IBANEZ AZ2203N
Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna
Gitary serii AZ okazały się strzałem w dziesiątkę, łącząc topowe elementy specyfikacji, obecne dotąd w butikowych instrumentach oraz klasyczny design. Zainteresowanie nimi nie słabnie, czego dowodem są m.in. kolejne odsłony tych instrumentów, jak obecny w teście model AZ2203N wykończony w kolorze Antique Turquoise, który zaprezentowany został na tegorocznych targach NAMM.
AZ to seria gitar stworzona przez muzyków dla muzyków – podczas długiego procesu ich powstawania prototypy rozesłano do profesjonalnych gitarzystów, wśród których byli m.in. Marco Sfogli, Lee Wrath czy Martin Miller i Tom Quayle – ostatni dwaj panowie mogli poszczycić się własnymi sygnaturami gitar, opartymi właśnie na konstrukcjach AZ. W styczniu 2023 dołączył do nich m.in. Luca Mantovanelli. W serii znajdują się modele klasy Prestige budowane w Japonii oraz wytwarzane w Indonezji i przystępniejsze cenowo modele Premium.
BUDOWA
Korpus AZ2203N wykonano z olchy i wykończono na wysoki połysk w przyciągającym wzrok, ciemnym, turkusowym odcieniu o nazwie Antique Turquoise. Uwagę w serii AZ zwracają mocniejsze, bardziej nowoczesne sfrezowania korpusu, zarówno rogów jak i podcięcia z tyłu, zapewniające wyjątkowy komfort i ergonomię, podobnie jak głębiej profilowane łączenie gryfu z korpusem. Z tyłu komorę mostka zakrywa biała płytka z podłużnymi otworami, dzięki którym nie ma potrzeby jej odkręcania dla regulacji napięcia sprężyn. Chromowany mostek to wysokiej klasy tremolo Gotoh T1502S z łagodnie profilowanymi, stalowymi siodełkami o wąskim rozstawie (10,5 mm). Jest to podobna konstrukcja do tej stosowanej w linii Premium, aczkolwiek wykonana z lepszej jakości materiałów (blok jest tutaj stalowy). Każde z siodełek pozwala na regulację wysokości, a ramię tremolo wciskane jest w otwór i stabilizowane nakrętką. Przykręcany gryf o smukłym, okrągłym profilu C wykonano z klonu „pieczonego” – poddano go obróbce termicznej w atmosferze beztlenowej (w linii Prestige, czyli w testowanym modelu, jest to opatentowana przez Ibaneza technologia S--TECH WOOD, wykorzystująca azot i próżnię). W wyniku tego drewno ma ciemniejszy kolor, a przyspieszone sezonowanie stabilizuje wewnętrzną strukturę co skutkuje polepszonymi właściwościami akustycznymi, zwiększonym rezonansem oraz odpornością na warunki atmosferyczne.
Stalowe siodełka oraz wciskane ramię tremolo.
Palisandrowa podstrunnica ma zmienny promień od 228 do 305 mm (9-12”) i mieści 22 progi jumbo typu Stainless, czyli wykonane ze stali nierdzewnej. Szerokość podstrunnicy przy kościanym siodełku główki wynosi 42 mm, grubość gryfu przy I progu to 20,5 mm, przy XII – 22,5 mm. Przednie znaczniki progów stanowią kropki z masy perłowej, na górnej krawędzi zastosowano świecące w ciemności markery fluorescencyjne. Główka kształtem nawiązuje do znanego designu Ibaneza, jest jednak nieco bardziej masywna i zaokrąglona niż w serii RG. Powierzchnię zdobi złoty logotyp marki, na górze w jednym rzędzie przykręcono sześć blokowanych, chromowanych kluczy Gotoh Magnum Lock H.A.P. z możliwością regulacji wysokości trzpieni.
Układ SSS tworzą specjalnie opracowane dla serii AZ przetworniki Seymour Duncan Fortuna.
Gniazdo wejściowe umieszczone jest pod kątem do góry na tylnej krawędzi korpusu, poniżej zaczepu paska. W układzie elektrycznym zamontowanym na trójwarstwowej, perłowej płytce znalazły się przetworniki Seymour Duncan Fortuna w układzie SSS, oparte na magnesach Alnico V, opracowane specjalnie dla tej serii Ibaneza. Całością steruje 5-pozycyjny przełącznik oraz trzy potencjometry. Oprócz standardowego VOLUME i TONE mamy tu bowiem dodatkowy pot – BLENDER, którym w każdej pozycji przełącznika można domiksować singiel spod mostka. Instrument dostarczany jest w czarnym, profesjonalnie prezentującym się, wyłożonym bordowym pluszem futerale typu ABS z tłoczonym logo Ibaneza. W środku standardowo znajdziemy też zestaw narzędzi Multitool.
Mostek tremolo Gotoh T1502S posiada stalowy blok.
W PRAKTYCE
Gitary z serii AZ kilkukrotnie gościły już na łamach naszego magazynu, jednak za każdym razem testowanie ich jest czystą przyjemnością. Testowany obecnie AZ2203N jest chyba najbardziej „stratocasterową” wersją spośród wszystkich modeli AZ. Gitara jest lekka, wąski gryf o satynowej powierzchni nie jest przesadnie cienki, po kilku chwilach znakomicie układa się w dłoni, a perfekcyjnie wypolerowane progi Stainless zapewniają znakomity przesuw strun po ich powierzchni podczas wibrata czy podciągania – naprawdę polecam pograć chwilę na takich progach, jeśli ktoś nie miał okazji. Również zmienny radius jest strzałem w dziesiątk e – to najlepsze co można mieć z obu światów. Głębsze podcięcie z tyłu oraz odchudzone, pogłębione łączenie gryfu z korpusem przekładają się na komfort gry na stojąco i w wyższych partiach podstrunnicy. Mostek działa bardzo płynnie i wraca do zerowej pozycji, chociaż by uniknąć okazjonalnego rozstrajania się strun wiolinowych dobrze jest przesmarować siodełko gryfu np. smarem teflonowym. Do całości dokłada się niska akcja strun, choć przy mocniejszym ataku, do którego dzięki bardzo dynamicznej i sprężystej odpowiedzi gitara wręcz zachęca, nie można przesadzić z ultra niską wysokością – 2 mm nad 14 progiem w zupełności wystarczy.
Na główce zamontowano blokowane, chromowane klucze Gotoh Magnum Lock H.A.P.
Od strony brzmienia mamy tu tradycyjny „stratowy układ 3 singli, pasywne single Fortuna łączą szklistą górę z mocniejszym środkiem i stosunkowo niskim poziomem sygnału. Na czystej barwie singla gryfowego mamy sprężysty, dynamiczny i czysty dół oraz stratową górę oraz mocniejszy środek – brzmienie jest nowoczesne, ma jednak vintage’owy charakter, który doprawiono ciepłym środkiem oraz nieco mocniejszym sygnałem. Międzypozycje brzmią rasowo, z okrągłą szklanką singli. Po dodaniu gainu gitara daje jeszcze więcej harmonicznych, mocniejszy środek ładnie eksponuje singiel gryfowy w solówkach, międzypozycje dostają blues-rockowego pazura, a singiel pod mostkiem raczy nas ekspresyjną górą. Singiel gryfowy ma ekspresyjną prezencję, plastyczny środek i tłusty dół, idealnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju blues-rockowych i rockowych zagrywkach – wszystko z wzorowym oddaniem niuansów i klarownością niskiego pasma. Plus kilka rasowych barw z obszarów mid-gain, również dzięki międzypozycjom. Blender dodaje przyjemnie oryginalne barwy do układu SSS, pozwalając uzyskać w skrajnym ustawieniu barwę zbliżoną do Tele. Testowany AZ pokazuje profesjonalne oblicze w zasadzie z każdej strony – znakomita wygoda i ergonomia gry, wzorowe wykończenie szczegółów, design w stronę vintage z praktycznymi, nowoczesnymi rozwiązaniami (zmienny radius) oraz oddanie artykulacji i szeroki wachlarz barw, w którym bez problemu znajdziemy kilka s”tratowych” klasyków z najwyższej półki.
Pod drugą gałką TONE kryje się BLENDER, który domiksowuje przetwornik pod mostkiem.
PODSUMOWANIE
To już kolejny model AZ testowany przez nas, po raz kolejny zaskakujący absolutnie brzmieniem z górnej półki oraz profesjonalnym poziomem wykończenia i jakością materiałów, co szczególnie widoczne jest w najwyższej linii Prestige. Ibanez AZ2203N to idealny instrument dla profesjonalnego muzyka szukającego wygodnego, świetnie brzmiącego instrumentu z naciskiem na rasowe barwy Strata i kilka dodatkowych, ciekawych barw dzięki blenderowi. Trzeba otwarcie przyznać, że granie na tej gitarze dało nam sporo satysfakcji i ze względu na zastosowane tu rozwiązania będzie to chyba nasz ulubiony model z całej serii AZ.
Test gitary został przeprowadzony z użyciem strun D’Addario z serii XL, które są wytwarzane od 1974 roku aż po dziś dzień. Stalowy rdzeń heksagonalny z niklowaną owijką. Klasyka brzmienia. Struny do redakcji dostarczyło www.daddario.com.
DANE:
Konstrukcja: bolt-on
Korpus: olcha
Gryf: AZ Oval C S-TECH WOOD (wypalany próżniowo), satynowy
Progi: 22 (Jumbo Stainless Steel)
Podstrunnica: palisander
Siodełko: kość impregnowana olejem
Skala: 25,5” (648 mm)
Radius: zmienny 228-305 mm
Grubość gryfu: 20,5 mm (próg 1), 22,5 mm (próg 12)
Szerokość gryfu: 42 mm (siodełko)
Znaczniki pozycji: perłowe kropki, fluorescencyjne (boczne)
Układ elektryczny: 3 x singiel Seymour Duncan Fortuna, VOLUME, TONE, BLENDER, 5-pozycyjny przełącznik
Mostek: Gotoh T1502s
Klucze: blokowane Gotoh Magnum Lock H.A.P.
Wykończenie: połysk Antique Turquoise
Wyposażenie: futerał Ibanez, zestaw Multitool