Fender Private Collection H.A.R. Stratocaster

Newsy
Pozostałe artykuły marki FENDER CUSTOM SHOP
Fender Private Collection H.A.R. Stratocaster

Oferta Custom Shopu Fendera powiększyła się o najnowszy model - Private Collection H.A.R. Stratocaster.

W 1955 roku Howard Reed Jr. przyszedł do McCord Music Company w Dallas w Teksasie i zamówił nowego Stratocastera w specjalnym wykończeniu. Zamiast standardowej 2-kolorowej wersji Sunburst, Reed zażyczył sobie instrument w kolorze czarnym. To wydarzenie w niezamierzony sposób wpłynęło na bieg historii - jego skutkiem był bowiem nie tylko jeden z pierwszych, znanych czarnych modeli Stratocastera, ale także dało ono początek tradycji tworzenia customowych wersji kolorystycznych, która trwa po dziś dzień.

W 1958 roku Reed dołączył do sławnej formacji rockabilly Gene Vincent and His Blue Caps, a jego główną koncertową gitarą był właśnie ów czarny Stratocaster. Brzmienie tego instrumentu znane było również w całym Teksasie dzięki radiowemu show “The Big D Jamboree”. Howard Reed Jr. chciał mieć pewność, że publiczność rozpoznaje go na scenie, dlatego w górnej części korpusu nakleił litery tworzące jego inicjał, co również dało początek podobnym zachowaniom popularnym wśród teksańskich gitarzystów. Po śmierci Reeda jego model Stratocastera trafił do The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, gdzie był wystawiany od stycznia 1998 do maja 2013 roku. Obecnie stanowi własność prywatnego kolekcjonera - a jest nim... Joe Bonamassa.

Za mikrofonem Gene Vincent, a w środku Howard Reed Jr. ze swoim czarnym Stratocasterem

Zadania polegającego na dokładnym odtworzeniu historycznego instrumentu Howarda Reeda - począwszy od obtarć i zadrapań wynikających z długiego scenicznego życia gitary, aż do unikalnych naklejonych liter z inicjałem - podjął się Master Builder Custom Shopu Fendera, Dennis Galuszka.

Korpus Stratocastera wykonano z jednego kawałka wyselekcjonowanego jesionu, a gryf o profilu 1954 "U" z klonu przyciętego na płasko (flat sawn), co zapewnia mu ciekawy wygląd z dobrą ekspozycją usłojenia. W pełni vintage'owa klonowa podstrunnica posiada promień 7,25”, a znalazło się na niej 21 progów oraz markery w postaci czarnych kropek. Menzura gitary wynosi 25,5".

Fender Private Collection H.A.R. Stratocaster posiada trzy ręcznie nawijane przetworniki Custom Shop'55 Single-Coil Strat, które zapewniają klasyczne brzmienie Fendera. Ponadto regulatory Master Volume, Tone 1 (pickup gryfowy) i Tone 2 (pickup środkowy), trzypozycyjny przełącznik.

Pozostałe elementy wyposażenia gitary to jednowarstwowy pickguard Eggshell, sześciosiodełkowy mostek American Vintage Synchronized Tremolo, vintage'owe klucze z logo Fendera, okrągłe drzewko dociskające dwie najcieńsze struny i siodełko główki z kości. Instrument oferowany jest wraz z twardym futerałem oraz certyfikatem autentyczności.

http://www.fendercustomshop.com/