Mniej palisandru w gitarach Fendera
Fender ogłosił decyzję o rezygnacji ze stosowania palisandru w niektórych modelach gitar produkowanych przez firmę.
Decyzje te są spowodowane zmianami w zapisach Konwencji waszyngtońskiej, czyli Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), które weszły w życie 2 stycznia 2017 roku. Konwencja oganiczająca handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami, została podpisana w 1973 roku i ma na celu ochronę zagrożonych gatunków.
Palisander to jeden z najbardziej poszukiwanych gatunków drewna, na które popyt rośnie lawinowo. Tylko niewielka część palisandru pochodzi z upraw na plantacjach, a zdecydowana większość tego drewna pozyskiwana jest z lasów naturalnych, co wywołuje katastrofalne skutki dla ekosystemów lasów tropikalnych. To sprawiło, że pierwszy gatunek palisandru znalazł się w załączniku do ustaleń Konwencji waszyngtońskiej, wymieniającym zagrożone gatunki, już w 1992 roku, a następnie ochroną obejmowano kolejne gatunki tego drewna. Najnowsze zmiany wprowadziły wymóg uzyskania zezwolenia na komercyjny wwóz i wywóz ze Stanów Zjednoczonych (oraz oczywiście Unii Europejskiej) wszelkich instrumentów zawierających palisander.
W niedawno wydanym oświadczeniu, prezes Fender Musical Instruments Corporation, Andy Mooney, poinformował o zmianach w polityce firmy związanych z nowymi obostrzeniami. Palisander będzie wciąż stosowany w wytwarzanych w Stanach Zjednoczonych gitarach solid body, takich jak modele z serii American Professional. W modelach produkowanych w Meksyku palisandrowe podstrunnice zostaną zastąpione drewnem Pau Ferro rosnącym w lasach Brazylii i Boliwii. Drewno Pau Ferro ma bardzo podobne właściwości do palisandru i pojawiło się wcześniej w modelu Fender Stevie Ray Vaughan Signature Stratocaster. W modelach z serii American Elite palisander wykorzystywany do podstrunnic zostanie zastąpiony przez heban. Firma wciąż rozważa różne opcje dla modeli Squier oraz gitar akustycznych.
Marki, których właścicielem jest Fender Musical Instruments Corporation, takie jak Gretsch, Jackson, Charvel i EVH wciąż będą używać palisandru zarówno w gitarach solid body, jak i akustycznych.