ARIA Pro II PE-350PG

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki ARIA
Testy
2025-01-20
ARIA - Pro II PE-350PG

Aria Guitars obecna na rynku już od ponad pół wieku to jedna z najstarszych japońskich firm produkujących gitary elektryczne, basowe i akustyczne. W 1975 roku powstała marka Aria Pro II pod której szyldem powstawały wysokiej klasy instrumenty przeznaczone dla profesjonalnych muzyków, a w obecnej, szerokiej ofercie znaleźć można kilkanaście serii gitar elektrycznych, basowych, elektrycznych i elektryczno akustycznych, klasycznych oraz ukulele.

Na naszym rynku gitary te dostępne są dzięki krakowskiemu dystrybutorowi Music Info, a w kolejnym teście gościmy pięknie prezentujący się model Aria Pro II PE-350PG pochodzący z serii PE-350 obejmującej cztery modele o korpusach single cut w stylu unowocześnionego LP.

BUDOWA

Aria Pro II PE-350PG posiada korpus z okoume w stylu LP z pojedynczym wcięciem cutaway, prezentujący się bardziej nowocześnie dzięki ostrzejszemu wyprofilowaniu dolnego rogu. Drewno okoume wyróżnia mniejsza gęstość i waga, choć tonalnie zbliżone jest do mahoniu, i od lat stosowane jest, choć na nieco mniejszą skalę, przez wielu producentów gitar. Rzeźbiony top zdobi laminat z klonu płomienistego otoczony miodowym bindingiem, wykończony atrakcyjnie prezentującym się satynowym lakierem w cieniowanym kolorze Aged Lemon Drop. Błyszczący tył odsłania fakturę drewna, od razu zauważyć też można mniejszą grubość korpusu, co przekłada się bezpośrednio na wygodę gry, a konstrukcja set-in z wklejanym gryfem zapewnia dobry rezonans i wybrzmienie. Szyjkę z okoume o okrągłym profilu również wykończono błyszczącym lakierem, a ukośne ścięcie łączenia zapewnia bardzo dobry dostęp do najwyższych pozycji. Palisandrowa podstrunnica wzbogacona podobnie jak przy topie, ciemno-żółtym bindingiem oraz dużymi trapezowymi markerami z imitacji masy perłowej mieści 22 średniej wielkości progi. Całość wieńczy oryginalna, dosyć duża symetryczna główka w czarnym, błyszczącym wykończeniu z chromowanymi kluczami w układzie 3+3. Jej front zdobi złote, zmieniające odcień logo marki na szczycie oraz nazwa serii PE. Osprzęt dopełnia chromowany stały, nieco poszerzony mostek Aria SPT ze strunociągiem QH o regulowanej wysokości – zakotwiczone w nim końcówki strun przekładane są od tyłu strunociągu. Za przeniesienie brzmienia odpowiada para humbuckerów Aria Classic Power “CPH-1C” w chromowanych puszkach mocowanych kremowymi ramkami do topu, sterowanych 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dwoma parami potencjometrów głośności i tonów dedykowanych oddzielnie każdemu z pickupów. Model PE-350PG wyróżnia się dwoma rodzajami osadzonych w wyfrezowanych zagłębieniach gałek: pierwsza, ‘górna’ para humbuckera gryfowego to klasyczne, przezroczyste ciemno-miodowe gałki, pozostałe dwie dedykowane pickupowi przy mostku wyróżnia jaśniejszy, złoty kolor oraz srebrne topy. Gitara posiada krótszą menzurę 25,75” (628 mm), w komplecie otrzymujemy też czarny przewód jack-jack.

Trzypozycyjny przełącznik umieszczono w delikatnym zagłębieniu na górnym rogu.

Ergonomiczne łączenie wklejanego gryfu z cieńszym korpusem zapewnia komfortowy dostęp do wyższych pozycji podstrunnicy.

W PRAKTYCE

Gitara na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach – wykończony na wysoki połysk rzeźbiony i lekko wypukły na środku top w połączeniu z klonem płomienistym oraz pięknym, kolorem Aged Lemon Burst o bursztynowo-pomarańczowym odcieniu prezentuje się bardzo efektownie. Widoczna powierzchnia nie przysłonięta pickguardem wzbogacana jest chromowanymi pickupami i mostkiem oraz różnymi gałkami potencjometrów dedykowanych przetwornikom, przywołującymi na myśl słynnego Les Paula Gary’ego Moore’a. Instrument Arii wyróżnia cienki i lekki korpus który w połączeniu z wyprofilowaniem łączenia wklejanego gryfu z korpusem zapewnia wyjątkowo komfortowy dostęp do najwyższych partii podstrunnicy. Szyjka ma okrągły, nieco większy profil i na początku czuć gryf w ręku, jednak po chwili gry dzięki krótszej menzurze, niskiej akcji strun i również nieco węższemu ich rozstawowi palce same biegają przy legatowych przebiegach. Niektórym osobom może mniej podobać się dosyć nietypowy kształt i wielkość główki, która wprowadza też oryginalny element retro-vintage do całości. Wykończenie jest staranne, nie widać żadnych niedoróbek w położeniu lakieru czy oszlifowaniu progów – biorąc pod uwagę efektowny wygląd i konstrukcję set-in jest to zdecydowanie instrument wyróżniający się w tej, a nawet wyższej półce cenowej.

W gitarze zamontowano oryginalnie prezentujący się chromowany stały mostek Aria SPT ze strunociągiem QH.

Gitara na sucho brzmi sprężyście i równo, ma rzadko spotykany akustyczny charakter, co może być też zasługą drewna okoume. Na kanale czystym całość odzywa się zbalansowanym brzmieniem, w którym słyszalny jest wspomniany charakter, kojarzący się z gitarami z komorami rezonansowymi. Aria ładnie oddaje dynamikę ataku, barwa humbuckera gryfowego ma ciepły, niższy środek, w brzmieniu czuć ‘powietrze’, brzmienie ma naturalny, drewniany charakter. Środkowa pozycja przełącznika rozjaśnia całość wprowadzając jeszcze więcej akustycznego elementu do barwy, środek jest lekko wycofany, góra plastyczna – w połączeniu z oddzielną regulacją głośności tylko tu można znaleźć kilka bardzo ładnych barw podkładowych. Na kanale drive Aria Pro II PE-350PG nie traci nic ze swoich walorów, humbucker przy gryfie zachowuje czysty, klarowny i otwarty charakter ze śpiewną górą wzorowo oddając niuanse, co słyszalne jest doskonale przy tłumieniu strun, gdzie uzyskujemy dynamiczny, wyrazisty palm-muting na średnim gainie. Pickup przy gryfie bez problemu sprawdza się w rockowej stylistyce, pojawia się więcej harmonicznych i sustain, góra jest przyjemna a struny basowe wykazują wyjątkową klarowność. Przy mocnych riffach przydałoby się tu nieco więcej dołu, który dodałby tłustości barwie, jednak połączenie dynamicznego, tłustego basu i klarowności prezentowanej przez Arię, przy obecnym naturalnym, akustycznym, drewnianym charakterze to domena gitar typu LP z kilkukrotnie wyższej półki cenowej. Ustawienie high-gainowe również nie sprawia problemów – Aria odzywa się tu nasyconym przesterem rockowych lat 80. połączonym z oddaniem niuansów kojarzonych z vintage’ową klasyką. Pokładowe pickupy dzięki średniemu poziomowi sygnału dobrze oddają opisany wyżej charakter gitary przy mocniejszym gainie, choć tu już lepiej wypada humbucker mostkowy – otwartość pozycji gryfowej objawia się w bardziej wyrazistej najwyższej górze, która też z drugiej strony lepiej oddaje niuanse gry kostką oraz dodaje klarowności.

Na otoczonej bindingiem palisandrowej podstrunnicy osadzono duże, trapezowe markery z imitacji masy perłowej.

Dedykowane oddzielnie dla każdego z pickupów potencjometry głośności i tonów cieszą wzrok dwoma różnymi rodzajami gałek, stylowo dopełniających cały instrument.

PODSUMOWANIE

Aria Pro II PE-350PG będąca nowością na 2021 rok zaskakuje swoimi walorami i biorąc pod uwagę jeszcze poziom cenowy świadczy o możliwościach japońskiego producenta. Od razu słychać, że brzmieniowo mamy do czynienia z wysokiej klasy instrumentem, dodatkowo dobrze wykonanym i pięknie prezentującym się, zdecydowanie wykraczającym poza swoją cenę.

 

DANE:

Konstrukcja: set-in (Heel-Less Set Neck)
Korpus: okoume
Top: profilowany, wzorzysty klon płomienisty, kremowy binding
Gryf: okoume
Podstrunnica: palisander
Progi: 22 medium
Klucze: die cast, chromowane
Skala: 24,75” (628 mm)
Układ elektryczny: 2 x humbucker Aria Classic Power CPH-1C (Alnico 5), 2 x VOLUME, 2 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik Mostek: chromowany, Aria Original SPT ze strunociągiem QH
Wykończenie: AGLD (Aged Lemon Drop)

www.musicinfo.pl

Wynik testu
Cena
1 498.00 zł
Dystrybutor