NUX Amp Academy NGS-6

Rodzaj sprzętu: Efekty

Testy
Piotr Szarna
2022-09-02
 - NUX Amp Academy NGS-6

Oferta efektów marki NUX powiększyła się niedawno o wyjątkowy modeler w formie kompaktowego stompboxa – NUX Amp Academy, łączący emulacje wzmacniaczy, kolumn oraz efekty z grupy boost/compressor/overdrive/distortion uzupełniane klasowymi pogłosami. 

Niepozorny stompbox, któremu przyjrzymy się w tym teście, kryje w sobie naprawdę zaskakujące możliwości zarówno od strony jakości oferowanego brzmienia, jak i funkcjonalności, pozwalającej wykorzystać go w wielu sytuacjach.

BUDOWA I MOŻLIWOŚCI

NUX Amp Academy NGS-6 należy do serii Verdugo, skupiającej szeroką paletę dwuprzyciskowych, profesjonalnych stompboxów NUX-a. Amp Academy wykorzystuje algorytm NUX TSAC-2K (True Simulation of Analog Circuits), zapewniający brzmienie i realistyczną odpowiedź symulacji słynnych konstrukcji wzmacniaczy lampowych. Efekt napędzany jest nowoczesnymi, mocnymi procesorami NXP RT, co przekłada się na bardzo niską latencję na poziomie 1,2 ms oraz szeroki zakres dynamiki sięgający 110 dB.

NGS-6 zamknięto w kompaktowej, metalowej obudowie z czarnym, proszkowym wykończeniem. Miedziano-złoty panel frontowy mieści osiem czarnych gałek oraz 3 mini-przełączniki do wyboru wzmacniaczy w dwóch sekcjach oraz trzech zapisanych scen. Dolny rząd gałek to korekcja BASS, MIDDLE, TREBLE, PRESENCE, górny obejmuje GAIN, MASTER, BOOST i N.R. Ostatnie dwa regulatory odpowiadają za poziom wybranego w aplikacji efektu z sekcji Boost/OD oraz bramkę szumów, a w trybie Alt służą do obsługi długości wybrzmienia oraz poziomu pogłosu. Amp Academy z poziomu panelu pozwala na wybór 6 legendarnych modeli wzmacniaczy pogrupowanych w sekcjach A i B, - Vintage (Fender Twin Reverb), Classic (Fender Vibro King), Modern (Cali Crunch - Mesa Boogie Mark I), Brown (Friedman HBE), Red (Mesa Boogie Dual Rectifier) i Iridium (Bogner Uberschall). Poprzez aplikację uzyskujemy dostęp do dodatkowych modeli – Super Reverb, Mr. Z 38, Brit Blues, Brit 800, SLO 100, DIE VH4.

Lewym przełącznikiem nożnym A/B przełączamy się pomiędzy wybranymi wzmacniaczami wraz z ich ustawieniami, drugim switchem SCENE sekwencyjnie aktywujemy trzy zapisane sceny obejmujące statusy włączenia i umieszczenie w kolejności w łańcuchu poszczególnych bloków, efektowych NR (bramka szumów), EFX, AMP, IR, S/R, EQ i RVB – do edycji po podłączeniu z komputerem służy dedykowana aplikacja AmpAcademy.

W sekcji EFX do dyspozycji jest 9 emulacji popularnych stompboxów: ROSE COMP, K COMP, KATANA, RC BOOST, AC BOOST, T SCREAM, MORNING DRV, RED DIRT i CRUNCH, EQ to 6-zakresowy korektor graficzny z poziomem Level, RVB udostępnia pięć odmian pogłosu: ROOM, HALL, PLATE, SPRING, DAMP. Na pokładzie znalazło się 12 kolumn głośnikowych IR opracowanych prze ChopTones oraz miejsce na 16 własnych impulsów IR – 32bit/48kHz (edytor AmpAcademy automatycznie konwertuje z formatu WAV). Dodatkowo mamy tu regulację poziomu Level oraz regulowane filtry Low Cut/Hi Cut. Amp Academy dzięki dobrze przemyślanym złączom oferuje spore możliwości połączeń i routingu.

Na dwa wyjścia – XLR DI OUT oraz OUT 1/4” można niezależnie ustawić poziomy oraz włączenie kolumny głośnikowej. Przełącznik IR OUT na tylnej ściance aktywuje bądź wyłącza z toru kolumnę dla wyjścia 1/4”, co pozwala wyprowadzić sygnał bez IR do wzmacniacza oraz gotowe brzmienie z symulacją głośników na XLR i np. przody.

Gniazdo INSERT typu TRS to wbudowana pętla efektów – za pomocą dołączonego kabla typu Y uzyskujemy klasyczne wejścia/wyjścia FX SEND/RETURN gdzie możemy podpiąć zewnętrzne kostki efektowe, lub też połączyć Amp Academy metodą 4CM, czyli czterech przewodów ze wzmacniaczem.

Całość dopełniają wyjście słuchawkowe i wejście Aux typu jack 1/8” oraz złącze USB-C do podłączenia z komputerem. Tu dzięki dedykowanej aplikacji mamy dostęp do głębszej edycji, konfiguracji bloków efektowych i ich parametrów oraz dodatkowych ustawień. Stompbox może pracować jako interfejs audio USB do bezpośredniego nagrywania, a rozbudowany routing pozwala skorzystać z reampingu czy opcji Loopback, gdzie możemy prowadzić transmisję na żywo, grając z utworami w tle. Poprzez USB możemy też sterować Amp Academy za pomocą komunikatów MIDI. To nie koniec możliwości – NUX NGS-6 posiada wbudowany automat perkusyjny z wieloma rytmami oraz prosty looper (ok. 30 sekund nagrania), co przyda się na pewno przy ćwiczeniu.

W PRAKTYCE 

NUX Amp Academy wygląda w zasadzie jak dosyć klasyczny stompbox, jednak jego możliwości wykraczają daleko dalej. Zgodnie z nazwą jest to zamknięta w formie kompaktowego pedału platforma z symulacjami wzmacniaczy i kolumn, poszerzona o bardzo przydatne efekty oraz rozbudowane opcje podłączenia – sprawdza się znakomicie jako kostka do nagrywania studyjnej jakości, gotowego brzmienia gitarowego, jak też samodzielne urządzenie mogące być sercem gitarowego pedalboardu.

Od strony obsługi na żywo mamy pod nogą możliwość szybkiego wyboru zestawu dwóch różnych wzmacniaczy z wybraną kolumną IR oraz pokładowymi efektami – te precyzyjnie ustawiamy w aplikacji AmpAcademy, jednak już po wyjęciu z pudełka mamy dostęp do wyboru jednego z trzech wzmacniaczy low-gainowych z kategorii Vintage, Classic i Modern na kanale A oraz brzmień high-gainowych Brown, Red i Iridium – mają one przyporządkowane już emulacje kolumn na obu wyjściach, jednak przełącznikiem IR OUT możemy wyłączyć kolumnę na wyjściu jack – pozwala to podłączyć stompbox jednocześnie do końcówki mocy wzmacniacza (Return) bez IR i na przody PA lub do miksera z IR. W tej konfiguracji Amp Academy sprawdza się znakomicie, oferując rasową paletę barw od cleanów, przez crunch po high-gain. Jest dynamiczny i rasowy clean z przełamaniem, artykulacyjny crunch i tłusty high-gain – a piszę to mając pod ręką Fractala FM3. Amp Academy ‘na szybko’ oferuje nawet bardziej inspirujące brzmienie w szerokim przedziale gainowym. Jeśli ktoś lubi siedzieć tygodniami nad barwą, FM3 czy podobnej klasy modeler na pewno sprawdzi się jeszcze lepiej. Ja coraz bardziej poszukuję tych szybszych rozwiązań, które oferuje Amp Academy, choć tu oczywiście nie mamy zbyt wielu efektów. Nie zapominajmy też o bardzo kompaktowych wymiarach stompboxa i opcji użycia w pedalboardzie lub w razie potrzeby przeniesienia kostki nawet w kieszeni gig-bagu.

Po podłączeniu przez USB i wykorzystaniu aplikacji mamy dostęp do kolejnych 6 wzmacniaczy, wyboru kostek boost, compressor i overdrive, jest też dodatkowa regulacja Bias – Amp Academy brzmi bardzo realistycznie, oferuje intuicyjną obsługę i szerokie opcje dopracowania barwy, również pokładowym 6-zakresowym EQ. Wpięte w pętlę zewnętrzne efekty możemy dowolnie umieszczać w łańcuchu, z opcją zapisania statusu włączenia/wyłączenia każdego z bloków. Pięć dostępnych pogłosów oferuje absolutnie zadowalającą, studyjną wręcz jakość.

Od strony funkcjonalności pod nogą mamy dwa wzmacniacze ze wspomnianych grup – szkoda że nie można zapisać na kanale dowolnego ze wzmacniaczy – A to pierwsze 3 kategorie, B - 3 ostatnie. Funkcjonalność znacznie zwiększają Sceny, czyli zapisane włączenia poszczególnych bloków w wybranym presecie A lub B – musimy korzystać z wybranego wzmacniacza czy efektu w presecie, ale i tak daje to sporo możliwości, jak np. aktywacja podbicia czy overdrive’u, pogłosu, pętli efektów czy sekcji EQ. Użyteczna jest też opcja wyboru tylko cyklicznego przełączania 2 zamiast 3 scen dostępna w Menu. Z poziomu panelu efektu możemy też szybko zmieniać gałką BOOST poziom efektu (EFX) lub ustawień pogłosu (po wciśnięciu przycisku Sceny). Stompbox oferuje też obsługę MIDI po USB, co otwiera już spore możliwości zastosowania w profesjonalnym pedalboardzie ze sterownikiem. Amp Academy równie dobrze sprawdza się przy nagrywaniu – wybór 12 kolumn ChopTones w połączeniu ze wzmacniaczami i efektami pozwala znaleźć praktycznie każde brzmienie gitarowe, można też wgrać własne impulsy IR. Całość dopełnia opcja bezpośredniego nagrywania w funkcji interfejsu USB z możliwością reampingu i streamingu live.

PODSUMOWANIE

NUX Amp Academy NGS-6 to wyjątkowy stompbox, który może być bardzo przydatnym narzędziem w arsenale zarówno nagrywającego jak i koncertującego gitarzysty. W zupełności wystarczająca paleta wzmacniaczy i kolumn pozwala na ustawienie bardzo dobrej jakości brzmienia, które zadowoli też gitarzystów szukających dynamiki i niuansów vintage. Stompbox bardzo dobrze sprawdza się zarówno w pedalboardzie podłączony do końcówki mocy, jako samodzielny, intuicyjny modeler przy wykorzystaniu pętli efektów i podłączeniu bezpośrednio do PA czy systemu FRFR, jak i przy rejestracji gitarowego brzmienia w programie DAW. O opcji ćwiczenia na słuchawkach przy wykorzystaniu Aux IN bądź pokładowego loopera i automatu perkusyjnego wspominam już tylko mimochodem.

+ jakość brzmienia pokładowych wzmacniaczy i efektów, intuicyjna obsługa, dodatkowe przełączanie trzech scen, rozbudowane opcje routingu, pętla efektów, interfejs audio, własne impulsy IR, kompaktowe wymiary idealne do pedalboardu
- przydałby się zasilacz w zestawie

DANE:

Technologia modelowania: NUX TSAC-2K (True Simulation of Analog Circuits)
Wzmacniacze: 12
Efekty: comp/boost/OD – 9, reverb – 5, noise gate, EQ
Kolumny: 12 ChopTones, miejsce na 16 IR użytkownika
Regulatory: BASS, MIDDLE, TREBLE, PRESENCE, GAIN, MASTER, BOOST (alt - DECAY), N.R. (alt - Reverb Level)
Gniazda: INPUT, OUT, DI OUT XLR, INSERT (SEND/RETURN), AUX IN, PHONES, USB C, 9V DC
Przełączniki: A/B, SCENE, A (Vintage/Classic/Modern), B (Brown, Red, Iridium), Scene (S1, S2, S3)
Zasilanie: 9V DC (300 mA)
Dodatkowe: Interfejs audio USB, Looper z automatem perkusyjnym, aplikacja AmpAcademy
Wymiary: 105 x 115 x 58 mm
Waga: 440 g
W zestawie: kabel USB A-USB C, przewód Y do pętli efektów

www.nuxpolska.pl
www.nuxefx.com
www.zibi.pl 

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
899.00 zł