NAMM 2018: Nowa seria Hagstrom Artist Project

Newsy
Pozostałe artykuły marki HAGSTROM
NAMM 2018: Nowa seria Hagstrom Artist Project

Podczas targów NAMM 2018 firma Hagstrom zaprezentowała nową serię gitar Artist Project stworzoną we współpracy z artystami marki.

Każdy z instrumentów Artist Project odzwierciedla wymagania i kreatywność zaangażowanych artystów z rodziny Hagstroma, z których każdy otrzymał wolną rękę do spersonalizowania modeli zgodnie z własnymi upodobaniami - tak, żeby stworzyć idealny instrument muzycznej ekspresji.

W skład Hagstrom Artist Project weszły na razie trzy modele stworzone wspólnie muzykami Paramore - braćmi York. Są to Hagstrom Impala Copperburst sygnowany przez Taylora Yorka oraz Hagstrom Viking Gold Top i Super Viking Trans Brown - Justina Yorka.

Hagstrom Impala Copperburst

Taylor York został wprowadzony do rodziny Hagstroma przez brata Justina. Gitarzysta wybrał wówczas model Hagstrom Impala z serii RetroScape i użył go, dokładając nieco brzmień również innych modeli Hagstroma, do nagrania ostatniego albumu Paramore "After Laughter". Oczekując na zbliżającą się trasę promującą album, Taylor York rozpoczął wraz z lutnikami szwedzkiej formy pracę nad zmodyfikowaniem Impali, aby lepiej dostosować ją do swoich koncertowych potrzeb.

Jedną z gitar Hagstroma, która wzbudziła największe zainteresowanie Yorka był vintage'owy Viking z lat '60 wyposażony w cienki gryf. Dlatego jednym z życzeń muzyka w związku z nowym modelem Impala były wyposażenie go w gryf o 17 mm profilu “Ultra-Thin”. Inne zmiany to m.in. nieco rozjaśnione wykończenie copperburst, choć wciąż trzymające klimat retro oraz kilka modyfikacji w osprzęcie.

Korpus i gryf Hagstrom Impala Copperburst wykonano z mahoniu. Gryf wklejony jest głęboko w korpus metodą Long Tenon oraz wzmocniony znaną z pozostałych gitar Hagstroma systemem H-Expander, którego konstrukcja obejmuje pręt napinający gryf umieszczony w lekkim aluminiowym profilu o szerokim symetrycznym przekroju przypominającym obróconą literę H. Podstrunnicę wykonano z kompozytu drewna przypominającego heban o nazwie Resinator, który również stosowany jest w pozostałych modelach marki. Podstrunnicę o promieniu 15" wyposażono w 22 progi medium jumbo, markery w postaci perłowych kropek oraz siodełko główki GraphTech Black Tusq o szerokości 43 mm. Menzura gitary wynosi 24,75" (628 mm).

Konstrukcja pickupów Impali, w tym najnowszego modelu Impala Copperburst, nawiązuje do sposobu produkcji w latach '60. Jeden duży magnes AlNi-Co-5 wypełnia tu cały pickup, w przeciwieństwie do najczęściej spotykanego rozwiązania, gdy pod każdą struną umieszcza się mały, cylindryczny magnes. Dzięki temu otrzymuje się jasne, perkusyjne brzmienie o silnym środkowym paśmie i autentycznym brzmieniu znanym z lat '60. Zastosowane w gitarze dwa przetworniki Hagstrom Vintage Retro-S Single Coil sterowane są pojedynczym regulatorem Master Volume z układem barwy R/C oraz sześcioma dwupozycyjnymi przełącznikami ślizgowymi umieszczonymi na specjalnej płytce.

Osprzęt uzupełniają mostek z rolkowymi siodełkami Long-Throw Tune-O-Matic ze strunociagiem Hagstrom Vintage Tremar oraz klucze Hagstrom o przełożeniu 15:1.

Hagstrom Viking Gold Top

Hagstrom Viking trafił do arsenału Justina Yorka już w 2012 roku, a po premierze ostatniej płyty Paramore rozpoczęły się trwające ponad rok prace nad sygnowanym modelem tej gitary, którą zmodyfikowano wprowadzając m.in. gryf “Ultra-Thin” 17 mm, czy vintage'owe pokrętła znane z modeli serii RetroScape. Mostkowy humbucker Hagstrom Custom 58 zapewniający klasyczne, rockowe brzmienie połączono z łagodniejszym humbuckerem Hagstrom HJ-50 pod gryfem.

Właśnie tego York potrzebował jako koncertowy gitarzysta Paramore: "Zasadniczo wziąłem elementy z sześciu moich ulubionych Hagstromów i zaproponowałem coś, co zawsze chciałem posiadać - możliwość ucięcia zamulających basów dzięki przekręceniu gałki pokrętła. Używam go do wyczyszczenia pickupa przy gryfie albo dodania retro smaczku do pickupa przy mostku. Dzięki temu uzyskałem brzmienie, którego nigdy nie spodziewałem się po gitarze hollow body."

Gitara posiada klonowy korpus semi hollow z podwójnym wcięciem, gryf z klonu kanadyjskiego oraz podstrunnicę z Resinatora z 22 progami i prostokątnymi markerami. Menzura wynosi 24,75" (628 mm). Na osprzęt składają się mostek Long-Throw Tune-O-Matic, siodełko GraphTech Black Tusq oraz klucze Hagstroma o przełożeniu 18:1. Wspomniany układ humbuckerów reguluje trójpozycyjny przełącznik oraz oddzielne dla każdego przetwornika pokrętła głośności i tonów z opcją rozłączania cewek oraz customowym systemem bass-cut, o którym wcześniej wspominał Justin.

Hagstrom Super Viking Trans Brown

Ciepły, półprzeźroczysty, brązowy kolor gitary oddający usłojenie drewna nadaje jej wyjątkowego wyglądu wzmocnionego przez zastosowanie pokręteł "witch hat" używanych w modelach RetroScape. Również ten model posiada cieńszy gryf, a wydłużona menzura Super Vikinga wynosząca 25,5” (648 mm) dodaje do brzmienia więcej artykulacji.

Specyfikacja Super Vikinga pokrywa się w większości elementów z Vikingiem. Gitara posiada mostek Long Travel Tune-O-Matic ze strunociągiem Hagstrom Trapeze Tail Piece oraz siodełko GraphTech Black Tusq XL. Została wyposażona również w parę przetworników Hagstrom HJ-50 sterowanych trójpozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma pokrętłami Volume i Tone z opcją rozłączania cewek oraz systemem bass-cut.

http://www.hagstromguitars.com