego posiadanie przypadkowo, nie do końca wiedząc co kupuje…

Joe Bonamassa to nie tylko genialny gitarzysta, ale także zapalony kolekcjoner. Każdy, któ zna go tylko z płyt powinien natychmiast poszukać na YouTube filmu o jego Nerdville, czyli magicznym azylu jego gitarowej kolekcji, w którym znajdują się dziesiątki starych i często unikatowych instrumentów, tworzących historię amerykańskiej muzyki.


Na jednym z gitarowych spotkań w ulubionej knajpie w roku 2019, znajomy przyniósł Les Paula wykończonego w kolorze wiśniowym. Nikt nie wiedział do końca co to jest, ale nos Bonamassy podpowiedział mu, że warto zaryzykować. Kupił gitarę niemal w ciemno, zastanawiając się, czy aby nie jest to jedynie ‘drogie drewno kominkowe’. Ale nos go nie mylił, bo kiedy gitarą zajęli się przyjaciele z Historic Makovers, zdjęty wiśniowy refin odsłonił charakterystyczny klonowy top.

To był oryginalny Les Paul z 1959 roku, który w tamtej chwili powstał z martwych – stąd Joe dał mu imię ‘Lazarus’ (czyli ‘Łazarz’ – postać biblijna wskrzeszona przez Chrystusa). Od tamtej pory gitara stale towarzyszy Bonamassie na koncertach i jest jednym z jego ulubionych instrumentów. Teraz firma Epiphone zbudowała replikę Lazarusa, która zapewne szybko trafi w ręce kolekcjonerów.

Korpus gitary wykonany jest oczywiście z mahoniu i ozdobiony pięknym fornirem z klonu płomienistego klasy AAAA. Mahoniowy gryf o profilu zaokrąglonego ‘C’ ma podstrunnicę z indyjskiego drzewa laurowego oraz siodełko Graph Tech. Na główce typu 60s Kalamazoo znalazło się logo Epiphopne wykonane z masy perłowej. Za dźwięk odpowiadają przystawki Gibson BurstBucker, obsługiwane przez poty CTS z kondensatorami Mallory. Epiphone wycenił ten model na 899 dolarów.

Więcej informacji: www.epiphone.com