Grunge wiecznie żywy: nowe modele Gretsch Vintage Select ‘89

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GRETSCH
Grunge wiecznie żywy: nowe modele Gretsch Vintage Select ‘89

Gretsch prezentuje dwa nowe modele z linii Vintage Select, tym razem inspirowane klasycznymi konstrukcjami marki z późnych lat '80.

Nowe modele - G6129T-89 Vintage Select '89 Sparkle Jet with Bigsby oraz G6128T-89 Vintage Select '89 Duo Jet with Bigsby - są "hołdem dla klasycznego projektu z końca lat '80, który wstrząsnął ruchem grunge'u na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku, który całkowicie opanował świat muzyki na początku lat 90". W istocie Chris Cornell użył modelu 1989 Gretsch G6128T Duo Jet w wersji Silver Sparkle do nagrania przełomowego albumu Soundgarden "Superunknown" z 1994 roku. Natomiast model Gold Sparkle można zobaczyć w psychodelicznym teledysku do hitowego utworu z tej płyty, "Black Hole Sun". Nowe gitary Gretscha nawiązują właśnie do tamtych czasów.

G6129T-89 Vintage Select '89 Sparkle Jet with Bigsby dostępny jest w wersji Gold Sparkle lub Silver Sparkle Gloss.

G6128T-89 Vintage Select '89 Duo Jet with Bigsby oferowany jest w kolorze Black na wysoki połysk

Instrumenty posiadają mahoniowe, komorowane korpusy solid body zgodne z historyczną specyfikacją. Wypukłe topy z laminatu klonu obwiedzione są białym bindingiem z ożyłkowaniem. Do charakterystycznych elementów należą: srebrny pickguard z logo marki, czarna główka w kształcie z późnych lat '80 z białym bindingiem, logo Gretsch i inkrustacją w kształcie podkowy oraz niklowany osprzęt.

Wklejany gryf o profilu Standard U wykonano z klonu i wykończono na wysoki połysk. Palisandrowej podstrunnicy towarzyszy biały binding, 22 progi medium jumbo, pearloidowe markery w kształcie "garbatych" prostokątów oraz boczne znaczniki pozycji w czarnym kolorze. Jej promień wynosi 12" (305 mm), a menzura instrumentu to 24,6" (625 mm).

Obydwa modele wyposażono w kościane siodełko, klucze Gotoh Die-Cast, mostek Adjusto-Matic umocowany do palisandrowej podstawy oraz strunnik Bigsby B3C Vibrato z logo Gretsch. Gitary napędza para przetworników TV Jones TV Classic Plus przy mostku i TV Jones TV Classic pod gryfem, które replikują niepowtarzalne pickupy Filter’Tron. Kontrola następuje za pomocą trójpozycyjnego przełącznika, indywidualnych pokręteł Volume oraz potencjometrów Master Volume z układem treble bleed i Master Tone.

https://www.gretschguitars.com/