Fender Jimi Hendrix Monterey Stratocaster

Newsy
Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Jimi Hendrix Monterey Stratocaster

W ramach serii Artist Signature 2017 firma Fender zaprezentowała model Jimi Hendrix Monterey Stratocaster.

Gdy w niedzielę 18 czerwca 1967 roku, trzeciego dnia Monterey International Pop Music Festival na scenie pojawił się zespół Jimi Hendrix Experience zapewne nikt nie przypuszczał, że występ ten przejdzie do historii rocka. Dość krótki koncert Hendrixa został zwieńczony coverem "Wild Thing" podczas którego Jimi podpalił swojego ręczenie malowanego Stratocastera. To wydarzenie oraz oryginalna gitara, dziś istniejąca jedynie na zdjęciach i filmie, przeszły do legendy. Aby uczcić okrągłą, 50 rocznicę jednego z kamieni milowych w historii muzyki, Fender stworzył limitowany model Jimi Hendrix Monterey Stratocaster. Został on zaprezentowany po raz pierwszy podczas letnich targów NAMM 2017 i właśnie trafił do ofert firmy w cenie 899, 99 dolarów.

Fender Stratocaster był bez wątpienia ulubionym modelem Jimiego Hendrixa. Jego wyobraźnia, wyjątkowa więź z instrumentem i niezrównane umiejętności gry sprawiły, że możliwości Stratocastera wydawały się nieograniczone - w takim stopniu nie dokonał tego żaden inny artysta, zarówno wcześniej jak i w późniejszym czasie. Ikoniczne występy Hendrixa podczas Monterey Pop Festival i Woodstock zainspirowały rzesze entuzjastów gitary do sięgnięcia po Stratocastera.

Jak zapowiada Fender, jubileuszowy model Jimi Hendrix Monterey Stratocaster oddaje całą energię niezapomnianego finału występu na Monterey Pop Festival. Wykonany z olchy korpus gitary został ozdobiony odtworzonym oryginalnym, psychodelicznym zdobieniem i wykończony błyszczącym lakierem poliuretanowym. Klonowy, przykręcany czterema śrubami, gryf o profilu C, vintage'owa podstrunnica o promieniu 7,25" wykonana z drewna pau ferro, mającego bardzo podobne właściwości do palisandru, a także 21 progów o vintage'owych rozmiarach zapewniają idealny komfort gry, podobnie jak w oryginalnym modelu. Na podstrunnicy umieszczono również markery w kształcie kropek w kolorze Aged White. Siodełko główki wykonano z syntetycznej kości. Menzura instrumentu wynosi 25,5" (648 mm).

Za klasyczne brzmienie Fendera odpowiadają tu trzy vintage'owe pickupy Stratocaster single-coil regulowane pięciopozycyjnym przełącznikiem oraz regulatory Master Volume, Tone (pickup pod gryfem) i Tone (pickup w pozycji środkowej).  

Sześciosiodełkowy synchroniczny mostek tremolo, przymocowany za pomocą sześciu śrub, doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju dźwiękowych ekspresji. Gitara posiada również ozdobioną kwasorytem płytkę mocowania gryfu przedstawiającą sylwetkę Jimiego i napis Authentic Hendrix.

"Uhonorowanie tego wyjątkowego momentu w historii muzyki w jego 50 rocznicę oraz uczczenie dziedzictwa Jimiego Hendrixa to dla nas prawdziwy zaszczyt" - powiedział wice-prezes Fendera ds. produktów, Justin Norvell. "Stratocaster był sercem niezliczonej liczby pamiętnych koncertów Hendrixa, ale to Monterey udowodnił, że Jimi stał się w Stanach Zjednoczonych siłą, z która należy się liczyć. Fender jest dumny, że był częścią tego wydarzenia. Płomienna kulminacja jego występu stała się jednym z najbardziej ikonicznych momentów XX wieku. Po koncercie przetrwało niewiele kawałków oryginalnej gitary, ale szczegółowa analiza zdjęć i filmu z koncertu pozwoliła nam na opracowanie nowej wersji gitary oddanej z najdrobniejszymi detalami."

https://www.fender.com/

Zdjęcie z festiwalu: Ken Marcus