Palisander wraca do gry

Newsy

Szymon Kubicki

Palisander wraca do gry

Jak wynika z najnowszych regulacji CITES, obostrzenia na używanie palisandru w instrumentach muzycznych zostały znacząco ograniczone.

Przypomnijmy, że obostrzenia do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zostały wprowadzone w styczniu 2017 roku. Wówczas zdecydowano o wymogu uzyskania zezwolenia na komercyjny wwóz i wywóz ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wszelkich instrumentów zawierających palisander. Spowodowało to ograniczenie stosowania palisandru w instrumentach takich marek jak m.in. Fender czy ESP. Teraz zakaz ten został wycofany, a nowe regulacje wejdą w życie 26 listopada 2019 roku.

Jak wynika z nowego dokumentu wymieniającego chronione gatunki, przyjętego w Genewie w sierpniu i datowanego na 3 października 2019 roku (dostępny TUTAJ), import i eksport gotowych instrumentów, części do instrumentów oraz gotowych akcesoriów wykonanych z palisandru nie będzie już podlegał regulacjom CITES. Zakaz został zdjęty ze wszystkich gatunków tego drewna, za wyjątkiem palisandru brazylijskiego, który wciąż pozostał na liście.

Nowe regulacje z pewnością ucieszą nie tylko producentów instrumentów na całym świecie, ale również gitarzystów, który mogli dotychczas spotykać się w problemami podczas podróży z instrumentami wyposażonymi w palisandrowe komponenty.

Żródło: https://www.namm.org