IK MULTIMEDIA iRig Nano Amp

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki IK MULTIMEDIA
Testy
2017-09-28
IK MULTIMEDIA - iRig Nano Amp

Miniaturyzacja sprzętu i podnoszenie jego funkcjonalności rozwija się w postępie geometrycznym.

Przykładem jest miniaturowy wzmacniacz na baterie i jednocześnie interfejs zaprojektowany do współpracy z urządzeniami mobilnymi wykorzystującymi aplikację AmpliTube w systemie iOS - to swego rodzaju brakujące ogniwo między gitarą a telefonem, umożliwiające ćwiczenie i granie w dowolnym miejscu.

Kieszonkowy iRig Nano Amp zasilany trzema bateriami typu AA wyposażono w głośnik o średnicy 3 cali ukryty pod maskownicą z blaszanej siatki. Moc 3 W wystarcza do ćwiczenia w domu, a jeśli to byłoby za mało, jest możliwość podłączenia zewnętrznej kolumny - zgodnie z zapewnieniami producenta nawet typu 4×12". Niewielka plastikowa obudowa ma podcięcia tylnych krawędzi oraz odchylaną stopkę umożliwiającą ustawienie mikrowzmacniacza pod kątem około 60 stopni.

Z lewej strony umieszczono gniazda: wejście instrumentalne (TS 1/4"), wyjście głośnikowe (TS 1/4"), wyjście słuchawkowe (TRS 1/8"). Prawa ścianka mieści potencjometr czułości wejściowej (GAIN), głośności wyjściowej (VOLUME), oraz gniazdo do połączenia z urządzeniem mobilnym. Na górze zamontowano dwa niewielkie przełączniki: AMP/ DEVICE i NORMAL/BRIGHT.

Wyróżniającą cechą iRig Nano Amp są dwa tryby działania. Pierwszy to AMP - urządzenie pracuje jako samodzielny wzmacniacz gitarowy z charakterystyką brzmienia opartą na wzorcu brytyjskim, z regulacją GAIN i VOLUME oraz przełącznikiem rozjaśniającym barwę (NORMAL/BRIGHT). Drugi to tryb DEVICE - sprzęt podłączony do iPhone-a albo iPada, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości kreowania brzmień w aplikacji AmpliTube (dostępnej w App Store), wraz z 4-ścieżkowym looperem lub rejestratorem. Komunikacja z iPadem lub iPhonem odbywa się poprzez ich wyjście słuchawkowe kablem z wtykami TRRS (użytkownicy iPhone 7 muszą zaopatrzyć się w przejściówkę). W tym trybie wewnętrzny układ korekcji jest pomijany, a pokrętło Volume reguluje poziom wyjściowy wzmacniacza, którym można wyciszyć wewnętrzny głośnik lub podłączoną kolumnę korzystając z wyjścia słuchawkowego przy graniu lub nagrywaniu.

Obudowa niewielkiego wzmacniacza pozwala zarówno na ustawienie go pionowo jak i pod lekkim kątem względem podłoża (zintegrowana "nóżka"). Wymiary tego "comba" to zaledwie 159 × 89 × 45 mm, a ciężar bez baterii wynosi jedynie 250 g.

W PRAKTYCE


iRig Nano Amp prezentuje się niepozornie będąc niewiele większym od iPhone'a, ale jego wymiary pozwolą wrzucić go do kieszeni pokrowca gitary i zabrać ze sobą w dowolne miejsce, chociażby na łono natury. Przede wszystkim jest to miniaturowy wzmacniacz z 3-calowym głośnikiem, który po podłączeniu gitary zaskakuje przyjemną i dosyć donośną barwą. Pokładowy preamp i układ korekcji oferuje brzmienie od czystego do już rockowego gainu, choć tłustego dołu raczej się tu nie spodziewajmy. Niemniej przy ćwiczeniu wprawek sprawdza się całkiem nieźle.

Producent umożliwia podłączenie normalnej gitarowej kolumny nawet do 4x12 o impedancji 8 lub 16 Ohm. Na naszej testowej 2x12 z głośnikami Celestion Vintage 30 iRig Nano zaskakuje dynamiką i pełnym, gitarowym pasmem, oraz zauważalnie większą głośnością w porównaniu do pokładowej 3-calówki. Przy większym gainie Nano Amp całkiem sprawnie wyczyszcza się pokrętłem głośności gitary, ale cała zabawa zaczyna się przy wykorzystaniu wzmacniacza ze smartfonem lub tabletem iOS oraz programem AmpliTube.

iPhone 6S działał bez żadnych problemów, a na starcie mamy możliwość wykorzystania darmowego programu AmpliTube CS. Jest to oczywiście okrojona wersja z kilkoma stompboxami, 3 wzmacniaczami i kolumnami oraz 2 mikrofonami, plus loop perkusyjny, metronom z tunerem i 1-ścieżkowy recorder. Aplikacja umożliwia płatny dostęp do olbrzymiej biblioteki wysokiej klasy wzmacniaczy, kolumn i efektów, ale nawet w darmowej wersji znajdziemy kilka inspirujących barw już na pokładowym głośniku, które po podłączeniu kolumny brzmią więcej niż zadowalająco nawet dla wyrobionych gitarzystów. Jedynie głośność w trybie Device jest nieco mniejsza niż w przypadku Amp, ale nie ma to większego znaczenia przy ćwiczeniu.

Ewentualny zakup kilku wzmacniaczy, efektów czy np. kilkuśladowego recordera z poziomu darmowej aplikacji nie nadszarpnie kieszeni, a będziemy dysponować kompletnym, inspirującym narzędziem do ćwiczenia w dowolnym miejscu, z możliwością podłączenia też klasycznej kolumny, o czym nie można zapominać.

PODSUMOWANIE


iRig Nano Amp jest niezwykle uniwersalnym, oferującym bardzo szerokie możliwości brzmieniowe i ćwiczeniowe mikrowzmacniaczem, szczególnie przy wykorzystaniu bogactwa aplikacji AmpliTube. W atrakcyjnej cenie otrzymujemy bardzo kompaktowe i niezwykle funkcjonalne (tu już konieczne będzie posiadanie iPhone'a lub iPada), zasilane bateryjnie urządzenie ćwiczeniowe, z ciekawą opcją podłączenia całości do pełnowymiarowej kolumny gitarowej.

www.ikmultimedia.com

www.audiostacja.pl

 

Moc: 3 W
Głośnik: 3"
Przyłącza: wejście gitary, wyjście
głośnikowe, wyjście słuchawkowe,
połączenie z urządzeniem
przenośnym
Regulacje i przełączniki: GAIN;
VOLUME; AMP/DEVICE; NORMAL/BRIGHT
Zasilanie: 3 × AA
Wymiary: 159 × 89 × 45 mm
Masa: 250 g (bez baterii)

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6