2 limitowane Gibsony w Polsce

Newsy
2 limitowane Gibsony w Polsce

1960 był rokiem zmian dla gitary Les Paul Standard, która na początku tego roku Les Paul Standard była jeszcze kontynuacją modelu z roku 1959 bez zmian w specyfikacji. W połowie roku, konstrukcja zaczęła się jednak zmieniać. Najważniejszą zmianą było z pewnością zastosowanie nowego, cieńszego profilu gryfu. W okresie przejściowym produkowane były również gitary z profilem cieńszym od wersji poprzedzającej, ale bardziej masywnym niż ten, który pojawił się później.

Gibson Les Paul Standard z późniejszej części roku 1960 posiadał już nowszy, cieńszy i szybszy gryf zapewniający niższą akcję strun. Poza tym zastosowano inne klucze, o bardziej ozdobnym kształcie i potencjometry ze wstawką wskazującą ustawienie potencjometru. Najbardziej zauważalną zmianą było natomiast zrezygnowanie z typowego koloru cherry sunburst (wiśniowa przypalanka) na rzecz jaśniejszego i wolniej blaknącego wykończenia, często nazywanego "tomato soup burst" (pomidorowa przypalanka).

Właśnie na tych "burstach" z lat sześćdziesiątych grało wielu uznanych artystów, w tym Eric Clapton. Artysta grał na niej podczas nagrywania jednego z najważniejszych albumów blues-rockowych wszech czasów - słynnego "Beano", czyli “Blues Breakers with Eric Clapton" z Johnem Mayallem. Gibson świętuje pięćdziesiątą rocznicę tego przełomowego roku i w związku z tym z dumą prezentuje trzy gitary wypełnione duchem tamtego okresu:

  • Version One: Dokładnie taka sama specyfikacja, jak ’59 Les Paul Model, ale z numerem seryjnym z lat '60.
  • Version Two: Cieńsza szyjka z okresu przejściowego, odwzorowana dzięki żmudnym badaniom i historycznym skanom w wykonaniu Historyka Działu Custom i Ekipy Inżynierów. Wersja Druga dostępna jest w dwóch kolorach (faded): Light Iced Tea i Sunset Tea Burst. Dzięki takiemu niespotykanemu wykończeniu, gitary wyglądają jakby naprawdę pochodziły z lat '60.
  • Version Three: ta ostateczna wersja legendarnego Les Paula Standard "Burst" posiada już późniejszy, cieńszy profil gryfu, klucze o zmienionym kształcie, potencjometry ze wstawką wskazującą układ potencjometru oraz odtworzony kolor Cherry Burst z późnego roku 1960 (czyli wspomniany "tomato soup burst").

Wyprodukowanych zostało ogółem 500 egzemplarzy Gibsona 50th Anniversary 1960 Les Paul Standard w trzech podanych wyżej wersjach. Wszystkie wykończone są lakierem nitrocelulozowym (połysk) i posiadają pamiątkowy Certyfikat Autentyczności. Dwie sztuki Version Two w kolorach Light Iced Tea i Sunset Tea Burst dotarły do Polski. Jest to z pewnością niesamowita gratka dla kolekcjonerów, a przede wszystkim rewelacyjny instrument posiadający ducha lat '60.