GRETSCH G2215-P90 Streamliner Junior Jet Club

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki GRETSCH
Testy
Magazyn Gitarzysta
2021-11-13
GRETSCH -  G2215-P90 Streamliner Junior Jet Club

Gretsch kojarzony jest często z ekskluzywnymi gitarami hollow-body, jednak rozwijana od lat oferta obejmuje pełną gamę instrumentów przeznaczonych dla młodszych, tudzież mniej zamożnych gitarzystów, chcących sprawdzić słynne konstrukcje amerykańskiej marki.

Model Junior Jet Club jest przykładem instrumentów stanowiących punkt wejścia do szerokiej gamy gitar Gretscha, a testowany G2215-P90 Streamliner Junior Jet Club prezentuje się nad wyraz intrygująco łącząc styl Single-cut Jet i będąc też pewnym nawiązaniem marki do konstrukcji Les Paula

BUDOWA

Junior Jet Club rozpoczynając w zasadzie cenowy pułap marki, jest dosyć uproszczony z założenia. Podstawowa wersja wyposażona jest w dwa humbuckery, tutaj za niewielką dopłatą otrzymujemy ciekawy układ gretschowskiego humbuckera i P-90. G2215 posiada pełny korpus z nato w błyszczącym wykończeniu Single Barrel Stain, nawiązującym brązowym odcieniem do koloru beczki. Top obiega dodatkowo kremowy binding oraz uzupełnia kremowy, łezkowy pickguard. Gryf z nato został przykręcony czterema śrubami, co jest dosyć rzadkie w katalogu instrumentów Gretscha kojarzonych z wklejanymi szyjkami. Pozwoliło to z jednej strony zmniejszyć koszt, z drugiej otrzymujemy też instrument wyróżniający się wśród innych modeli, posiadający jednak cały czas DNA marki. Wpisuje się w nie wykończona w kolorze korpusu główka oraz półokrągłe markery Neo-Classic widoczne przy górnej krawędzi laurelowej, ciemnej podstrunnicy, uzupełnianej 22 progami medium jumbo.

Na główce w układzie 3+3 zamontowano chromowane klucze Die-cast oraz syntetyczne siodełko o długości 43,3 mm. Osprzęt dopełnia stały, chromowany mostek z kompensowanymi, odlanymi siodełkami, pełniący też funkcję strunociągu – struny zawiane są wokół niego. Mamy tu możliwość całościowej regulacji wysokości oraz w pewnym stopniu menzury za pomocą wkręconych z tyłu śrub. Za brzmienie odpowiadają 2 pickupy – humbucker Gretsch Broad’Tron BT-2S w charakterystycznej, srebrno-czarnej obudowie, oraz przygryfowy, kremowy Gretsch P-90 Soap Bar. Steruje nimi 3-pozycyjny przełącznik na górnym rogu oraz dosyć oryginalna jak na Gretscha, okrojona regulacja za pomocą potencjometrów głośności z układem treble bleed na dolnym rogu, oraz tonów poniżej mostka. Menzura gitary to krótsze 629 mm czyli 24.75”.



WRAŻENIA

Przy stosunkowo niewielkiej wadze i dobrym wyważeniu, zarówno podczas zawieszenia na pasku gry na stojąco jak i w pozycji siedzącej, słowo komfort pasuje do testowanego Gretscha Junior Jet Club, szczególnie jeśli dodamy do tego krótszą skalę 629 mm. Gryf nie sprawia tu żadnych niespodzianek, a grubość 21,2 mm na pierwszym progu i 24,6 mm na dwunastym wraz z niską akcją strun wpisują się w ten obraz. Profil to ‘wygodne Thin U, choć mamy wrażenie nieco bardziej klasycznego, lekko zaokrąglonego C. Progi są dobrze oszlifowane na krawędziach oraz estetycznie wpasowane nad bindingiem, co mówi też o starannym wykończeniu detali. Łączenie gryfu z korpusem śrubami jest dosyć rzadkie w przypadku Gretscha, widać wyfrezowanie w korpusie pod lekkim kątem, by prawidłowo ustawić wysokość strun przy zastosowanym mostku w gibsonowskim stylu.

Nie ma też problemów ze strojeniem w progach dzięki kompensowanym siodełkom, choć lepiej jest mieć możliwość indywidualnego ustawiania menzury. Ciekawym elementem wizualnie są też przezroczyste, miodowe gałki dwóch potencjometrów, nawiązujące do lat 50., zanim jeszcze wprowadzono znane z późniejszych modeli, srebrne gałki z logiem ‘G-arrow’. Podobnie wąska główka ze złotym logiem nawiązuje do oryginalnego Jeta z 1953 roku. Gitara odzywa się dźwięcznie i dobrze rezonuje, nie czuć żadnego nienaturalnego wygasania dźwięków, sustain jest długi i wyrównany. Po podłączeniu z uwagi na pickup P-90 nie przeniesiemy się w pełni w typowy świat Gretscha, jednak w tym przypadku nie musimy się tym specjalnie przejmować. Brzmienie w pozycji przy mostku jest okrągłe i grube, mając ten charakterystyczny ton i klarowność P-90, idealna propozycja do mocnego bluesa przy zwiększeniu gainu. W akordach gitara zachowuje ładny, otwarty charakter i czytelność dźwięków. Przeciwległy przetwornik typowo kojarzący się już z Gretschem oferuje jaśniejszy ton i nieco mniejszą głośność, odzywa się jak niemal typowy PAF o większej klarowności, przywołując na czystym kanale klimaty rockabilly.

Załączenie drive’u pokazuje ładne oddanie niuansów i dobrą dynamikę, bez problemu uzyskamy crunchowe dźwięki zarówno klasycznego rocka jak i jego nieco  cięższe odmiany, barwa pełna jest harmonicznych i dobrze reaguje na atak. Przy operowaniu gałkami głośności i tonów uzyskamy tu znacznie więcej – układ treble bleed zachowuje jasną górę wyczyszczając gain i zauważalnie zdejmując też dołu pasma, co jest tu akurat dobrą cechą i mocniej jeszcze oddaje charakter barwy Gretscha. Ton subtelnie ociepla barwę na początku, na czystym kanale użytecznie wprowadzając jazzowy charakter w połowie skali. Dla miłośników oryginalnych, akordowych klimatów idealnie sprawdzą się oba pickupy pracujące razem, łącząc perlistą górę Gretscha ze znanym z LP i P-90, plastycznym, dynamicznym środkiem z perkusyjnym, nieco singlowym atakiem.



PODSUMOWANIE

Tańsze gitary znanych marek będące punktem wejściowym do poznania ich instrumentów coraz bardzie zaskakują jakością wykonania i brzmienia. Gretsch obecny przy narodzinach rock’n’rolla często jest szufladkowany i przypisywany głównie do stylu rockabilly. G2215-P90 Streamliner Junior Jet Club wyłamuje się z tego schematu wprowadzając nieco inny, choć uproszczony design. Połączenie pickupów P-90 i humbuckera Gretscha wprowadza do klasycznej barwy marki więcej bluesowego sznytu, a całość przy atrakcyjnej cenie dopełnia estetyka wykończenia oraz wygoda gry.

+ estetyka wykonania, dynamiczne, ładne brzmienie łączące charakter Gretscha i P-90, wygoda gry, cena
- brak

INFORMACJE

Konstrukcja: Single-cut, bolt-on
Korpus: Nato
Gryf: Nato, Thin U
Podstrunnica: Laurel, zaokrąglone krawędzie
Radius: 12” (305 mm)
Markery: Neo-Classic, perłowe
Progi: 22 Medium Jumbo
Klucze: Die-cast,
Siodełko: syntetyczne, 43,3 mm
Skala: 629 mm (24.75”)
Układ elektryczny: 1 x humbucker Gretsch Broad’Tron BT-2S (mostek), 1 x  Gretsch P-90 Soap Bar (gryf), 1 x VOLUME, 1 x TONE, 3-pozycyjny przełącznik,
Mostek: stały, tune-o-matic ze strunociągiem
Wykończenie: Single Barrel Stain, połysk
Osprzęt: Niklowany
Waga: 3,53 kg

DOSTARCZYŁ: www.gretschguitars.com

Wynik testu
Cena
1 761.00 zł
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
sierpień 2021
Kup teraz