CHARVEL USA Select DK24 HH

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki CHARVEL
Testy
2020-03-05
CHARVEL - USA Select DK24 HH

Charvel może się poszczycić doskonałą renomą, którą podkreśla liczne grono wybitnych muzyków grających na instrumentach tej marki, takich jak choćby Eddie Van Halen, Shawn Lane, George Lynch, Richie Sambora czy Guthrie Govan. 

W tym miesiącu przyjrzymy się gitarze Charvel USA Select DK24 HH, która została stworzona do jednego celu: aby umożliwić realizację nawet najbardziej karkołomnych zagrywek.

BUDOWA

Widząc specyfikację, w której pojawiają się określenia Speed Neck czy Full Shred, nietrudno zgadnąć, do jakich gitarzystów jest skierowany ten instrument. Po wzięciu gitary do rąk czuć, że jest to model wyścigowy, przeznaczony do szybkiej gry i biegania po gryfie. Korpus został wykonany z olchy i dodatkowo pokryty efektownym, połyskującym w świetle lakierem o jaskrawej barwie. Jest to wykończenie o groźnie brzmiącej nazwie Oxblood.

Na klonowym gryfie o wyjątkowo płaskim profilu (w końcu nazwa Speed Neck do czegoś zobowiązuje) znajdziemy podstrunnicę z klonu płomienistego o estetycznym i efektownym usłojeniu. Gryf przykręcono do korpusu za pomocą czterech śrub, a miejsce połączenia wyprofilowano w sposób umożliwiający bezproblemowy dostęp do najwyższych pozycji. Promień podstrunnicy jest zmienny i zamyka się w zakresie 12-16”. Na główce znajdziemy sześć blokowanych kluczy Sperzel Die-Cast oraz uchwyt stabilizujący struny E1 i B2. Za mocowanie strun odpowiada ruchomy mostek Gotoh Custom 510 oraz siodełko Graph Tech Tusq XL.

Sercem układu elektrycznego są przetworniki marki Seymour Duncan. Przy gryfie znajdziemy APH-1n Alnico II Pro, natomiast w pozycji przy mostku – SH-10B Custom Full Shred. Przetwornik przy gryfie został przykręcony bezpośrednio do olchowego korpusu, co z pewnością pozwoli na lepsze wydobycie charakterystyki brzmieniowej drewna – zgodnie z preferencjami Eddiego Van Halena. Układ elektryczny został uzupełniony o dodatkowy przełącznik, którego zadaniem jest wybór połączenia przetworników – można wybrać szeregowe lub równoległe. Całość uzupełniają gałki VOLUME i TONE oraz 5-pozycyjny przełącznik przetworników.

Za stabilność stroju odpowiada mostek tremolo Gotoh Custom 510 (na zdjęciu) wspierany przez kompozytowe siodełko Graph Tech Tusq XL.

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Gra na tym instrumencie to prawdziwa przyjemność i nie ulega wątpliwości, że to prawdziwy majstersztyk sztuki lutniczej. Gitara jest przystosowana do sprostania wysokim wymaganiom współczesnych gitarzystów, czego najlepszym dowodem jest bardzo wygodny, niskoprofilowy gryf Speed Neck. Ponadto mamy tu 24 starannie wykończone progi oraz zaokrąglone krawędzie podstrunnicy. Połączenie gryfu z korpusem z łagodnym wyfrezowaniem pozwala na bezproblemowy dostęp do najwyższych pozycji.

Na pochwałę zasługuje również (fabrycznie ustawiona) niska akcja strun. Wszystko to sprawia, że na prezentowanym Charvelu gra się wyjątkowo wygodnie. Brzmienie instrumentu jest wyrównane i soczyste. Pickup SH-10B Custom Full Shred przy gryfie daje rasowe brzmienie idealne do dynamicznej gry solowej i rytmicznej. Szybki atak i mocny dół pozwalają na swobodne poruszanie się po szeroko pojętym rocku. Humbucker gryfowy APH-1n Alnico II Pro sprawdzi się do lejących się partii prowadzących oraz śpiewnych solówek. Gitara wzorcowo reaguje na kontrolę nasycenia za pomocą potencjometru VOLUME.

Sercem układu elektrycznego jest para pickupów Seymour Duncan SH-10B Custom Full Shred (przy mostku) oraz APH-1n Alnico II Pro (przy gryfie – na zdjęciu).

PODSUMOWANIE

Nie ulega wątpliwości, że Charvel USA Select DK24 HH to najwyższej klasy instrument, który został wykonany z dużą starannością. Pomimo tego, że gitara jest przeznaczona do gry solowej i realizacji najbardziej zaawansowanych technik gitarowych, to okazuje się ona dużo bardziej uniwersalna, niż można by się spodziewać i z powodzeniem odnajdzie się zarówno w spokojniejszych odmianach rocka, jak i w metalu. Jest to wyjątkowa gitara dla wymagających gitarzystów, którzy są skłonni wydać spore pieniądze na wysokiej klasy instrument.

Widoczny na zdjęciu dodatkowy przełącznik pozwala na zmianę połączenia przetworników: szeregowe lub równoległe.

Na główce zamontowano sześć blokowanych kluczy Die-Cast marki Sperzel.

Połączenie gryfu z korpusem zostało wyfrezowane w taki sposób, aby umożliwić bezproblemowy dostęp do najwyższych pozycji.

Gniazdo wyjściowe zostało zamocowane w taki sposób, aby ułatwić korzystanie z coraz popularniejszych systemów transmisji bezprzewodowej.

www.charvel.com

 

konstrukcja: bolt-on
korpus: olcha
gryf: klon, Speed Neck
podstrunnica: klon płomienisty
skala: 25,5” (648 mm)
promień podstrunnicy: zmienny, 12-16”
wzmocnienie gryfu: grafitowe
progi: 24, Jumbo
znaczniki pozycji: kropki
mostek: Gotoh Custom 510
siodełko: Graph Tech Tusq XL
klucze: Sperzel Die-Cast
układ elektryczny: 2x humbuckery Seymour Duncan (SH-10B Custom Full Shred przy mostku), APH-1n Alnico II Pro (przy gryfie), potencjometry 1x VOLUME, 1x TONE, 5-pozycyjny przełącznik przetworników, przełącznik połączenia (szeregowo-równolegle)
waga: 3,5 kg
wykończenie: Oxblood
kraj produkcji: Stany Zjednoczone
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
13 199.00 zł